JAV prezidentui Donaldui Trumpui prieš metus pasitraukus iš Irano branduolinio susitarimo, Vašingtonas grąžino sankcijas Iranui, įskaitant šios šalies „juodojo aukso“ eksportą.
Nuo to laiko D.Trumpas ne kartą ragino OPEC padidinti naftos tiekimą ir užkirsti kelią „juodojo aukso“ brangimui.
Tačiau, nors dabar OPEC gali reikėti kompensuoti pasiūlos deficitą, kuris atsiras, nes Irano – vieno iš kartelio įkūrėjų – nafta nebepasieks tarptautinės rinkos, tai organizacijai gali tapti tikra katastrofa.
„Jeigu [OPEC galiūnė] Saudo Arabija šiuo atveju padės Jungtinėms Valstijoms, tai bus tarsi netiesioginis Saudo Arabijos puolimas prieš Iraną“, – pažymėjo Švedijos banko SEB analitikas Bjarne Schieldropas.
Birželio pabaigoje Vienoje įvyks kitas OPEC susitikimas, kuriame, kaip manoma, vyraus didelė įtampa.
„Tai gali būti OPEC galas“
„Tai gali būti OPEC, tokios, kokia dabar yra ši organizacija, galas, nors kas gali žinoti“, – pareiškė B.Schieldropas naujienų agentūrai AFP.
Iranas, kuris pagal įtaką kartelyje nusileidžia tik Saudo Arabijai, tradiciškai pasisako už mažesnį bendrą gavybos lygį, nes tai leidžia paskatinti naftos kainų kilimą ir padeda apsaugoti svarbias pajamas.
Artėjant 2018 metų lapkričiui, kai vėl įsigaliojo D.Trumpo sankcijos Iranui, Saudo Arabija ir OPEC taip pat priklausantys Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) suskubo pasirengti numatomam staigiam Irano naftos eksporto sumažėjimui.
Tačiau D.Trumpas netikėtai nustatė sankcijų išimtis ir aštuonioms šalims – Kinijai, Graikijai, Indijai, Italijai, Japonijai, Pietų Korėjai, Taivanui ir Turkijai – leido dar pusmetį pirkti Irano naftą.
Dėl to OPEC naftos gavyba 2018 metų ketvirtąjį ketvirtį padidėjo – nors to realiai nereikėjo, – Saudo Arabija sulaukė nemalonios staigmenos, o „juodojo aukso“ kainos smuko.
Suglumę saudiečiai
„Saudiečiai nudegė dėl netikėto pernykščio sprendimo nustatyti išimtis, nes pagrindiniai OPEC nariai, tokie kaip JAE ir Saudo Arabija, tuomet jau didino gavybą, kad rinkoje neleistų pasireikšti Iranui paskelbtų sankcijų poveikiui“, – pažymėjo tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Energy Aspects“ analitikas Riccardo Fabiani.
„Ta padėtis juos suglumino.“
Kad užkirstų kelią tolesniam naftos kainų smukimui, OPEC nariai su sąjungininkais, įskaitant Rusiją, gruodį sutarė sumažinti gavybą.
Dėl to naftos kainos metų pradžioje ėmė nuosekliai kilti. Tačiau po to, kai JAV balandžio 22-ąją paskelbė, jog išimčių galiojimas pasibaigs gegužės 2-ąją, „juodojo aukso“ kainos pašoko į aukščiausius per šešis mėnesius lygius.
Dabar gi Rijadas savo gavybą vėl ims keisti tik po to, kai „nusės visos dulkės“.
„Šįkart saudiečiai ir JAE palauks, kol rinkoje pasireikš išimčių nepratęsimo poveikis, ir tik po to pradės laipsniškai didinti gavybą“, – pažymėjo R.Fabiani.
„Jų reakcija bus kur kas atsargesnė“, – pridūrė jis.
Jungtinės Valstijos jaučiasi drąsiau
Įgyvendindamas savo Artimųjų Rytų strategiją, Vašingtonas jaučiasi drąsiau, nes Jungtinėse Valstijose sparčiai auga skalūnų naftos gavyba.
„Įvyko labai svarbus pokytis – Jungtinės Valstijos nepriklauso nuo naftos importo“, – pažymėjo B.Schieldropas.
„Dėl to Jungtinės Valstijos Artimuosiuose Rytuose gali daugmaž daryti tai, ką nori.“