JK centrinis bankas gali sumažinti bazinę palūkanų normą, bet tai ekonomikos neišgelbės

Didžiosios Britanijos centrinis bankas liepos 13–14 dienomis vykstančiame posėdyje gali pirmą kartą per daugiau kaip septynerius metus sumažinti bazinę palūkanų normą, kad paremtų ekonomiką po britų priimto sprendimo pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES) – vadinamojo „Brexit“, mano daugelis analitikų.
Big Benas
Big Benas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau tokios priemonės nepakaks neigiamiems „Brexit“ padariniams visiškai kompensuoti, rašo JAV verslo dienraštis „ The Wall Street Journal“, cituojantis ekspertus ir Didžiosios Britanijos centrinio banko atstovus.

Kai kurie ekspertai mano, kad vartotojų pasitikėjimo smukimas ir verslo susirūpinimas dėl ateities paskatins centrinį banką sumažinti skolinimosi kainą, rašo britų laikraštis „The Guardian“. Tačiau dalis analitikų laikosi nuomonės, kad prieš imdamasis veiksmų centrinis bankas bus linkęs šiek tiek palūkėti, kol atsiras daugiau „Brexit“ poveikio ekonomikai įrodymų.

Didžiosios Britanijos centrinio banko atstovai ne kartą buvo įspėję apie neigiamą „Brexit“ poveikį, įskaitant svaro kurso smukimą, investicijų į Didžiosios Britanijos ekonomiką, taip pat verslo aktyvumo mažėjimą. „Šalies ekonomikos perspektyvos pablogėjo ir mums šią vasarą greičiausiai reikės kažkiek sušvelninti pinigų politiką“, – birželio pabaigoje pareiškė centrinio banko vadovas Markas Carney.

Tačiau ekspertai mano, kad vien pinigų politikos priemonėmis visų neigiamų pasekmių pašalinti nepavyks. Pavyzdžiui, centrinis bankas negali padaryti jokio poveikio šalies įmonių priėjimo prie bendros ES prekių ir paslaugų rinkos sąlygoms, o neapibrėžtumas šiuo klausimu jau daro spaudimą kapitalo investicijoms ir vartotojų išlaidoms Didžiojoje Britanijoje.

„Reikia pripažinti, kad Didžiosios Britanijos centrinio banko galimybės nėra beribės“, – anksčiau yra pareiškęs M. Carney.

Nemanau, kad papildomas pinigų politikos sušvelninimas suteiktų didesnę paskatą šalies ekonomikai, – pareiškė „Commerzbank“ Jungtinės Karalystės rinkų ekspertas Peteris Dixonas.

„Nemanau, kad papildomas pinigų politikos sušvelninimas suteiktų didesnę paskatą šalies ekonomikai“, – pareiškė „Commerzbank“ Jungtinės Karalystės rinkų ekspertas Peteris Dixonas.

Galimų bazinės palūkanų normos pokyčių liepos mėnesio posėdyje prognozės yra labai nevienodos. Pavyzdžiui, dalis ekonomistų prognozuoja, kad norma nebus pakeista, bet taip pat yra ir manančiųjų, kad norma bus sumažinta net 50 bazinių punktų.

Bazinė palūkanų norma, kuri nebuvo keista nuo 2009 metų kovo mėnesio, šiuo metu sudaro vos 0,5 proc. ir yra mažiausia centrinio banko istorijoje, kuri skaičiuojama nuo 1694 metų.

Visgi dauguma analitikų mano, kad Didžiosios Britanijos centrinis bankas imsis veiksmų ir bazinę palūkanų normą sumažins 25 baziniais punktais, rašo agentūra „MarketWatch“. Tai turėtų padėti sumažinti įtampą finansų rinkose ir padidinti pasitikėjimą po netikėtų referendumo dėl „Brexit“ rezultatų.

Ekspertai taip pat mano, kad Didžiosios Britanijos centrinis bankas galėtų atgaivinti turto pirkimo programą, kuri šiuo metu yra įšaldyta, nes visas jos biudžetas buvo išnaudotas dar prieš kelerius metus. Tačiau kai kurie analitikai mano, kad toks sprendimas bus atidėtas iki rugpjūčio mėnesio posėdžio.

Tarp prognozuojančiųjų didesnį normos sumažinimą yra ir „Bank of America Merrill Lynch“. Šis JAV bankas spėja, kad norma galėtų būti apkarpyta 40 bazinių punktų.

„Normos sumažinimas Didžiojoje Britanijoje jau artėja“, – rašo „Citi“ ekspertai. Jie spėja, kad norma ketvirtadienį bus sumažinta 25 baziniais punktais.

„BNP Paribas“ laikosi tokios pat nuomonės. Be to, Prancūzijos bankas mano, kad norma bus vėl sumažinta, taip pat 25 baziniais punktais, jau rugpjūčio mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai