Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo (IFAD) duomenimis, pasaulinės pinigų perlaidos išaugo 8,6 proc., palyginti su 2020-aisiais. Numatoma, kad 2022 metais bendra tokių perlaidų suma sieks 630 mlrd. JAV dolerių.
Namiškių siunčiamos perlaidos dažnai yra pagrindinis daugelio mažas pajamas gaunančių namų ūkių pajamų šaltinis. Skaičiuojama, kad 2022 metais šeimų narių skaičius, kurie gaus namiškių perlaidų, sieks apie 800 mln. žmonių.
IFAD skaičiavimais, nuo dabar iki 2030 metų pasaulinės pinigų perlaidos sieks 5,4 trln. JAV dolerių – dvigubai daugiau nei 2021 metų Afrikos bendrasis vidaus produktas (BVP).
„Perlaidos padeda žmonėms kovoti su skurdu, padėti maisto ant stalo, sumokėti už mokslus, padengti sveikatos priežiūros išlaidas, investuoti į būstą ir daugelį kitų šeimos tikslų, nesusijusių su vartojimu“, – pažymėjo IFAD prezidentas Gilbertas Houngbo.
Tačiau ataskaitoje perspėjama, kad rodiklio augimo tendencija šiemet greičiausiai sulėtės, nes infliacija, kurią didina ir Rusijos invazija į Ukrainą, mažina atlyginimų perkamąją galią.
Daugelis Centrinės Azijos šalių gyventojų smarkiai priklauso nuo Rusijoje dirbančių namiškių perlaidų, o tokie mokėjimai sudaro net 30 proc. šių šalių BVP, teigiama ataskaitoje.
Tačiau rublio vertės smukimas ir sankcijų ekonominis poveikis išprovokavo „staigų pervedimų sumažėjimą“, nurodė IFAD.
Didžioji dalis darbuotojų migrantų namo siunčiamų pinigų pervedami per įprastas tokias paslaugas teikiančias įstaigas, o klientai moka grynaisiais, tačiau koronaviruso pandemijos metu buvo pastebėtas reikšmingas poslinkis prie skaitmeninių technologijų.
Dėl karantinų ir sienų uždarymo buvo sunkiau pasinaudoti fizinėmis paslaugomis, todėl 2021 metais mokėjimų per mobiliuosius telefonus padaugėjo 48 procentais.
Ir nors šis skaičius sudarė vos 3 proc. pasaulinio tokių mokėjimų skaičiaus, pasak IFAD Perlaidų finansavimo priemonės vadovas Pedro De Vasconcelos, tendencija ryškėja.
„Grynieji pinigai vis dar karaliauja, bet praranda pozicijas“, – teigė jis naujienų agentūrai AFP.
Tai svarbu, nes mobilieji mokėjimai yra patogesni, ypač kaimo vietovėse, ir ne mažiau reikšminga, pigesni.
Afrikoje, kuri 2021 metais perlaidomis gavo 94 mlrd. JAV dolerių – 13 proc. daugiau nei 2020–aisiais, – pinigų pervedimo mokesčiai yra didžiausi pasaulyje.