JT nerimą kelia „katastrofiškas“ Afganistano ekonomikos nuosmukis

Afganistano oficialioji ekonomika nuo ​​Talibano atėjimo į valdžią patyrė „katastrofišką nuosmukį“, o per mažiau nei metus sunaikintas 10 metų plėtros rezultatas, pranešė Jungtinės Tautos (JT) trečiadienį paskelbtame pranešime.
Afganistano vėliava
Afganistano vėliava / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dar prieš Talibanui perimant valdžią 2021 metų rugpjūtį, Afganistano bendrasis vidaus produktas (BVP) siekė vos apie 20 mlrd. JAV dolerių.

Visgi vos per vienerius metus šalies ekonomika „prarado apie 5 mlrd. JAV dolerių“, spaudos konferencijoje teigė JT plėtros programos (UNDP) direktorė Azijai ir Ramiojo vandenyno regiono šalims Kanni Wignaraja.

„Tai maždaug per 10 metų sukaupti aktyvai ir turtas, kuris buvo prarastas vos per 10 mėnesių“, – teigė K.Wignaraja.

„Tokio dramatiško žlugimo nematėme niekur pasaulyje“, – pridūrė ji.

Nors nuo 2021 metų rugpjūčio pagrindinio maisto krepšelio kaina išaugo 35 proc., afganai maistui ir kurui išleidžia „60–70 proc., kai kurie iš jų – net 80 procentų savo pajamų, namų ūkio pajamų“, – sakė pareigūnė.

Tuo tarpu 95–97 proc. gyventojų šiuo metu gyvena žemiau skurdo ribos, pridūrė ji.

Prieš metus šis skaičius buvo šiek tiek daugiau nei 70 procentų.

Ataskaitoje vaizduojamas niūrus šalies ekonomikos vaizdas, pabrėžiamas bankų ir finansų sistemų žlugimas – iki 2022 metų vidurio buvo prarasta 700 tūkst. darbo vietų, daugiausia moterų, ir priduriama, kad vienam iš penkių vaikų, ypač pietinėje šalies dalyje, gresia rimtas nepakankamos mitybos pavojus.

Ataskaitoje teigiama, kad oficialiosios ekonomikos žlugimas taip pat padidino šešėlinės ekonomikos svarbą, kuri dabar sudaro 12–18 proc. bendrojo vidaus produkto, palyginti su 9–14 proc. prieš metus.

UNDP atstovas Afganistane Abdallah Al Dardari pažymėjo, kad vien humanitarinė pagalba negali kompensuoti ekonomikos žlugimo, ir pridūrė, jog afganų, kuriems reikia pagalbos, skaičius per 14 mėnesių išaugo nuo 19 mln. iki 22 milijonų žmonių.

Taigi per ateinančius trejus metus „reikia sukurti 2 mln. darbo vietų atgaivinant privatų sektorių, dirbant su vietos bendruomenėmis, sutelkiant dėmesį į moteris verslininkes“ bei atgaivinant žemės ūkio produktyvumą, mikrofinansavimą ir bankininkystę, teigė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai