„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

​Juodi debesys virš Rusijos ūkio prasisklaidė

Daugiau nei prieš savaitę Rusijos centrinio banko valiutos atsargos padidėjo pirmą kartą nuo praėjusios liepos. Tai rodo, kad Rusijos ekonomikoje jau praėjo panika, kurią sukėlė drastiškas naftos kainų kritimas praėjusiais metais. Galbūt gerėjantys Rusijos ūkio rodikliai įtikins Vakarų vyriausybes, kad ekonomikos sankcijos neturi stipraus poveikio ūkiui ir Vladimiro Putino režimui, ir šalis nejuda neišvengiamo žlugimo link, rašo „Bloomberg“.
Rusijos rublis
Rusijos rublis / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Nuo 2014 metų liepos vidurio Rusija neteko šiek tiek daugiau nei ketvirčio savo užsienio valiutos atsargų. Ypač smukimas buvo ryškus praėjusį gruodį, Rusijos centriniam bankui kovojant su rublio nuvertėjimu. 

Pernai sausį Rusijai priklausė 131,8 mlrd. dolerių JAV skolos. Dėl įtemptų Rusijos ir Amerikos santykių, Rusija pradėjo išparduoti dolerius, padidino eurų ir aukso atsargas.

Dabar Rusija turi mažiau JAV iždo vertybinių popierių nei Airija, Turkija ar Singapūras.

Apskritai 2014 metais Rusijos rezervai sumažėjo 23,9 proc., JAV skolos dalis sumažėjo 37,6 proc. iki 82,2 mlrd. dolerių. Dabar Rusija turi mažiau JAV iždo vertybinių popierių nei Airija, Turkija ar Singapūras.

Galutinė užsienio rezervo vertė yra išreiškiama doleriais, todėl Rusijos euru paremtos atsargos gavo smūgį dėl dolerio stiprėjimo euro atžvilgiu šiemet. Centrinis bankas šiemet daugiau neturėjo kištis ir parduoti dolerių – kol kas rubliui sekasi gerai. Iš dalies dėl to, kad jis sustiprėjo nuo sausio, kai buvo pasiekęs didžiausias žemumas. Be to, Rusija, sumažinusi bazinių palūkanų normą nuo 17 proc. iki 14 proc., tapo patraukli, nors ir rizikinga, valiutų prekybos šalimi („carry trade“).

Šiuo metu rubliui sekasi labiau nei naftai, ir tai yra ženklas, kad valiutų prekyba („carry trade“), kurios metu spekuliantai skolinasi doleriais ir skolina rubliais, stumia jį aukštyn.

Per savaitę, kuri baigėsi kovo 20 dieną, euras JAV dolerio atžvilgiu pastiprėjo 3 procentais ir tai lėmė, kad Rusijos užsienio rezervai padidėjo 1,2 mlrd. dolerių.

Daug Rusijos ekonomikai nepalankių prognozių buvo paremta tirpstančiomis Rusijos užsienio atsargomis. 

Vieno iš analitikų teigimu, jeigu Rusija prarastų daugiau nei 10 mlrd. dolerių per mėnesį, trečiąjį ketvirtį šalyje prasidėtų tikra krizė. Tačiau dabar panašu, kad taip nenutiks, nebent naftos kaina vėl pradėtų staigiai smukti.

Analitikai dėl naftos kainos prognozių nesutaria – ketvirtąjį metų ketvirtį jos gali svyruoji 50-90 JAV dolerių už barelį ribose. „Bloomberg“ pateikia kompromisinę kainą – 68,65 JAV dolerio. 

Dabartinė Rusijos vyriausybė prognozuoja, kad šalies ekonomika susitrauks 3 proc. Jeigu naftos kaina bus didesnė nei numatyta biudžeto projekte, nuosmukis bus mažesnis už prognozę. 

„Bloomberg“ apklausti ekonomistai vidutiniškai prognozuoja 4 proc. nuosmukį, tačiau, pavyzdžiui, „Goldman Sachs“ – vos 2,7 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs