K.Motiejūnas: INVEGOS valdomų investicijų portfelis išaugo beveik 4 kartus

Dalindamasi rizika su investuotojais, nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija padeda verslui greičiau ir paprasčiau gauti finansavimą, kai galimybės rinkoje yra ribotos. Žengdama nacionalinių plėtros įstaigų (NPĮ) konsolidacijos keliu, INVEGA ateityje planuoja pasiūlyti naujų finansavimo priemonių įvairių sektorių atstovams.
Kęstutis Motiejūnas,  UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinis direktorius   
Kęstutis Motiejūnas, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinis direktorius   / „Invegos“ nuotr.

Naujas finansines priemones kuriame dirbantiems skirtinguose sektoriuose: žemės ūkio, atsinaujinančių išteklių energetikos, statybų – sau tinkamų priemonių ir toliau galės rasti tiek tradicinių verslo šakų, tiek inovatyvių įmonių atstovai. Numatomos kelios naujos paskolų priemonės, rizikos kapitalo fondai, taip pat ruošiamasi naujai daugiabučių renovacijos bangai. Tai yra ypač svarbu energetikos krizės Europoje metu, kai būtina taupyti resursus bei išlaikyti energetinę nepriklausomybę.

Kad ir kokias priemones planuotume, negalime pamiršti, kad karas Ukrainoje vis dar tęsiasi. Situacija išlieka sudėtinga, o neapibrėžtumas nemažėja – tai pastebi ekonomistai, verslininkai, politikai. Tačiau pažvelgę į bankų paslaugų statistiką pamatytume, kad jų paskolų portfeliai ne mažėjo, o didėjo. Tai daug pasako, pvz., apie įmonių gyvybingumą ir gebėjimą žvelgti į ateitį, stengtis ne tik išlikti, bet ir plėstis.

Pažvelgę į bankų paslaugų statistiką pamatytume, kad jų paskolų portfeliai ne mažėjo, o didėjo.

Kalbant apie verslus, žinoma, Lietuvoje jų yra tokių, kuriuos sveikatos, geopolitinės krizės paveikė stipriau ir laisvojoje rinkoje finansavimą jiems gauti sudėtinga. Tokiose situacijose INVEGA gali padėti suteikdama garantijas ar paskolas verslams, kurie dar nėra sukaupę solidžios ilgametės patirties ar neturi pakankamai turto užstatui.

Pavyzdžiui, įmonėms, veikiančioms iki trejų metų teikiame paskolas pagal priemonę „Startuok“. Paskolos pagal šią priemonę investicijų finansavimo atveju teikiamos iki 3 mln. Eur (paskolos trukmė – 120 mėn.), o apyvartinių lėšų papildymo atveju maksimali skiriama suma gali būti 200 tūkst. Eur (paskolos trukmė – 36 mėn).

Siūlydami priemones „Alternatyva“ bei „Avietė“ pasitelkiame ir alternatyvius finansuotojus, sutelktinio finansavimo platformų operatorius. Tai – inovatyvūs, bet jau pripažinti verslo skatinimo būdai. Priemonė „Avietė“ praėjusiais metais buvo įvertinta Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimuose (EEPA) ir rudenį varžysis finaliniame jų etape. Tokios priemonės ne tik palengvina finansavimo gavimą konkretiems verslams, bet ir stiprina visą Lietuvos fintech ekosistemą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kęstutis Motiejūnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kęstutis Motiejūnas

Sėkminga sinergija su privačiais finansuotojais leidžia pasiūlyti platų paslaugų spektrą ir užtikrinti sklandų jų teikimą. Pavyzdžiui, per finansų tarpininkus teikiame garantijas ir prisiimame dalį rizikos, tokiu būdu palengvindami finansavimo gavimą, kuomet verslui trūksta užstato ar finansų įstaigoms jis nepatrauklus. Įvertinę paraiškas, garantijas paskoloms suteikiame 95 proc. atvejų.

Planuose – ir procesų automatizavo tobulinimas

Norėdami palengvinti finansavimo kelionę klientams, dedame daug pastangų – INVEGOS specialistai ne tik atsako į besikreipiančių užklausas, bet ir konsultuoja dėl priemonių pasirinkimo ar klausimų, kylančių rengiant ir pateikiant paraiškas.

INVEGOS valdomų investicijų portfelis išaugo beveik keturis kartus, nuo 200 iki 750 mln. Eur.

COVID-19 pandemija, sparčiau nei planavome, pastūmėjo mus link automatizacijos ir glaudesnio bendradarbiavimo su kitomis įstaigomis. Pavyzdžiui, įmonei pildant paraišką paskolai, INVEGOS sistemoje daug duomenų automatiškai susiejami su Valstybinės mokesčių inspekcijos bei Registrų centro duomenimis. Tai padeda klientams sutaupyti laiko pildant dokumentus ar ieškant papildomos informacijos.

Šį automatizacijos procesą stengiamės ir toliau vystyti. Tai darysime, kol pasieksime situaciją, kai besikreipiančios įmonės galės pateikti tik esminę informaciją apie finansavimą, dėl kurio kreipiasi, o kartoti tai, kas užfiksuota valstybės registruose, nereikės.

Naujas etapas su naujais iššūkiais

Lyginant su ikipandeminiu laikotarpiu (2020 m. pradžia), INVEGOS valdomų investicijų portfelis išaugo beveik keturis kartus, nuo 200 iki 750 mln. Eur. Vien kovai su pandemijos padariniais kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija sukūrėme ir pasiūlėme 10 naujų finansinės pagalbos priemonių.

Šiuo metu vykstantis nacionalinių plėtros įstaigų jungimas įsibėgėja – šių metų sausio 2 d. UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF), UAB Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) ir UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) buvo sutelktos į bendrą įmonių grupę, o INVEGA joje atlieka motininės įmonės vaidmenį. Tai – naujo etapo pradžia. Jo tikslas – suformuoti vieną nacionalinę plėtros įstaigą, kurioje sukoncentruosime sukauptas kompetencijas, išteklius, patirtį ir technologijas.

Viena nacionalinė plėtros įstaiga padės efektyviai sutelkti skirtingus finansavimo šaltinius ir nukreipti juos valstybei svarbioms sritims finansuoti, prisidės prie žaliųjų finansų plėtros, skatins efektyvią valstybės ir privataus sektoriaus partnerystę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis