Jeigu norite brangesnio arba naujo automobilio, bankas jums pasiūlys automobilio lizingą. Tačiau tuščiomis į banką negalite nueiti – perkant automobilį išsimokėtinai, teks iškart sumokėti bent 10 proc. jo vertės. Tiek paprašys SEB, „Swedbank“, DNB, „Citadele“.
Reikės drausti kasko draudimu
Skirtingi bankai skirtingai supranta, kas tai yra brangus automobilis, kuriam įsigyti ir rekomenduojamas lizingas, o ne vartojamoji paskola.
SEB banko mažiausia finansuojama suma – 4 tūkst. eurų. Taigi, turint omenyje pradinį įnašą, automobilis turėtų kainuoti mažiausiai 4,5 tūkst. eurų.
„Swedbank“ lizingo paslaugą rekomenduoja rinktis tuo atveju, jeigu jis yra naujas arba jau naudotas, bet kainuojantis daugiau nei 10 tūkst. eurų.
DNB tą pačią paslaugą pasiūlys tuomet, jeigu automobilis (su pradiniu įnašu) kainuos per 6,6 tūks. eurų.
Lizingu automobilį įsigyjantiems klientams sąlygos yra kiek griežtesnės. Pavyzdžiui, būtina draustis kasko draudimu, be to, galima įsigyti ne bet kokį automobilį.
„Lizingo būdu įsigyto automobilio pirkimą bankas apmoka tiesiai turto pardavėjui, o pats automobilis yra registruojamas banko vardu ir tik pasibaigus sutarčiai perregistruojamas kliento vardu. Lizingo atveju yra apribojimai automobilių pardavėjams – „Swedbank“ finansuoja tik automobilius iš oficialių pardavėjų sąrašo, o paėmus paskolą automobiliui jokie apribojimai netaikomi ir mašiną galima pirkti iš bet kurio pardavėjo“, – 15min.lt sakė „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.
SEB banko Lizingo departamento direktorius Saulius Mickus aiškino, kad lizingo sutarties terminas gali siekti iki 7 metų, atsižvelgiant į automobilio amžių – lizingo termino pabaigoje jis turi būti ne senesnis kaip 13 metų. Paskolą išduodantis DNB prašo, kad, pasibaigus sutarčiai, automobilis būtų ne senesnis nei 10 metų, „Citadele“ – 15 metų.
Paskola pigiam automobiliui
„Pasirinkus paskolą automobiliui, klientas pats renkasi – drausti pirkinį kasko draudimu, ar ne. Paskolos automobiliui atveju pinigai yra pervedami tiesiai į kliento sąskaitą ir, nusipirkęs automobilį, jis iškart registruoja automobilį savo vardu“, – sakė S.Abraškevičius.
Paskolą automobiliui tiek „Swedbank“, tiek kitų bankų atstovai siūlo tiems, kurie ruošiasi pirkti pigų automobilį.
„Mažiausia vartojimo kredito suma automobiliui įsigyti siekia 300 eurų, paskolos terminas – iki penkerių metų, automobilio neprivalu drausti kasko draudimu. Reikalavimai vertinant pajamas, tiek finansuojant automobilio įsigijimą lizingo būdu, tiek teikiant vartojimo paskolą, yra vienodi“, – aiškino SEB banko atstovas.
Be to, imant paskolą automobiliui, kaip aiškino DNB atstovai, netaikomi apribojimai automobilio amžiui, taip pat bankui nerūpi automobilio pardavėjas.
Tiesa, paskola yra brangesnė nei lizingas.
Kalbant apie paslaugos kainą, reikia nepamiršti, kad, be palūkanų, paprastai dar būna ir papildomų mokesčių.
Kainuoja ne tik palūkanos
„Kalbant apie paslaugos kainą, reikia nepamiršti, kad, be palūkanų, paprastai dar būna ir papildomų mokesčių, pavyzdžiui, sutarties mokestis, taip pat privalomos paslaugos (kasko draudimas) arba privalomi atlikti veiksmai, pavyzdžiui – turto vertinimas, kurie irgi kainuoja“, – aiškino S.Abraškevičius.
Pasak jo, abiejų paslaugų palūkanos – ir lizingo, ir vartojimo paskolos ‒ nustatomos kiekvienam klientui individualiai.
„Palūkanų dydžiai šioms paslaugoms gali skirtis kelis kartus dėl kelių pagrindinių skirtumų. Lizingo atveju bankas gauna užstatą – patį automobilį, o paskolos automobiliui atveju turtas nėra įkeičiamas. Pasirinkęs lizingo paslaugą, klientas taip pat privalo prisidėti ir nuosavomis lėšomis“, – sakė „Swedbank“ atstovas.
DNB banko teigimu, vartojimo paskolos automobiliui palūkanos yra 2–3 proc. žemesnės nei vartojimo paskolos kitoms reikmėms.
Pavyzdžiui, „Citadele“ lizingo palūkanos yra nuo 3,7 proc., vartojimo kredito – nuo 10 proc. Lizingo palūkanų dydis priklauso nuo kliento kredito istorijos ir jo reitingo, tai yra pajamų ir įsipareigojimų santykio.
„Kalbant apie palūkanas, perkant brangesnį automobilį, kurio kaina viršija 4000 eurų, naudingiau rinktis lizingą. Pavyzdžiui, skolinantis 4 500 eurų penkeriems metams standartinėmis sąlygomis, vartojimo kreditas būtų brangesnis beveik 1 150 eurų“, – aiškino S.Mickus (SEB).
Ką pataria bankai perkantiems automobilį:
- prieš perkant automobilį įvertinti, kiek laiko ketinate juo naudotis ir ką daryti paskui, jei ketinate jį parduoti, tai už kokią kainą;
- visų turimų santaupų nesumokėti kaip pradinės įmokos (ypač jei skolinamasi ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui);
- mėnesinė paskolos automobiliui įmoka neturėtų būti didesnė nei 25 proc. pajamų, o jei paskolų yra daugiau, visų paskolų įmokos neturėtų viršyti 40 proc. pajamų;
- perkant ne naują automobilį, paskolos sutarties terminas neturėtų būti ilgesnis nei 5 metai;
- net jei paskolos davėjas nereikalauja, automobilį apdrausti ne tik civilinės atsakomybės draudimu, bet ir kasko draudimu.