Kaimo turizmo sodybose – derliaus nuėmimo metas

Sakykime, dviese važiuosite į vieną kaimo turizmo sodybų Trakų rajone. Nakvosite dvi naktis, naudositės pirtimi ir maudysitės kubile. Už tai jums reikės sumokėti apie 200 litų. Tačiau kaimo turizmo sodybos aiškina, kad net ir tokių pinigų neužtenka, kad per sezoną uždirbtų visiems metams ir suka galvas, kaip prisivilioti lietuvius žiemą.
Kaimo turizmo sodyba
Kaimo turizmo sodyba / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

„Išgyventi iš to yra labai sudėtinga”, – 15min.lt pasakojo Lietuvos kaimo turizmo asociacijos vadovas Linas Žabaliūnas. – Turi dėti labai daug  savęs, kūrybos, širdies, kurti produktą, kuris galbūt trauks žmones kiaurus metus.”

Vasaros darbai

„Sezonas pačiame įkarštyje. Mūsų sektoriui liepa ir rugpjūtis yra patys aktyviausi mėnesiai ir situacija yra ganėtinai optimistinė – dauguma sodybų savininkų dabar mano, kad sezono rodikliai yra geresni, negu buvo tikėtasi“, – pasakojo L.Žabaliūnas.

Jo teigimu, kai kurios sodybos savo savaitgalius pardavė dar pavasarį. Yra sodybų, kurios yra užimtos ir savaitės viduryje. L.Žabaliūno teigimu, šiuo metu sodybas renkasi šeimos, draugai, tuo metu verslas aktyvesnis ne sezono metu.

Kaimo turizmo sodybos „Laukysta“ vienas savininkų Dainius pasakojo, kad jų sodybą  dažniausiai savaitgaliais okupuoja didelių renginių – įmonių vakararėlių, vestuvių, ir pan. – dalyviai. Įprastomis dienomis sodyba sulaukia daugiau šeimyninio poilsio mėgėjų.  Visuomet sodyba esą būna užsakyta  Naujiesiems metams ir panašioms šventėms. Žiemą „Laukystos“ lankytojai mėgaujasi pirtimi, šaudymu iš lanko.

Dar prieš maždaug 15 metų kaimo turizmas buvo labai miglota sąvoka.  Lietuvoje veikė vos 16 kaimo turizmo sodybų.

Dabar Lietuvoje atostogauti kviečia, neskaitant jūsų senelių, net 615 sodybų.

„Pernai buvo 615 sodybų ir jų augimo tempai didžiausi buvo 2006–2008 metais. Skaičius dabar beveik nekinta – baigėsi Europos Sąjungos parama, iš kurios buvo kuriamos sodybos.  Įkūrimui reikalinga labai didelė finansinė investicija, kuri negreitai atsiperka”, – kalbėjo L.Žabaliūnas.

Žiemos rūpesčiai

Dabar kaimo turizmo sodybų savininkams – pats darbymetis. Tačiau šaltuoju sezonu turistų skaičius gerokai sumažėja ir jiems tenka gerokai pasukti galvas, kaip privilioti lietuvius pas save žiemą.

L.Žabaliūno teigimu, kai kurios sodybos žiemą užsidaro, kitos vilioja turistus žūkle, pirtimis ir pan.

Arvydas Dirmeikis, sodybos „Oreivių užuovėja” savininkas, pasakojo, kad šiemet, palyginti su praėjusiais metais, turistų sulaukia daugiau, tačiau tikrai ne visos vietos būna užimtos.

„Jeigu dirbi, tai ir užsidirbti”, – paklaustas, ar dirba pelningai, sakė A.Dirmeikis. Žiemą „Oreivių užuovėjos” lankytojų skaičius sumenksta, tačiau A.Dirmeikis yra sugalvojęs kelias pramogas ir žiemai.

„Dirbam visus metus. Žiemą siūlom pirtis, pasivažinėti su arkliu. Daug čia neprigalvosi“, – pasakojo A.Dirmeikis.

Kaip sakė L.Žabaliūnas – viskas priklauso nuo sodybos savininko išmonės. Tie, kurie įkūrė sodybas ne vaizdingose Lietuvos vietovėse, pasitelkia vaizduotę – siūlo malti grikius patiems ir kepti babką, organizuoja ekskursijas, kai kurie siūlo bičių avilio terapijas, įprasta pramoga yra plaukimas baidarėmis, pirtys ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai