„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 06 30 /11:18

Teisininkė paaiškina: ar visi darbuotojai turi teisę į ilgąjį Mindaugo karūnavimo dienos savaitgalį?

Liepos 6-ąją minimą Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dieną šiemet švęsime ketvirtadienį. Kaip ir kitais panašiais valstybinių švenčių atvejais, dažnas darbuotojas skuba darbdaviui pateikti prašymą dėl vienos dienos atostogų ir tokiu būdu užsitikrinti ilgąjį savaitgalį.
Viena karščiausių šios vasaros popiečių Vilniuje
Savaitgalis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Tačiau ar darbdavys privalo išleisti darbuotoją atostogų, jei prašymas buvo pateiktas paskutinę minutę?

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ vyresnioji teisininkė Aurelija Daubaraitė.

Svarbu laikytis atostogų suteikimo tvarkos

Darbo kodeksas numato, kad kasmetinės atostogos suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę. Visgi nėra apibrėžti praktiniai kasmetinių atostogų eilės sudarymo niuansai – pavyzdžiui, prieš kiek laiko darbuotojas privalo pateikti prašymą, kokia forma ir kokiam asmeniui, taip pat su kuo darbuotojas privalo suderinti kasmetinių atostogų laiką. Tiesa, svarbu paminėti, kad tam tikrais atvejais darbdavys privalo tenkinti kasmetinių atostogų prašymą – pavyzdžiui, kai jį pateikia besilaukiančios darbuotojos prieš nėštumo ir gimdymo atostogas.

„Sorainen“ nuotr./Aurelija Daubaraitė
„Sorainen“ nuotr./Aurelija Daubaraitė

Kasmetinių atostogų suteikimo eilės taisykles gali nustatyti pats darbdavys. Tai padaryti rekomenduojama norint išvengti neaiškumų ir nesusipratimų. Taisyklėmis siekiama užtikrinti sklandų darbdavio veiklos tęstinumą ir darbo organizavimą darbuotojų atostogų metu. Darbuotojui nesuderinus atostogų pagal įmonėje nustatytą tvarką, darbdavys gali neturėti galimybės patenkinti darbuotojo prašymo dėl pageidaujamos atostogų datos. Taigi ir pasilepinti ilguoju savaitgaliu gali nepavykti.

Kai nustatytos tvarkos nėra, atostogos suteikiamos šalių susitarimu

Jei darbdavys nėra patvirtinęs kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos, atostogos yra suteikiamos šalių susitarimu. Toks susitarimas turėtų būti grįstas ne tik darbuotojo noru pasirinkti kasmetines atostogas jam patogiu laiku, tačiau ir darbdavio interesu tinkamai organizuoti darbo procesą bei nesutrikdyti įmonės veiklos. Tad darbuotojui pateikus kasmetinių atostogų prašymą paskutinę minutę ir nesuderinus jo su darbdaviu, suteikti atostogas darbuotojo pageidaujamu metu dėl verslo poreikių gali būti neįmanoma.

Tačiau, jei darbuotojo prašymas darbdaviui yra priimtinas ir iš verslo pusės nėra kliūčių jam patenkinti, šalys dėl kasmetinių atostogų gali susitarti nors ir dieną prieš. Tokiu atveju svarbu aptarti, ar darbdavys spės išmokėti atostoginius iki atostogų pradžios, ar visgi jie bus mokami kartu su įprastu darbo užmokesčiu.

Teisė į tikslines atostogas nėra absoliuti

Praktikoje negavę darbdavio patvirtinimo dėl kasmetinių atostogų ilgajam savaitgaliui, darbuotojai dažnai teikia prašymus pasinaudoti teise į kitą poilsio laiką – pavyzdžiui, „mamadienius“ ir „tėvadienius“. Nors Darbo kodeksas nustato darbuotojo teisę į tokias ir kitas tikslines atostogas, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ši teisė nėra absoliuti. Norėdamas pasinaudoti šiomis garantijomis darbuotojas turėtų informuoti darbdavį iš anksto – prieš protingą terminą ar darbdavio nustatyta tvarka – ir susitarti dėl konkretaus laisvo nuo darbo laiko. Kitaip tariant, norint pasidžiaugti ilgu savaitgaliu apie tai reikėtų pagalvoti iš anksto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“