Svarbiausi įvykiai
- Didžiausių Rusijos įmonių akcijų vertė Londono vertybinių popierių biržoje per pastarąsias dvi savaites nukrito 98 proc.
- Pasaulio bankas stabdo visus projektus su Rusija ir Baltarusija.
- Vakarų šalyse kalbama apie 100 mlrd. eurų vertės Ukrainos atstatymo fondą.
- Perkant užsienio valiutą Rusijoje – 30 proc. komisinis.
- Kanada įveda 35 proc. mokestį importui iš Rusijos ir Baltarusijos.
- JAV Rusijos oligarchams skelbs naujas sankcijas, įskaitant draudimą įvažiuoti.
- IKEA ir „H&M“ nutraukia veiklą Rusijoje.
- Sustabdytas mažų rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovinių importas per Klaipėdą.
- Baltijos šalys sumažino komercinį elektros importą per jungtis su Rusija.
Ketvirtadienį toliau daugėjo naujienų apie vis didėjančią Rusijos izoliaciją. Naujausios tarptautinės bendrovės, paskelbusios, kad nutraukia veiklą Rusijoje – IKEA ir "H&M".
Žinios apie IKEA parduotuvių užsidarymą, sukėlė sąmyšį – Rusijoje šiose parduotuvėse nusidriekė ilgiausios eilės. Rusijoje ir Baltarusijoje, kur įmonė taip pat nutraukia veiklą, IKEA turi beveik 15 tūkst. darbuotojų, 17 parduotuvių ir tris gamyklas.
Švedijos drabužių milžinė „H&M“ taip pat pranešė, kad dėl karo Ukrainoje stabdo visus pardavimus savo parduotuvėse Rusijoje.
Vis labiau Vakarų pyktį pajunta ir Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimi oligarchai. Prancūzijos muitinė sulaikė „Rosneft“ vadovui Igoriui Sečinui priklausančią jachtą, kai ji bandė išplaukti iš Viduržemio jūros uosto La Ciotat, o Jungtinės Valstijos ketvirtadienį įves papildomų sankcijų Rusijos oligarchams, įskaitant draudimą įvažiuoti, naujienų agentūrai AFP pranešė šaltinis, susipažinęs su naujausiomis pastangomis spausti Kremlių nutraukti įsiveržimą į Ukrainą.
Tuo tarpu Lietuvoje nuo ketvirtadienio sustabdytas mažų rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovinių importas per Klaipėdą, Baltijos šalys sumažino komercinį elektros importą per jungtis su Rusija.
Svarbiausias ketvirtadienio naujienas skaitykite ČIA
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą skaitykite čia.
Žemiau pateikiame svarbiausius ketvirtadienio įvykius
JAV įstatymų leidėjai konfiskuotais rusų turtais nori finansuoti Ukrainos kovą
23:24
Grupė JAV įstatymų leidėjų ketvirtadienį pristatė unikalų įstatymo projektą, kuris įgaliotų prezidento Joe Bideno administraciją įšaldytą rusų oligarchų turtą perduoti kaip pagalbą Ukrainai.
„Paprastai sankcionuotas turtas yra įšaldomas, o ne visam laikui konfiskuojamas, o tai yra tinkama apsauga įprastesnėmis aplinkybėmis“, – sakė Tomas Malinowskis, kuris yra vienas iš teisės aktų rėmėjų.
„Tačiau šiuo ypatingu atveju manome, kad būtų tinkama ir teisinga turtais, kurie rėmė Vladimirą Putiną, padėti šaliai, kurią jis griauna“, - tęsė jis.
T.Malinowskis pridūrė, kad matydami areštuojamus oligarchų prabangius butus, vilas ir jachtas, ukrainiečiai ir rusai, nekenčiantys V.Putino, „gautų didžiulį postūmį“ kare, kuriame svarbi moralinė būsena.
JAV įšaldys 9 Rusijos oligarchų turtą, atskirs nuo JAV finansų sistemos
22:33
Baltieji rūmai ketvirtadienį paskelbė naujas sankcijas 9 Rusijos oligarchams ir jų šeimų nariams, rašoma CNN.
Naujajame sąraše esantys asmenys, apibūdinami kaip „Putino bičiuliai ir jų šeimos nariai“, bus atkirsti nuo JAV finansų sistemos, jų turtas JAV bus įšaldytas, o naudojimasis jų nuosavybe bus uždraustas, teigiama Baltųjų rūmų informaciniame biuletenyje.
„Jungtinės Valstijos ir viso pasaulio vyriausybės dirbs siekdamos nustatyti ir įšaldyti Rusijos elito ir jų šeimos narių turtą, esantį mūsų jurisdikcijose – jų jachtas, prabangius butus, pinigus ir kitą turtą“, – sakoma informaciniame pranešime.
Naujos sankcijos bus taikomos šiems asmenims:
– Nikolajui Tokarevui (kartu su žmona Galina, dukra Maja ir dviem prabangaus nekilnojamojo turto bendrovėms).
– Borisui Rotenbergui (kartu su žmona Karina ir sūnumis Romanu ir Borisu)
– Arkadijui Rotenbergui (kartu su sūnumis Pavelu ir Igoriu bei dukra Lilija)
– Sergejui Čemezovui (kartu su žmona Jekaterina, sūnumi Stanislavu ir podukra Anastasija)
– Igoriui Šuvalovui (kartu su žmona Olga, sūnumi Jevgenijumi ir jo įmone bei reaktyviniu lėktuvu, dukra Marija ir jos įmone, penkiomis I.Šuvalovo bendrovėmis).
– Jevgenijui Prigožinui (kartu su trimis įmonėmis, žmona Polina, dukra Liubove ir sūnumi Pavelu).
– Dmitrijui Peskovui, V.Putino atstovui spaudai.
– Ališerui Usmanovui (jo superjachtai, kurią ką tik konfiskavo Vokietija, ir jo privačiam lėktuvui).
JAV taip pat nustatys vizų apribojimus 19 oligarchų ir 47 jų šeimos nariams bei artimiems bendradarbiams, sakoma Baltųjų rūmų informaciniame biuletenyje.
Kinijoje įsikūręs daugiašalis plėtros bankas stabdo veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje
21:10
Kinijoje įsikūręs daugiašalis plėtros bankas Azijos infrastruktūros investicijų bankas (AIIB) sustabdė visą su Rusija ir Baltarusija susijusią veiklą, sakoma AIIB pareiškime. Šiuo metu projektai „peržiūrimi“, skelbia CNN.
Banko interneto svetainės duomenimis, Kinija kontroliuoja 26 proc. AIIB balsų. Rusija turi 6 proc.
Kinija inicijavo AIIB įkūrimą, kad jis konkuruotų su JAV įsikūrusiu Pasaulio banku.
JAV Rusijos oligarchams skelbs naujas sankcijas, įskaitant draudimą įvažiuoti
20:28
Jungtinės Valstijos ketvirtadienį įves papildomų sankcijų Rusijos oligarchams, naujienų agentūrai AFP pranešė šaltinis, susipažinęs su naujausiomis pastangomis spausti Kremlių nutraukti įsiveržimą į Ukrainą.
Pasak šaltinio, sankcijos, apie kurias pirmoji pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“, atitiks ankstesnes ES priemones prieš turtingiausius Rusijos veikėjus ir jas išplės draudimu įvažiuoti į JAV. Be to, oligarchams nebus leidžiama perleisti savo turto šeimos nariams.
Pirmadienį paskelbtos ES sankcijomis baudžiami įtakingi, turtingi žmonės, artimi prezidento Vladimiro Putino režimui. Tarp jų – valstybinės naftos milžinės „Rosneft“ vykdomasis direktorius Igoris Sečinas ir naftotiekių monopolininkės „Transneft“ vadovas Nikolajus Tokarevas.
Į „juodąjį sąrašą“ taip pat įtraukti trys žurnalo „Forbes“ sudarytame turtingiausių Rusijos žmonių dešimtuke esantys veikėjai: metalų pramonės magnatas Aleksejus Mordašovas, milijardierius Ališeras Usmanovas ir verslininkas bei V. Putino draugas Genadijus Timčenka.
Sąraše taip pat yra įtakingi bankininkai Michailas Fridmanas ir Piotras Avenas.
Sankcijos paskelbtos ir Sergejui Rolduginui – violončelininkui ir ilgamečiam V. Putino patikėtiniui, kaltinamam tuo, kad „per bankus ir lengvatinio apmokestinimo bendroves „perdalijo“ mažiausiai 2 mlrd. JAV dolerių, priklausydamas slaptam V. Putino finansiniam tinklui.“
Sąraše atsidūrė ir ilgametis V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
JAV ir jų sąjungininkės Europoje mėgina finansiškai spausti Rusijos elitą, siekdamos paveikti V. Putiną, kuris per du dešimtmečius valdžioje tapo politiškai visagaliu ir, regis, nepažeidžiamas išorės spaudimui.
Oligarchai – pareigūnai ir bendrovių savininkai, sukaupę didžiulius turtus ekonomikoje, į kurios elitą prasimušti gali tik V. Putino lojalistai – yra pažeidžiami, nes didžioji jų turto dalis yra susijusi su Vakarų kapitalu.
Jiems priklauso prestižinis nekilnojamasis turtas Niujorke, sporto klubai įvairiose Vakarų šalyse, didžiulės jachtos Viduržemio jūroje. Be to, oligarchai siunčia savo vaikus į prestižiškiausius JAV universitetus ir vyksta prabangių kelionių po visą pasaulį.
Toks gyvenimo būdas dabar turėtų daugiausia baigtis.
Baltieji rūmai kol kas nekomentavo pranešimų apie ruošiamas naujas sankcijas.
Antroji pagal dydį Rusijos naftos gamintoja „Lukoil“ ragina nutraukti karą Ukrainoje
20:03
Savo interneto svetainėje paskelbtame pareiškime bendrovė teigė esanti susirūpinusi dėl „tragiškų įvykių Ukrainoje“ ir remia derybas dėl konflikto užbaigimo, rašo BBC.
Įmonės valdyba paragino „nedelsiant nutraukti ginkluotą konfliktą ir visapusiškai remia jo sprendimą derybų procese ir diplomatinėmis priemonėmis“.
Manoma, kad bendrovė yra viena pirmųjų didelių Rusijos įmonių, pasisakiusių prieš invaziją.
Kanada įveda 35 proc. mokestį importui iš Rusijos ir Baltarusijos
17:29
Kanada dėl Maskvos invazijos į Ukrainą ketvirtadienį atšaukė ypatingąjį prekybos statusą Rusijai ir Baltarusijai, todėl importui iš šių šalių bus taikomas 35 procentų muito tarifas, paskelbė ministro pirmininko pavaduotoja Chrystia Freeland.
„Kanada bus pirmoji valstybė, atšaukianti Kanados įstatyme numatytą privilegijuotos prekybos partnerės statusą Rusijai ir Baltarusijai“, – spaudos konferencijoje sakė Ch.Freeland.
Dėl to Rusijai ir Maskvos sąjungininkei Baltarusijai „bus taikomas 35 procentų mokestis jų eksportui į Kanadą“, sakė vicepremjerė. Pasak jos, Rusija ir Baltarusija prisijungs prie Šiaurės Korėjos – vienintelės pasaulio valstybės, neturėjusios tokio statuso.
Vokietijos ekonomikos ministras pasisakė prieš Rusijos energijos importo embargą
17:27
Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas pasisakė prieš Rusijos energijos importo embargą, pareikšdamas, kad tai gali kelti pavojų socialinei sanglaudai jo šalyje.
Vokietija apie pusę anglių ir dujų importo gauna iš Rusijos, taip pat trečdalį reikalingo naftos kiekio.
A.Armonaitė su „Google“ viceprezidentu aptars kovą su Rusijos propaganda internete
17:01
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė penktadienį Vilniuje susitiks su „Google“ viceprezidentu Markhamu C.Ericksonu. Viena iš pokalbio temų bus „Google“ indėlis kovojant su Rusijos propaganda ir dezinformacija internete.
Ministrė „Google“ viceprezidentui pristatys investicinę aplinką Lietuvoje, mūsų šalies pažangą IT srityje. Susitikime taip pat bus aptarta kibernetinio saugumo bei kovos su Rusijos ir Baltarusijos dezinformacijos ir propagandos internete tema, kuri tapo dar aktualesnė prasidėjus karui Ukrainoje.
Rusijos liberali televizija „Dožd“ nutraukia transliacijas
16:59
Liberalus Rusijos televizijos kanalas „Dožd“ ketvirtadienį pranešė, kad laikinai stabo darbą, gavęs valdžios nurodymą nutraukti savo veiklą dėl transliacijų apie Maskvos invaziją į Ukrainą.
„Mums reikia jėgų, kad iškvėptume ir suprastume, kaip dirbti toliau. Labai tikimės, kad grįšime į eterį ir tęsime savo darbą“, – socialiniuose tinkluose parašė tinklo generalinė direktorė Natalija Sindejeva.
Rusijos oligarchas M.Fridmanas traukiasi iš investicinio fondo „LetterOne“
16:43
Rusijos oligarchas Michailas Fridmanas ir bankininkas Piotras Avenas, kurie abu atsidūrė ES sankcijų taikinyje Maskvai įsiveržus į Ukrainą, traukiasi iš investicinio fondo „LetterOne“, kurį įkūrė kartu, trečiadienį pranešė fondas.
M.Fridmanas, vienas turtingiausių Rusijos žmonių, antradienį pasitraukė iš Europos grupių, kurių akcininku buvo, tačiau abu verslininkai neigia turėję kokių nors „finansinių ar politinių ryšių“ su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
„LetterOne“, turinčią būstinę Liuksemburge ir biurų Londone, valdo 22,3 mlrd. dolerių (2020 metų duomenimis) grynųjų aktyvų, kurie yra investuoti į energetikos, technologijų, sveikatos ir mažmeninės prekybos sektorius.
Pasak „The Financial Times“, verslininkai sutiko sustabdyti savo dalyvavimą fonde ir nebedalyvauti įmonės veikloje ir atsistatydinti iš direktorių tarybos.
„LetterOne“ valdo Ispanijos prekybos centrų tinklą „Dia“ bei turi „Wintershall Dea“ – vienos iš Vokietijos grupių, dalyvaujančių dujotiekyje „Nord Stream II“, – taip pat Turkijos mobiliųjų telefonų operatorės „Turkcell“ akcijų.
Antradienį bendrame pareiškime M.Fridmanas ir P.Avenas tvirtino, kad neturi „jokių finansinių ar politinių ryšių“ su V.Putinu ar Kremliumi.
Jiedu pareiškė, kad „ginčys apgaulingą ir nepagrįstą šių sankcijų skyrimo pagrindą – energingai ir visomis jiems prieinamomis priemonėmis – siekdami panaikinti nepagrįstą ir nereikalingą žalą savo darbuotojų ir verslo partnerių pragyvenimui ir gerovei“.
Verslininkai nepaaiškino, kaip ketina užginčyti ES sankcijas.
M.Fridmanas, vienas turtingiausių Rusijos žmonių, atsistatydino iš Amsterdamo biržoje listinguojamos mobiliojo ryšio tinklo operatorės „Veon“ direktorių tarybos, antradienį pranešė bendrovė.
„Veon“ valdo mobiliojo ryšio tinklus Ukrainoje ir Rusijoje, taip pat Bangladeše, Kazachstane ir Pakistane.
M.Fridmanas per „LetterOne“ valdo 47,9 įmonės akcijų.