„TikTok“ šiuo metu susiduria su grėsme būti uždraustam JAV dėl saugumo ir privatumo klausimų.
JAV vyriausybė teigia, kad dėl galimos Kinijos vyriausybes įtakos „TikTok“ renka jautrius vartotojų duomenis, todėl programėlė kelia nacionalinę grėsmę. „TikTok“, savo ruožtu, bando kovoti su uždraudimu, apskundusi sprendimą JAV Aukščiausiajam Teismui, tačiau teismo nuomonė vis labiau linksta uždrausti programėlę.
Pradėjo diskusijas
Aukšti Kinijos pareigūnai jau pradėjo diskutuoti apie „TikTok“ nenumatytų atvejų planus, kaip dalį platesnės diskusijos apie bendradarbiavimą su Donaldo Trumpo administracija, viena iš galimybių – susijusi su E.Musku, vienu artimiausių D.Trumpo sąjungininkų“, – sakė šaltiniai, pageidaujantys likti anonimiški, atskleidžiantys konfidencialias diskusijas.
Galimas aukšto lygio susitarimas su E.Musku patrauklus Kinijos vyriausybei, kuri priims sprendimą dėl „TikTok“ galimo pardavimo.
Pagal vieną iš scenarijų, kurį svarstė Kinijos vyriausybė, E.Musk’o X – buvęs „Twitter“ – perimtų „TikTok“ kontrolę JAV ir valdytų šiuos abu verslus kartu, sakė šaltiniai.
Su daugiau nei 170 milijonų vartotojų JAV, „TikTok“ galėtų sustiprinti X pastangas pritraukti reklamuotojus. E.Muskas taip pat įkūrė dirbtinio intelekto bendrovę „xAI“, kuri galėtų pasinaudoti didžiuliais „TikTok“ sukuriamais duomenimis.
Galutinio sprendimo – nėra
Kinija dar nepasiekė galutinio sprendimo, o jų svarstymai vis dar yra pradiniai, teigia šaltiniai.
E.Muskas ir jo atstovai neatsakė į prašymą pakomentuoti. Balandį E.Muskas buvo paskelbęs, kad, jo nuomone, „TikTok“ turėtų likti prieinamas JAV.
Kinijos laukia sudėtingų derybų su D.Trumpo administracija dėl įvairių klausimų, o Kinija turi įtakos bet kokiam galimam pardavimui, nes kontroliuoja „ByteDance“ ir turi teisę patvirtinti sprendimus dėl „TikTok“ programinės įrangos, įskaitant algoritmus, kurie lemia vartotojų patirtį programėlėje.
Ar nebus per brangu?
„Bloomberg Intelligence“ analitikai praėjusiais metais apskaičiavo, kad „TikTok“ veikla JAV gali būti vertinama maždaug nuo 40 iki 50 mlrd. dolerių (39,2–49 mlrd. eurų). Tai nemaža suma net ir turtingiausiam pasaulio žmogui. Neaišku, kaip E.Muskas galėtų įvykdyti tokį sandorį, ar tam reikės parduoti kitus akcijų paketus, ar tam pritartų JAV vyriausybė. 2022 m. jis sumokėjo 44 milijardus dolerių už „Twitter“ ir vis dar moka dideles paskolas.
15min rašė, kad išrinktasis prezidentas D.Trumpas, kuris pareigas pradės eiti sausio 20 d., siekė atidėti „TikTok“ draudimą, kuris įsigalioja sausio 19 d., kad galėtų derėtis dėl programos likimo. Jis pareiškė norą „išsaugoti“ „TikTok“, spėliojama, kad jis gali imtis paskutinės minutės veiksmų, kad išvengtų draudimo.
Atskirti – būtų sunku
Praktikoje „TikTok“ atskyrimas nuo JAV verslo būtų sudėtingas ir turėtų įtakos tiek Kinijos, tiek JAV akcininkams. „TikTok“ teisininkai Aukščiausiajame Teisme nurodė, kad atskirti JAV dalį būtų „nepaprastai sunku“.
Neaišku, ar „TikTok“ JAV bus parduota konkurencijos sąlygomis, ar sandorį inicijuos vyriausybė. Milijardieriai Frankas McCourtas ir investuotojas Kevinas O'Leary dalyvauja pasiūlyme įsigyti „TikTok“, kurį K.O'Leary teigia aptaręs su D.Trumpu. Taip pat buvo ir kitų potencialių pirkėjų, tarp jų – didžiosios technologijų kompanijos „Microsoft“ ir „Oracle“.