Keturi pirmieji žingsniai sugrįžus gyventi į Lietuvą

Ilgą laiką užsienyje gyvenusiems lietuviams grįžus į tėvynę tenka spręsti daugybę klausimų. Tačiau baimė, kad vos sugrįžus teks varstyti keliolikos skirtingų institucijų duris, dažnai yra perdėta.
guy-691615_1280 (1)
Grįžus į tėvynę reikia išspręsti daug reikalų.

Iš tiesų, kiekvienas lietuvis, sugrįžęs gyventi į Lietuvą, turėtų deklaruoti gyvenamąją vietą, susitvarkyti sveikatos draudimo dokumentus, dar neturintys darbo pasiūlymo – užsiregistruoti darbo biržoje,  o grįžę su vaikais – užregistruoti juos į mokymosi įstaigas. Dalis šių klausimų gali būti išspręsti ir nuotoliniu būdu, jei grįžtantysis turi Lietuvoje esančio banko elektroninės bankininkystės prisijungimą ar elektroninį parašą.

1. Gyvenamosios vietos deklaravimas

Jeigu  asmuo, prieš išvykdamas iš Lietuvos išvykimą deklaravo, grįžimą ir gyvenamąją vietą taip pat privalu deklaruoti.  Tai padaroma nuvykus asmeniškai į seniūniją arba per Elektroninės valdžios vartų internetinį portalą. Jeigu asmuo nėra  gyvenamosios patalpos, kurioje deklaruoja gyvenamąją vietą, savininkas, reikia turėti patalpų savininko leidimą. Leidimas suteikiamas pasirašant tam tikrą formą seniūnijoje arba keliais mygtuko paspaudimais prisijungus prie elektroninės valdžios vartų portalo.

Tokiais atvejais, kai asmuo gyvenamosios vietos deklaruoti neturi kur, (neturi nuosavybės teise gyvenamosios patalpos visoje Lietuvoje ir praėjo bent pusė metų nuo asmens išvykimo į užsienį),  gyvenamąją vietą galima deklaruoti prie bet kurios savivaldybės.

airport-384562_1280
 

2. Registracija darbo biržoje

Jei iš užsienio grįžtama neturint konkretaus darbo pasiūlymo, patariama užsiregistruoti teritorinėje darbo biržoje. Darbo biržai patvirtinus asmens bedarbio statusą ir nustačius asmens teisę gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką, jam, atsižvelgiant į jo darbo stažą, bus mokama vadinamoji bedarbio pašalpa. Lietuvoje teisę gauti bedarbio pašalpą turi asmenys, kurie per paskutinius 36 mėnesius yra sukaupę  18 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažą. Grįžtantiems iš užsienio aktualu tai, kad jų darbo laikotarpiai užsienyje į šiuos 18 mėnesių taip pat gali būti įskaityti.

Patvirtinus bedarbio statusą asmuo, užsiregistravęs darbo biržoje, taip pat yra apdraudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD). Sveikatos draudimą Lietuvoje gyvenantiems turėti privalu, tad net jei darbo biržoje registruotis nenorima, privalomojo sveikatos draudimo įmokas (27 EUR/mėn.) reikia mokėti individualiai.

shopping-list-707760_1280
 

3. Privalomasis sveikatos draudimas ir registracija sveikatos priežiūros įstaigoje

Užsiregistravus darbo biržoje privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas dengia darbo birža. Turintiems darbus – tai yra dalis privalomų mokesčių valstybei. Neturintys darbo, neužsiregistravusieji darbo biržoje, nesantys drausti valstybės lėšomis (studentai, moksleiviai, pensininkai ir kita)  PSD įmokas turi mokėti savarankiškai. 

Draustumas privalomuoju sveikatos draudimu garantuoja nemokamą, iš valstybės biudžeto finansuojamą medicininę pagalbą. Todėl turint PSD reikia užsiregistruoti sveikatos priežiūros įstaigoje. Ji nebūtinai turi sutapti su deklaruota gyvenamąja vieta. Registruodamiesi sveikatos priežiūros įstaigoje asmenys pasirenka šeimos gydytoją, o tai garantuoja nemokamus vizitus, bei nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kurių kainos yra kompensuojamos iš ligonių kasų biudžeto.

4. Vaikų registracija mokyklose ir darželiuose

Kai gyventi į Lietuvą grįžta visa šeima, svarbu pasirūpinti vaikų mokslų tęstinumu: registracija darželiuose ir mokyklose. Priėmimo į darželius tvarka skiriasi kiekvienoje savivaldybėje, tad tuo reikėtų domėtis konkrečios savivaldybės, į kurią šeima ketina grįžti, administracijoje. Priėmimas į mokyklas vykdomas ištisus metus.  Priėmimo tvarką, iš užsienio grįžtančių vaikų gebėjimų lygio nustatymo tvarką ir kitas procedūras  nusistato kiekviena mokykla individualiai.

Vaikams, grįžtantiems iš užsienio, sudaromos išlyginamosios klasės ar mobiliosios grupės. Jei nėra galimybių tokioms grupėms sudaryti, gali būti sudaromi individualūs ugdymo planai kiekvienam tokį poreikį turinčiam vaikui.

the-suitcase-811122_1280
 

Daugiau informacijos apie kiekvieną iš šių žingsnių bei atsakymus į kitus klausimus, kylančius sugrįžus gyventi į Lietuvą, rasite migracijos informacijos centro puslapyje www.renkuosilietuva.lt

Renkuosi Lietuvą yra LR Vyriausybės finansuojamas projektas, kurį vykdo Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) Vilniaus biuras.  Konsultacijas centras teikia telefonu, skype, el.paštu. Taip pat visą reikiamą informaciją bei kontaktus galima rasti interneto svetainėje www.renkuosilietuva.lt  arba Facebook paskyroje.

renkuosi_lietuva_logo
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų