Praėjusiais metais net 25 proc. gyventojų nepasinaudojo galimybe susigrąžinti dalį sumos nuo sumokėtų įmokų į III pakopos pensijų fondą. INVL primena, kad dar šiemet pervedę papildomas įmokas į pensijų fondus, kitąmet deklaravę pajamas žmonės galės atgauti iki 300 eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM).
„Remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, praėjusiais metais suskaičiuota apie 75 proc. atvejų, kai gyventojai pasinaudojo GPM lengvata III pensijų pakopos įmokoms susigrąžinti – 30 tūkst. gyventojų susigrąžino 3,6 mln. eurų už įmokas į pensijų fondus. Darome prielaidą, kad likusiems 25 proc. žmonių trūksta informacijos apie šią galimybę. Savo darbo praktikoje neretai susiduriame su žmonėmis, turinčiais produktus, kuriems taikoma GPM lengvata, tačiau jie to nežino. Arba žino apie lengvatą, tačiau ne iki galo supranta, kad patys gali ja pasinaudoti“, – sako INVL Tarpininkų tinklo koordinatorius Tomas Bučys.
Valstybė, skatindama papildomą savanorišką taupymą, gyventojams, pasirinkusiems III pakopos pensijų fondus, taiko GPM lengvatą.
Kasmet, deklaravus pajamas, galima susigrąžinti iki 300 eurų per metus sumokėto GPM. Lengvata gali pasinaudoti visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai, mokantys pensijų kaupimo įmokas savo, sutuoktinio, savo nepilnamečių vaikų arba vyresnių, negalią turinčių, vaikų naudai.
„Primename, kad visi, pasirašę savarankiško pensijų kaupimo sutartis ir norintys maksimaliai pasinaudoti lengvata, iki metų pabaigos dar gali spėti sumokėti papildomas įmokas. Pakanka suskaičiuoti, kiek jau esate sumokėję šiais metais ir iki gruodžio 31 d. papildyti III pakopos pensijų fondo sąskaitą suma, kurios trūksta iki 1500 eurų, kad gautumėte maksimalų valstybės skatinimą“, – teigia T.Bučys.
Norintiems ateičiai sukaupti daugiau, finansų ekspertai pirmiausia pataria pradėti tai daryti nedelsiant bei pasinaudoti valstybės siūloma paskata susigrąžinti dalį GPM – tai yra papildoma grąža be papildomos rizikos. O susigrąžintą dalį įmokų rekomenduojama reinvestuoti į kaupimą.
Tarkime, jei į trečios pensijų pakopos sąskaitą per metus gyventojas perveda 1500 eurų (maksimalią sumą, nuo kurios galima pasinaudoti GPM lengvata), tai deklaruodamas pajamas kasmet gali susigrąžinti iki 300 eurų (20 proc. įmokėtų 1 500 eurų). Ir sumokėti 1500 eurų gali tapti 1800 eurų.
„Taip kaupdami per 20 metų savo ateičiai atidėsite 30 tūkst. eurų. Jei darysime prielaidą, kad per šį laikotarpį bus uždirbta 5 proc. metinė grąža (atskaičius administravimo mokesčius), tai po 20 metų būsite sukaupę daugiau nei 54 tūkst. eurų. Tačiau, jei kasmet gaunamą lengvatą grąžinsite į savo pensijų kaupimo sąskaitą, tai sukaupta suma padidės 10 tūkst. eurų – iki daugiau negu 64 tūkst. eurų“, – lengvatos reinvestavimo naudą aiškina INVL Tarpininkų tinklo koordinatorius.
GPM lengvata taip pat gali pasinaudoti gyventojai, taupantys ateičiai pagal gyvybės draudimo sutartis arba kaupiantys II pakopos pensijų fonde maksimaliu būdu (3 proc.+1,5 proc.) ir savo naudai mokėję papildomas kaupiamąsias įmokas.