Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kinija apkaltino Jungtines Valstijas „atviru ekonominiu terorizmu“

Kinija ketvirtadienį apkaltino Jungtines Valstijas „atviru ekonominiu terorizmu“. Du didžiausi pasaulio ūkiai smarkiai nesutaria, o jų derybos dėl prekybos akivaizdžiai įstrigo, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) anksčiau šį mėnesį daugiau kaip dukart padidino kiniškoms prekėms taikomus importo muitus ir Kinijos telekomunikacijų įrangos milžinę „Huawei“ įtraukė į „juodąjį“ sąrašą.
Kinijos ir JAV vėliavos
Kinijos ir JAV vėliavos

„Esame prieš prekybos karą, bet jo nebijome“, – per spaudos konferenciją, kurioje buvo pristatytas kitą savaitę įvyksiantis prezidento Xi Jinpingo vizitas į Rusiją, pareiškė užsienio reikalų viceministras Zhang Hanhui.

„Šis tyčinis prekybos konflikto kurstymas yra atviras ekonominis terorizmas, ekonominis šovinizmas ir ekonominis priekabiavimas“, – pareiškė pareigūnas ir pabrėžė, jog Kinija prieštarauja sistemingam sankcijų, muitų ir protekcionizmo naudojimui.

„Prekybos kare nėra laimėtojų“, – įspėjo jis.

Dėl naujausių Vašingtono veiksmų Kinija nusprendė nuo birželio 1 dienos taip pat padidinti amerikietiškoms prekėms taikomus importo muitus.

Tuo tarpu valstybinėje žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie tai, jog Pekinas gali nutraukti retųjų žemių metalų eksportą į Jungtines Valstijas, o tokiu atveju Vašingtonas neteks prieigos prie vieno pagrindinių išteklių, kurie naudojami aukštųjų technologijų produktų gamyboje.

Prekybos kare nėra laimėtojų, – Kinijos užsienio reikalų viceministras Zhang Hanhui

Televizijos debatai

Kinijos valstybinė žiniasklaida ir pareigūnai ėmė žarstyti vis daugiau pareiškimų, kuriuose, kol komunistų partija rengiasi galbūt ilgam mūšiui su Jungtinėmis Valstijomis, kursto patriotinius jausmus.

Anglų kalba transliuojančio valstybinio transliuotojo „China Global Television Network“ (CGTN) laidų vedėja ketvirtadienį net dalyvavo retame pokalbyje su JAV televizijos kanalo „Fox Business Network“ pranešėja, su kuria aptarė prekybos karą.

CGTN laidų vedėjos Liu Xin ir „Fox Business“ pranešėjos Trish Regan pokalbis buvo mandagus.

JAV žurnalistė pareiškė: „Vertinu, kad sutikote dalyvauti“, o Kinijos laidų vedėja ją pakvietė atvykti į Kiniją ir pridūrė, jog parodys jai šalį.

Tačiau Kinijos propagandos mechanizmai jau įsisuko.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinija ir Jungtinės Amerikos Valstijos
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinija ir Jungtinės Amerikos Valstijos

„Patariame Jungtinėms Valstijoms nenuvertinti Kinijos gebėjimo ginti savo teises į plėtrą ir savo interesus. Po to nesakykite, jog mes jūsų neįspėjome“, – trečiadienį redakciniame straipsnyje parašė komunistų partijos ruporu laikomas leidinys „The People's Daily“, įspėjęs, jog, imdamasis atsakomųjų priemonių, Pekinas, be kita ko, gali panaudoti retųjų žemių metalų kozirį.

Kinijai tenka daugiau kaip 95 proc. visame pasaulyje išgaunamų retųjų žemių metalų, o Jungtinės Valstijos iki 80 proc. importuojamų tokių metalų įsiveža iš Kinijos.

Per interviu paklaustas apie grėsmę netekti prieigos prie retųjų žemių metalų, JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo pareiškė, jog „pagal dabartines taisykles“ amerikiečiai „jau pralaimėjo ir kentėjo ištisus dešimtmečius“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?