2021 07 15 /11:11

Kinijos ekonomikos augimas antrąjį ketvirtį sulėtėjo iki 7,9 proc.

Vartotojams stokojant pasitikėjimo, kuris juos galėtų paskatinti drąsiau leisti pinigus, spartus Kinijos ekonomikos atsigavimas po koronaviruso pandemijos išprovokuoto pernykščio sulėtėjimo antrąjį ketvirtį prarado pagreitį, parodė ketvirtadienį paskelbti oficialūs duomenys.
Pekinas
Pekinas / „Scanpix“/AP nuotr.
Temos: 2 Kinija Ekonomika

Antras pagal dydį pasaulio ūkis ėmė sparčiai atsigauti po pandemijos sukeltos krizės, tačiau augimo tempas lėtėja, nes lėčiau didina gamybą pramonės sektorius, o vartotojų paklausia atsitiesia ne taip greitai, kaip tikėtasi.

Nacionalinio statistikos biuro paskelbtais duomenimis, Kinijos bendrasis vidaus produktas (BVP) balandžio–birželio mėnesiais, palyginti su tuo pat laikotarpiu pernai, padidėjo 7,9 proc. ir prieaugis buvo kur kas mažesnis negu pirmąjį ketvirtį, kuomet sudarė 18,3 procento.

Agentūros AFP apklausti analitikai prognozavo, kad Kinijos BVP metinis prieaugis antrąjį ketvirtį sudarys vidutiniškai 7,7 procento. Apskritai ekonomistai pastebi, kad, pasaulyje tęsiantis pandemijai, Kinijos ekonomikos augimo lėtėjimo ženklai pastebimi nuo metų pradžios.

Kinijos ekonomika 2021 metų pirmąjį pusmetį toliau „stabiliai atsigavo“, pareiškė statistikos biuro atstovė Liu Aihua. Tačiau ji įspėjo, jog „yra daug išorinių neapibrėžtumo veiksnių ir vidaus ekonomikos atsigavimas yra netolygus“.

„Tebereikia pastangų stabilaus atsigavimo ir plėtros pamatams sutvirtinti“, – pridūrė biuro atstovė.

Nors augimo tempas sulėtėjo, naujausi duomenys rodo, jog Kinija vis vien turėtų pasiekti šiems metams užsibrėžtą didesnio nei 6 proc. ūkio prieaugio tikslą.

Vangi paklausa

Palyginti su pirmuoju ketvirčiu, Kinijos BVP padidėjo 1,3 proc. ir ketvirčio prieaugis buvo didesnis negu sausio–kovo mėnesiais, kuomet sudarė 0,4 procento.

Tačiau ketvirčio augimo rodiklis buvo vienas iš silpniausių nuo 2010 metų, kuomet jį buvo pradėta skelbti, pažymi tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Capital Economics“ ekspertai.

Sparčiai kylančios žaliavų kainos ir tiekimo sutrikimai slegia gamintojus. Pramonės aktyvumą slopina ir puslaidininkių, kurie naudojami gaminant įvairiausias prekes – nuo elektronikos iki transporto priemonių, – deficitas.

Birželį, palyginti su tuo pat mėnesiu pernai, pramonės gamyba padidėjo 8,3 proc., o mažmeninės prekybos apyvarta išaugo 12,1 proc. ir abu metinio prieaugio rodikliai buvo mažesni negu gegužę.

Vidaus paklausa antrąjį ketvirtį „tebebuvo vangi“, pažymėjo Louisas Kuijsas, tyrimų bendrovės „Oxford Economics“ analitikas.

Tačiau jis mano, kad „didėjantis vakcinacijos mastas ir verslo investicijos, kurias skatins pelno atsigavimas, turėtų paremti namų ūkių vartojimą“.

Kinija vienintelė iš didžiųjų pasaulio ūkių 2020 metus sugebėjo užbaigti prieaugiu.

Kinija vienintelė iš didžiųjų pasaulio ūkių 2020 metus sugebėjo užbaigti prieaugiu.

Šalis, kuri, be kita ko, ėmėsi griežtų sienų kontrolės priemonių, skubiai skelbė karantiną, kai buvo nustatoma užsikrėtimo atvejų, ir kruopščiai nustatinėjo užsikrėtusiųjų kontaktus, didžiąja dalimi sugebėjo suvaldyti vidaus protrūkius.

Tačiau dėl šių griežtų ir nelanksčių priemonių taip pat kilo problemų, pavyzdžiui, uostuose susikaupė gausybė konteinerių.

Ministras pirmininkas Li Keqiangas šią savaitę įspėjo, jog kainų kilimas, kurį skatina žaliavų brangimas, kelia problemų mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), pranešė valstybinė žiniasklaida.

Vyriausybė, anot jo, turėtų paremti mažesnes įmones.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų