Kinijos prekių paklausa, kuri 2020 metais buvo smarkiai sumenkusi, šiais metais įgauna pagreitį, visame pasaulyje vakcinavimo kampanijoms judant į priekį, ypač didžiulėje JAV rinkoje, bei švelninant ribojamąsias priemones.
Dėl staigaus elektronikos ir medicininių kaukių paklausos padidėjimo eksportas išaugo 32,3 proc., palyginti su praėjusių metų balandžiu, viršydamas 24,1 proc. siekiančią „Bloomberg“ apklaustų analitikų prognozę.
Įspūdingi skaičiai siejami su praėjusių metų labai maža palyginimo baze, kurią lėmė pandemija.
Visgi duomenys taip pat rodo, kad pasaulinis atsigavimas vyksta, vadovaujamas JAV, kur ekonomika yra palaikoma didžiulių vyriausybės ir centrinio banko išlaidų.
„Stimulai išsivysčiusiose ekonomikose, ypač JAV, išlaikė jų paklausą Kinijoje pagamintiems produktams“, – naujienų agentūrai AFP teigė „Nomura“ ekonomistas Lu Tingas.
Jis pridūrė, kad stiprėjantis COVID-19 protrūkis besivystančiose rinkose, įskaitant Indiją, taip pat palaikė Kinijos eksportą, iš dalies dėl to, kad šios šalys kliaujasi Kinija, tiekiančia apsaugines priemones.
Tuo tarpu pačioje Kinijoje, kur viruso plitimą iš esmės pavyko sukontroliuoti, didžiulė vartotojų armija grįžta prie savo kasdienio gyvenimo, todėl importas padidėjo 43,1 proc. – šiek tiek mažiau nei prognozuota, tačiau daugiausia nuo 2011 metų pradžios.
Šuolį taip pat sukėlė žaliavų kainų padidėjimas – geležies rūdos kainos yra rekordinės, o vario kainos taip pat artėja prie aukštumų.
Stiprūs duomenys neabejotinai nudžiugins Kinijos lyderius, kurie siekia skatinti vidaus paklausą.
Visgi Lu Tingas perspėjo apie sparčiai didėjančias importuotų prekių kainas, pažymėdamas, kad tai „sukels didesnę infliaciją ir sumažins vidaus paklausą“.
Rajivas Biswasas iš tyrimų bendrovės „IHS Markit“ pridūrė, kad tokie veiksniai kaip didėjančios konteinerių krovinių gabenimo išlaidos bei pasaulinis puslaidininkių trūkumas „padidino Kinijos importo sąskaitą“.
Balandžio mėnesį Kinijos prekybos perteklius su JAV padidėjo 23 proc. iki 28,1 mlrd. JAV dolerių.