Pirkimų vadybininkų indeksas (PMI) – svarbus gamybos veiklos rodiklis antroje pagal dydį pasaulio ekonomikoje – rugpjūčio mėnesį siekė 49,4 punkto (liepos mėnesį – 49 punktus), vis dar išlikdamas žemiau 50 punktų ribos, skiriančios augimą nuo smukimo, pranešė Nacionalinis statistikos biuras (NSB).
Dėl COVID-19 taikomi karantinai Kinijoje sumažino vartotojų entuziazmą ir verslo pasitikėjimą ekonomine padėtimi, o dėl rekordinio karščio bangų didelėje šalies dalyje šią vasarą gamyklos buvo priverstos reguliuoti sunaudojamą elektros energijos kiekį.
Rugpjūtį šalies ekonomika susidūrė su „nepalankiais veiksniais, įskaitant epidemiją ir aukštą temperatūrą“, sakoma NBS vyresniojo statistiko Zhao Qinghe pranešime.
Pasak pareigūno, duomenys rodo, jog „gamybos ir paklausos atsigavimas vis dar turi būti stiprinamas“, nors ir pažymėjo, kad prieš rugsėjo 10 dieną įvyksiantį rudens festivalį suaktyvėjo žemės ūkio produktų perdirbimo ir maisto gamintojų veikla.
Kinijos pramonės gamybos PMI mažėjo penkis iš pastarųjų šešių mėnesių, nes Šanchajuje ir kitur toliau galiojo karantinai.
Visgi pareigūnai nesuteikia daug vilties, kad griežti pandeminiai apribojimai galėtų būti sušvelninti, o pietuose įsikūręs technologijų centras Šendženas šią savaitę paskelbtais karantinais uždarė didžiausią pasaulyje elektronikos rinką, nepaisant to, kad daugiau nei 18 mln. gyventojų turinčiame mieste fiksuojama vos dešimtys COVID-19 atvejų per dieną.
Kinijos lyderiai iš pradžių buvo užsibrėžę 5,5 proc. ekonomikos augimo šiais metais tikslą, tačiau antrąjį ketvirtį rodiklis siekė vos 0,4 proc., taigi analitikai abejoja, ar tai yra realus tikslas.
Zhao Qinghe pažymėjo, kad nors didesnių įmonių veikla šį mėnesį augo, mažosios ir vidutinės įmonės pranešė apie veiklos apimčių mažėjimą, o tai sumažino bendrą PMI.
Tuo tarpu Kinijos ne gamybos PMI rugpjūčio mėnesį siekė 52,6 punkto, palyginti su 53,8 punkto liepą, rodo NSB duomenys. Duomenys parodė, kad apgyvendinimo, maisto ir gėrimų bei telekomunikacijų pramonės pastarąjį mėnesį „sparčiai augo“.