Viename iš savivaldybei adresuotų kreipimųsi, kuriuo su 15min pasidalijo Savičiaus gatvės gyventoja Virginija, rašoma, kad šios gatvės gyventojams sąlygos tapo nebepakeliamos.
Jie teigia nesutinkantys su:
- tranzitinio eismo ribojimo ir gatvės „dovanojimu pėstiesiems“, kaip pretekstu keliems restoranams sudaryti išskirtines sąlygas neatlygintinai praplėsti veiklos apimtis;
- tiek šaligatvių, tiek ir važiuojamosios dalies užstatymu kavinių stalais nepaliekant vietos pėstiesiems praeiti, jau nekalbant apie vaikiškus ar neįgaliųjų vežimėlius;
- dvipusiu eismo organizavimu 3 metrų pločio gatvėje;
- triukšmavimu ir lėbavimu iki paryčių;
- masiniais renginiais su gyva muzika ar didžėjais, ugnies fiestomis;
- patiekalų gaminimu gatvėje naudojant atviros ugnies kepsnines ir grilius.
Kaltina savivaldybę neatsižvelgus į pastabas
„Mes ir kiti gatvės gyventojai esame priversti nuolat kreiptis į viešąją tvarką ir policiją prašydami pagalbos dėl gatvėje įsikūrusių kavinių veiklos: užstatomų praėjimų, įvažiavimų ir triukšmo. Bendrosios pagalbos centras telefonu 112 nuo 2018-05 iki 2018-09 sulaukė 139 pasitvirtinusių skambučių dėl Savičiaus gatvėje vykstančių įvykių“, – rašoma kreipimesi.
Jo autoriai Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo komisijos posėdžio metu žada kelti klausimą, kuris, anot jų, aktualus ne tik vienos gatvės, bet viso miesto gyventojams. Gyventojų teigimu, jei savivaldybė būtų juos įtraukusi sprendžiant dėl Savičiaus gatvės vystymo planų ir įsiklausiusi į pastabas, šios priešpriešos esą būtų buvę galima išvengti.
„Matome spaudimą iš visų pusių, tačiau tikimės, kad šįkart miesto valdžia pagaliau prisiims atsakomybę ir turės drąsos pripažinti, kad yra svarbūs ne tik verslo interesai, bet ir sveikata, saugumas, privatumas ir kiti įstatymų saugomi gyventojų interesai.
Prašome ne panaikinti prekybos alkoholiu licencijas, bet apriboti iki 22 val.“, – nurodo gyventojai.
Verslininkai: gali būti sukurtas precedentas
Reaguodami į tokį prašymą, verslininkai sukūrė peticiją. Anot jų, apribojus prekybą alkoholiniais gėrimais nuo 22 val., „barai ir restoranai tiesiog nebegalės išsilaikyti ir juos teks uždaryti“.
„Vilniaus savivaldybei priėmus sprendimą apriboti prekybos alkoholiu laiką iki 22 val. Savičiaus gatvėje, gali būti sukurtas precedentas, kad keli gyventojai galėtų uždaryti beveik visus jų gatvėje esančius barus ir kavines.
Vilnius gali tapti vienintele Europos sostine, kurios centre, Senamiestyje, po 22 val. įsiviešpatauja ramybė.
Vilnius gali tapti vienintele Europos sostine, kurios centre, Senamiestyje, po 22 val. įsiviešpatauja ramybė. Ar mums, kaip miestui, tikrai nereikia turistų, tikrai neimponuoja svečių atsiliepimai ir žavėjimasis jaukiu ir europietišku miestu?
Ar tikrai mes norime, kad Savičiaus gatvė vėl taptų eiliniu tranzitu – trumpesniu keliu išvažiuoti iš Senamiesčio? Ar tikrai Vilniaus Savičiaus gatvės verslas, išgyvenęs vasaros statybas ir per bendruomeniškumą, kooperavimąsi ir inovatyvias idėjas, tėra vertas kelių gyventojų skundų ir uždarymo?“ – teiraujamasi visuomenės ir prašoma palaikymo pasirašant peticiją.
Restorano bendrasavininkė: uždarius langą triukšmo nėra
Savičiaus gatvėje veikiančio restorano „La Storia“ bendrasavininkė Marija Stonytė sako, kad triukšmo problemos nėra.
„Gal kažkoks išskirtinis yra atvejis buvęs – tikrai negaliu sakyti, kad visai nėra buvę triukšmo. Bet aš pati asmeniškai su kolegomis, mes ėjome tikrinti butų, kaimynų, kurie mus įsileido. Tie butai, kurie yra virš Savičiaus gatvės, [...] ir kurie yra kieme [...], atidarius langą, girdisi, aišku, ūžesys kaip ir bet kokiam Europos senamiesty. Uždarius langą jo nėra.
Kaimynų pozicija – dviprasmė, vieni mus palaiko, džiaugiasi, sėdi kartu, valgo, švenčia, o kiti užima tokią poziciją, aiškiai labai įvardinę, kad alkoholis valdo Lietuvą. Jų pasirinkimas skųstis ir kreiptis, mūsų pasirinkimas išsakyti savo poziciją“, – komentuoja verslininkė.
Anot M.Stonytės, prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimas nuo 22 val. turėtų skaudžias pasekmes gatvėje įsikūrusiems barams.
„Mūsų restorano „La Storia“ atveju pakitimo nebūtų, kadangi tai yra licencijos išdavimo klausimas. Licencijoje, mūsų atveju, prekyba alkoholiu yra numatyta iki 22 val., ko mes ir laikomės. Tačiau čia būtų labai skausminga barams [...]. Pagalvojam apie vasarą, apie +20–25, kai žmonės sėdi gatvėje. Ar tikrai 22 val. yra ta valanda, kada užsidaro gatvė vasarą senamiesty? Manau, kad ne“, – teigia ji.
Su kai kuriais Savičiaus gatvės gyventojais, kurių, anot M.Stonytės, yra 6–9, neįmanoma susikalbėti – esą jie „padarys viską, absoliučiai legalaus ir nelegaus, kad Savičiaus gatvė būtų tokia, kokia buvusi, tai yra, tiesiog tradicinė“.
Gatvės gyventoja: nesame nusiteikę prieš barus
Savičiaus gatvėje gyvenanti Virginija tikina, kad bendruomenė tokių siekių neturi. Kreipimusis į savivaldybę dėl tvarkos gatvėje, anot jos, pasirašė devynių namų gyventojai.
22 val. yra jau toks ramybės laikas, kai mes, dirbantys žmonės ir turintys vaikų, galėtumėm taip pat turėti šiokią tokią teisę į poilsį.
„Mes niekada nediskutavome su barais, jiems negrasinome, – dėsto gyventoja. – Mes, kaip gyventojai, norėtume, kad ir Savičiaus gatvėje veiktų įstatymai. Mes nesame prieš tuos barus, mes ne prieš, kad jie veiktų, grotų, dainuotų ir panašiai, bet 22 val. yra jau toks ramybės laikas, kai mes, dirbantys žmonės ir turintys vaikų, galėtumėm taip pat turėti šiokią tokią teisę į poilsį.“
Vilniaus miesto savivaldybės meras Remigijus Šimašius teigia besididžiuojantis, kad jau kelintą vasarą iš eilės Savičiaus gatvės bendruomenė telkiama, o gatvė atveriama žmonėms.
„Vieta tapo puiki ir gyva! Ateityje ši vieta taps dar gyvesnė ir gražesnė – turiu galvoje bažnyčios teritoriją ir pačią bažnyčią. Taip pat Bokšto gatvės kvartalo baigiamą rekonstrukciją. Taip bus ir toliau.
Padarysiu viską, kad laimingi būtų tiek gyventojai, tiek verslas, tiek Senamiesčio lankytojai“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo meras.
Savivaldybė: atnaujinta gatvė tapo traukos centru
Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas teigia, kad pernai, kapitaliai atnaujinus Savičiaus gatvę, ji tapo nauju traukos centru ir „gyvąja“ gatve, ėmė traukti miesto svečius ir vilniečius, joje gimė įvairių verslo iniciatyvų.
„Prieš metus, pasitarusi su vietos bendruomene, Vilniaus miesto savivaldybė rado kompromisinį sprendimą – nuo penktadienio 19 val. iki pirmadienio 4 val. ryto A.Savičiaus gatvės dalis nuo pastato nr. 6 iki 8 dovanojama tik pėstiesiems, jaukioms lauko kavinukėms ir šiuo laiku gatvė bus atitverta gėlinėmis. Gatvė pėstiesiems dovanojama 8 mėnesius – nuo balandžio 1 d. iki lapkričio 1 d.“, – 15min atsiųstame komentare nurodo G.Leperskas.
Savivaldybė, sulaukusi trijų gyventojų prašymų dėl prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo Savičiaus gatvėje, juos antradienį svarstys Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo komisijos posėdyje.
„Apie rezultatus informuosime“, – teigia skyriaus vedėjas.
Savičiaus gatvėje veikia restoranai „Balzac“, „La Storia“, „Gatvės kepėjai“, smuklės „Blusynė“, „Bromas“, baras „Špunka“.
Pagal 2017-aisiais priimtą įsakymą, savaitgaliais vasaros sezono metu lauko kavinėms laikinai įsirengti gatvių važiuojamosiose dalyse leidžiama Savičiaus gatvėje, Stiklių gatvėje ir Gedimino prospekte.