„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl gyventojai neskiria 1,2% GPM paramos?

Artėja gegužės 2 d. – terminas, iki kurio galima pateikti prašymus skirti 1,2% gyventojo pajamų mokesčio (GPM) dalį paramai. Nacionalinės nevyriausybinių organizacijų (NVO) koalicijos užsakymu atliktos reprezentatyvios visuomenės apklausos rezultatai rodo, kad dažnas gyventojas teigia paramą jau paskyręs arba ketinantis tai daryti, tačiau realybė kiek kitokia, rašoma NVO pranešime spaudai.
Pinigai (asociatyvi nuotr.)
Pinigai (asociatyvi nuotr.) / 123RF.com nuotr.

Praėjusiais metais 1,2% GPM paskyrė tik maždaug 3 iš 10 tai daryti galinčių žmonių.

Moterys ir vyresnio amžiaus gyventojai – aktyvesni

Kovo 29–balandžio 15 d. vykdytos apklausos duomenimis, 38 % gyventojų 1,2 % GPM jau buvo paskyrę, panaši dalis buvo jau išsirinkusi, kam skirs, bet neužpildžiusi formos, o 22 % ketinantys paramą skirti, bet dar neapsisprendę kam. Tik 9 % apklaustųjų teigė, paramos ketinantys neskirti niekam.

Asmeninio archyvo nuotr./Gaja Šavelė
Asmeninio archyvo nuotr./Gaja Šavelė

Šie skaičiai, anot Nacionalinės NVO koalicijos vadovės Gajos Šavelės, atskleidžia netikėtą tendenciją: „Nors atsakymai nuteikia pozityviai – didžioji dauguma paramą skyrė ar ruošiasi skirti, praėjusių metų duomenys rodo, kad realiai paramą skiria tik maždaug kas trečias žmogus.“

Ji sako, kad šį skirtumą gali lemti keletas priežasčių. „Panašu, kad tarp noro ir tikro veiksmo yra skirtumas – daugelis gyventojų ruošiasi, ketina, bet taip ir neatlieka esminio veiksmo – užpildyti VMI formą,“– komentuoja G.Šavelė.

Apklausa atskleidžia ir daugiau įdomių aspektų. Pavyzdžiui, moterys labiau nei vyrai linkę skirti 1,2 % GPM, taip pat – vyresni gyventojai. Jaunimas, 18-29 m. amžiaus, griežčiausiai pasisako neketinantys skirti paramos.

Neišsirenka kam skirti, per sudėtinga pateikti prašymą

Nors teigiančių, kad neketinančių skirti paramos – mažuma, jie įvardijo savo pasirinkimo priežastis. Dažniausia jų – tiesiog neišsirenka, kam skirti paramą, toliau rikiuojasi per daug sudėtingas bei noras pinigus palikti valstybės biudžete.

Be to, 50-59 m. amžiaus respondentai dažniau nei kiti nori, kad parama grįžtų į valstybės biudžetą, o jaunesniems respondentas dažniau, nei vyresniems, tai atrodo per daug sudėtinga arba užima per daug laiko.

„Vis dar nuo seno gajus mitas, kad 1,2% GPM paramos suteikimo procesas per daug sudėtingas, užima daug laiko, ar paramos suma yra per maža“, – sako Nacionalinės NVO koalicijos direktorė G.Šavelė. Valstybinei mokesčių inspekcijai atnaujinus vedlį, prašymo pateikimas užtruks vos keletą minučių, o vidutinė paramos suma siekia net apie 50 Eur.

Nacionalinė NVO koalicija įgyvendina kampaniją „Pasaulis be NVO – ne pasaulis“. Jos metu gyventojai kviečiami skirti 1,2 % GPM paramą savo pasirinktai nevyriausybinei organizacijai.

Tai padaryti gali kiekvienas pajamas už praėjusius metus deklaravęs Lietuvos gyventojas. Pildant formą VMI sistemoje tereikia įvesti pasirinktos organizacijos identifikacinį kodą. Beje, paramą skirti galima net keliems metams į priekį, tad procesas tampa dar paprastesnis. Susipažinti su apklausos duomenimis ir išsirinkti organizaciją, kuriai skirti paramą, galima čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs