Prieš metus į Kantališkių kaimą, Marijampolės savivaldybėje, statybininkas Vaidas N. atvyko transformuoti pagalbinės patalpos – jis pasakoja esą buvęs paprašytas pastatyti paukščių, o konkrečiai – kalakutų – skerdyklą.
Vyrą pasamdė įmonė „Storasis Ąžuolas“, o darbai vyko sklype, kuris priklauso „Cantale“ – Kristinos Kučinskienės, „Arvi“ įkūrėjo Vidmanto Kučinsko žmonos, ūkiui. Šiame ūkyje auginamos avys ir vištos, veikia avių skerdykla.
Vaidas N. spėja, kad šiose patalpose ketinta užsiimti kalakutų skerdimu, nes jam buvo įteiktas paukščių skerdyklos planas, rengtas esą dar pagal „Arvi kalakutų“ planą, kurį paruošė projektavimo biuras UAB „GB technologijos“, o jo užsakovas buvo UAB „Cantale“.
Skolų kamuojamo V.Kučinsko valdyti verslai tuo metu vienas po kito nutraukinėjo veiklą.
Tačiau netrukus statybininko ir užsakovų nuomonės ėmė nesutapti – Vaidas N. skundėsi, kad už sutartą kainą jam buvo kraunama vis daugiau darbų. Galiausiai, kilus ginčui, keliai išsiskyrė, tačiau ne gražiuoju – Vaidas N. tvirtina, kad „Storasis Ąžuolas“ jam liko skolingas 15 tūkst. Eur. Jį pasamdę verslininkai pateikia priešingą versiją – darbai esą buvo atlikti nekokybiškai, o Vaidą N. pasamdė pastatyti ne kalakutų, o avių skerdyklą.
Ginčas persikėlė į teismą, o pinigų, kaip jis tikina, neatgavęs statybininkas ėmė įvairioms institucijoms skųsti minėtas statybas – ar pastatai kyla legaliai, ar nedaroma žala aplinkai. Statybas įvertinusios institucijos pažeidimų išties surado.
Atvykdavo pažiūrėti ir V.Kučinskas
Beje, nors statybos darbams Vaidą N. pasamdė ne „Cantale“, o įmonė „Storasis Ąžuolas“, Vaidas N. pasakojo, kad tai buvo tik formalumas – faktiškai darbus esą prižiūrėjo ir pastabų duodavo pats V.Kučinskas. Būta gandų, kad esą ruošiamasi į skerdyklą atvežti ir įrangą iš bankrutuojančios „Arvi“, tačiau ginčai pasiekė teismą ir įrangos pervežimas esą buvo sustabdytas, teigė Vaidas.
O žlugusios „Arvi“ įmonių grupės įkūrėjas prieš kelis mėnesius iki tol, kol Vaidas atvyko įrenginėti skerdyklą, prašė teismo iškelti jam asmeninio bankroto bylą dėl milijonus eurų siekiančių skolų – buvęs vienas turtingiausių šalies verslininkų nurodė, kad bankrutavęs gyventų iš 460 eurų per mėnesį pajamų, tačiau teismas prašymą atmetė. Jei asmeninio bankroto byla būtų palaiminta, verslininkas po trejų metų būtų galėjęs atversti švarų, skolų neprimargintą lapą.
Tad, ar skolų turintis verslininkas ir toliau siekė vystyti verslą, tik ne savo, o žmonos vardu? Taip 15min tvirtino ir vienas Marijampolės verslo pasaulio atstovas. Tačiau V.Kučinskas prieštarauja, kad ne. Verslininkas 15min sakė, kad žmona įsirenginėjo ne kalakutų, o avių skerdyklą, o jis pats – tik samdomas darbuotojas.
„Mano žmona turėjo verslą iki manęs – mūsų turtai atskirti. Tai yra Kristinos Kučinskienės ūkis. Aš bandžiau kitur įsidarbinti, bet žinote, mano amžius ne tas, jau netoli pensijos, todėl dirbu Kristinos Kučinskienės ūkyje ir padedu žmonai. Taip teisingiausia ir sąžiningiausia, man atrodo, negu čia vaidinti kažką. Realiai esu įsidarbinęs, užimu direktoriaus pavaduotojo pareigas“, – 15min aiškino V.Kučinskas.
„Aš nežinau, kuriais tiksliai metais ji tą įmonę įsigijo, bet aš nežinau, ką jūs ten norit. Mūsų turtas iki vestuvių buvo atskirtas – žmona savo verslą turėjo, aš savo verslą“, – paprašytas patikslinti, kelintais metais jo žmona šį ūkį įsigijo, atkirto verslininkas.
Rasta ir nelegalių statybų
Kol teisme dar vyksta byla dėl 15 tūkst. eurų sumos, įvairios institucijos tikrino statybas „Cantale“ priklausančiame ūkyje.
Vaidas užsakovams turėjo ne vieną kaltinimą – jis tvirtino, kad dviejų pastatų (200 kv. m ir daugiau nei 80 kv. m) statyboms nebuvo gauti statybos leidimai, o kanalizacija iš skerdyklos esą buvo nuvesta į šalia esantį tvenkinį.
„Kauno Statybų inspekcijos padalinys atliko patikrinimą ir parašė, kad viskas gerai yra su šiuo 200 kv. m ploto pastatu, kad čia yra sandėlis. Tačiau tokiai kvadratūrai juk reikalingas statybų leidimas“, – įsitikinęs Vaidas.
Aš bandžiau kitur įsidarbinti, bet žinote, mano amžius ne tas, jau netoli pensijos, todėl dirbu Kristinos Kučinskienės ūkyje ir padedu žmonai.
Jo nuomone, ir dar vienas kieme kilęs pastatas yra didesnis, nei yra leistina.
„Dar statomas ir pastatas kieme, kuris irgi yra sandėlis – 77 kv. m, nors aš pats išmatavęs pagal įstatymą, ir čia yra daugiau kaip 80 kvadratų“, – tvirtino vyras.
Patikrinimą atlikusi Statybų inspekcija išties surado nelegalių statybų.
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė ryšiams su visuomene Rasa Kėkštienė 15min teigė, kad Kantališkių kaime inspekcija atliko du patikrinimus: vieną praėjusių metų pabaigoje, kitą – šių metų pavasarį. Patikrinimų metu nustatyta, kad didesniajame pastate buvo daromas remontas, todėl statybų leidimas nereikalingas. O mažesniojo pastato statybos pažeidė įstatymus.
„Sklypo vakarinėje pusėje statomas naujas statinys, kurio plotas apie 77,22 kv. m, aukštis – 4 metrai. Šių metų balandžio 26 d. statytojas dėl minėto statinio pateikė paaiškinimą, patikslino duomenis ir nurodė, kad statomas sandėliukas bus 125 kv. m ir ne vieno, o dviejų aukštų“, – apie naujai statomą pastatą sakė R.Kėkštienė.
Tokio ploto statomam neypatingajam statiniui jau reikalingas statybų leidimas. Jo statytojas neturėjo.
„Statytojui dėl pagalbinio ūkio pastato statybos, be statybas leidžiančio dokumento, surašytas savavališkos statybos aktas bei privalomasis nurodymas – nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę. Tai privaloma padaryti iki šių metų lapkričio 11 d.“, – komentavo R.Kėkštienė.
Vis dėlto K.Kučinskienei pastato griauti neprireikė, mat įstatymai numato tam tikrą išlygą, kada gali įteisinti savavališkas statybas.
Savavališkai statybas vykdęs žmogus ar įmonė gali parengti statinio projektą ir, sumokėjęs nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti leidimą statyboms. Būtinos sąlygos – žemės sklype, kuriame buvo savavališkai statoma, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus, taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus. Taip pat R.Kėkštienės aiškinimu, tokia statyba negali prieštarauti aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.
Šiuo atveju naujai statomam pastatui Kantališkių kaime, kuris buvo statomas savavališkai, Marijampolės administracija išdavė leidimą statyboms – šių metų rugsėjį nuspręsta, kad čia vis dėlto galės iškilti pagalbinis ūkio pastatas.
Pažeidimų dėl aplinkos taršos nenustatyta
Nors skerdyklą statęs Vaidas turėjo ir daugiau priekaištų, tačiau jie nepasitvirtino. Pasak jo, kanalizacija esą buvo nuvesta į šalia esantį tvenkinį – nuotekos iš avidžių esą taip pat teka ten.
Vis dėlto atsakingos tarnybos, atlikusios patikrinimą, taršos neužfiksavo.
Aplinkos apsaugos departamento atstovai 15min tvirtino, kad Marijampolės aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai 2022 m. sausį atliko minėto sklypo patikrinimą, tačiau teršimo nuotekomis nenustatyta.
Statė kalakutų skerdyklą ar nestatė?
Grįžkime prie Vaido minėto plano pagal „Arvi kalakutų“ pavyzdį, kuriuo remdamasis jis ir įrenginėjo, jo tvirtinimu, kalakutų skerdyklą. Ar tikrai ketinta tęsti veiklą, kurią V.Kučinskas geriausiai išmano?
UAB „Cantale“ direktorė Ingrida Kubilienė, paklausta, ar šioje vietoje ji užsakinėjo pastatyti paukščių skerdyklą, kuri būtų įrengta pagal „Arvi kalakutai“ planą, 15min teigė, kad Kantališkių kaime įrengta specializuota avių skerdykla, kur šiuo metu pagal projektą atliekamas kapitalinis remontas pagalbines patalpas keičiant į gamybines. Čia planuojama gaminti ėrienos ir avienos gaminius.
I.Kubilienei antrino ir V.Kučinskas. „Čia yra specializuota avių skerdykla. Mačiau, ką jis (Vaidas N. – 15min pastaba) rašo, tai bile ką rašo. Yra specializuota avių skerdykla, ko gero, vienintelė tokia Lietuvoje. Mažytė. Jau veikia ji – ten iš pagalbinių patalpų, kur buvo atliktas kapitalinis remontas, prasiplėtė į dar vieną cechelį“, – tikino V.Kučinskas.
Tačiau 2021 m. spalio 10 d. baigiamajame atliktų darbų priėmimo–perdavimo akte, kurį pasirašė ir Vaidas N. ir „Storo Ąžuolo“ vadovas J.Aškinis, nurodyta kitaip. Čia įrašyta, kad statybos objektas – paukščių skerdykla.
Į vidų neįsileis
15min žurnalistės, norėdamos įsitikinti kieno tiesa, paprašė K.Kučinskienės galimybės apžiūrėti patalpas, dėl kurių ir kilo ginčai su statybininku Vaidu. Tačiau ji teigė, kad to padaryti neleis, nes vykdo „ūkinę veiklą, kurią reglamentuoja Veterinarijos tarnyba, gaunami visi leidimai ir daroma tai, ką leidžia institucijos“.
„Yra tam tikri veterinariniai reikalavimai. Taigi mes pašalinių neįleidžiame. Galite už tvoros pažiūrėti – matyti pastatai, o į vidų neįsileisime. Negaliu įsileisti pašalinių žmonių, turime atsakomybę prieš vartotojus“, – nukirto K.Kučinskienė.
Ūkio savininkė teigė nesuprantanti, kodėl domimasi jos statomais objektais, nors jiems ji turinti visus leidimus, projektus.
„Jei vyksta konfliktas su statybininku, ar dabar verta ką nors įrodinėti ir fotografuoti pastatus?“ – nesuprato K.Kučinskienė.
„Tam, kad būtų paukščių skerdykla, reikėtų veterinarinių leidimų“, – pridūrė ji.
Beje, „Cantale“ vadovai negailėjo karčių žodžių teisybės teisme šiuo metu ieškančiam Vaidui.
„Kapitaliniam remontui atlikti buvome pasamdę UAB „Storasis Ąžuolas“, kurį, mūsų žiniomis, samdė Jūsų minimą Vaidą“, – 15min teigė „Cantale“ vadovė Ingrida Kubilienė ir pridūrė, kad Vaido paslaugų dėl blogos darbo kokybės ir nesąžiningumo buvo atsisakyta.
„Darė kapitalinį remontą pas mus – reikėjo kanalizaciją suvedžioti, ūkinį pastatėlį pastatyti. Tačiau ir tą pastatė kreivai: sienos kreivos, šleivos“, – aiškino ir V.Kučinskas.
Tiesa, jis pabrėžė, kad Vaidą N. samdė „Storasis Ąžuolas“, todėl ir konfliktas vyksta tik tarp jų.
„Tas statybininkas, mano nuomone, pas mus nedirbo. Čia buvo pasamdyta kompanija „Storasis Ąžuolas“, kuri pasisamdė subrangovą, turėjusį jai kažkokius darbus padaryti. Čia visai ne mūsų tema – tą žmogų atleido „Storasis Ąžuolas“. Bet kiek aš žinau, tai jis pridarė broko – kreivai ūkinį pastatą pastatė, santechnikas sumaišė, suvedžiojo ne taip. Kada kontrolė atėjo pasižiūrėti, kaip čia turi būti, viską atmetė ir t.t. Tai, kaip supratau, jo paslaugų atsisakė. Be to, jis pradėjo skųstis, kad nesumoka iki galo, bet čia ne mūsų klausimas.
O nesąžiningų žmonių visur yra, tai ir kelia tas problemas – jie nori gauti pinigus už dyką, bet reikia už darbą gauti. Aš „Storąjį Ąžuolą“ visiškai palaikau, nes aš iš jo reikalauju“, – aiškino V.Kučinskas.
„Storasis Ąžuolas“ vadovas Juozas Aškinis 15min savo ruožtu tikino, kad visi Vaido N. teiginiai yra melas.
„Jis nėra statybininkas, jis yra UAB „Ekodreams“ vadovas. Esmė ta, kad Vaido pateikti teismui dokumentai yra suklastoti, t.y. galutinis atliktų darbų aktas, PVM sąskaitos faktūros išrašytos po santykių tarp įmonių nutraukimo ir tarpusavio skolų suderinimo akto, pasirašymo“, – teigė J.Aškinis.
Kadangi vyksta teismo procesas, jis nenorėjo leistis į situacijos detales ir plačiau atsakyti į žurnalistės klausimus.
Sulaikytas buvo tris kartus
Pastarieji keleri metai V.Kučinskui buvo itin nesėkmingi – bankrutavo „Arvi“ grupės įmonės, o verslininkas ne tik varstė teismų duris dėl milijonus eurų siekiančių skolų, bet ir buvo areštuotas trijose šalyse – Slovėnijoje, Austrijoje, o šią vasarą – ir Italijoje. Tiesa, vėliau paleistas.
Užsienio šalių teisėsauga verslininką sulaikydavo Rusijos prašymu, nes šios šalies banko „Alfa Bank“ iniciatyva Rusijoje V.Kučinskui buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimų sukčiavimo požymių ir įtariamų finansinių machinacijų.
V.Kučinskas 15min tvirtino, kad minėtose trijose Europos Sąjungos šalyse jis jau yra visiškai išteisintas, o dabar drąsiai keliauja po Europą.
„O rusai gali daryti ką nori, nežinau, kas ten toliau. Rusijoje, kiek žinau, baudžiamoji byla nutraukta tiems žmonėms, kuriuos kartu su manimi kažkuo, bile kuo, kaltino. Aš važinėju (po ES – 15min past.)– sulaikys kur nors, tai paleis pagal įstatymą, kuris Europos Sąjungoje išėjęs. Aš galiu drąsiai važinėti po ES, į Ameriką galiu, Kanadą, Angliją. Į Baltarusiją, Kazachstaną nevažuočiau – bijočiau, bet ir nesiruošiu ten“, – aiškino V.Kučinskas.
Prieš pusantrų metų V.Kučinskas net kreipėsi į teismą, prašydamas jam iškelti asmeninio bankroto bylą – pareiškime teismui marijampolietis buvo nurodęs, kad jo įsiskolinimai kreditoriams siekia 61 mln. eurų, o pajamos per mėnesį – 1,5 tūkst. eurų.
Aš važinėju (po ES – 15min pastaba)– sulaikys kur nors, tai paleis pagal įstatymą, kuris Europos Sąjungoje išėjęs.
Buvęs vienas turtingiausių šalies verslininkų nurodė, kad bankrutavęs gyventų iš 460 eurų per mėnesį pajamų. Tiesa, Marijampolės apylinkės teismas nusprendė neiškelti V.Kučinskui bankroto bylos, motyvuodamas, kad verslininkas nebuvo sąžiningas, nepateikė visos informacijos, nebuvo duomenų apie nemokumą.
Buvęs vienas turtingiausių šalies verslininkų nuo 1992 metų valdė verslo imperiją „Arvi“, kuriai priklausė apie 20 cukraus gamybos, trąšų, kalakutienos perdirbimo ir kitų įmonių. Milijonai eurų asmeninių skolų susidarė imant paskolas verslo vystymui iš kreditorių ir laiduojant už jas savo vardu.