Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kovai su kainų augimu statybų sektoriuje – lankstesnė sutarčių kainų peržiūra

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva sudaryta galimybė objektyviau peržiūrėti viešųjų pirkimų sutartis statybos sektoriuje dėl augančių žaliavų kainų. Nuo šiol ši peržiūra galės būti susieta su Lietuvos statistikos departamento pradėtais skelbti konkrečių žaliavų kainų pokyčiais rinkoje, rašoma ministerijos pranešime žiniasklaidai.
Sutarties pasirašymas
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

„Remiantis Lietuvos statistikos departamento skelbiamais duomenimis, viešųjų pirkimų vykdytojai galės sutartyse numatyti kainų perskaičiavimo taisykles, jas susiedami su žaliavų, kurios daro didesnę įtaką sutarties kainodarai, kainų pokyčiais. Tai leis lanksčiau koreguoti viešųjų pirkimų sutartyse nustatytas kainas šiuo nestabilių kainų laikotarpiu“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.

Kainų perskaičiavimą sutartyse galės nusimatyti ir verslas, sandorius sudarantis su kitomis įmonėmis ar gyventojais. Tai leis verslo atstovams lengviau susitarti su klientais ir taip išvengti neužbaigtų projektų ir bankrotų, kurie galėtų kilti augant kainoms ir nesant galimybės koreguoti sutarčių remiantis objektyvesne informacija. Atkreipiame dėmesį, kad kainų perskaičiavimas nebus privalomas – dėl jo turės susitarti abi sandorio pusės.

Lietuvos statistikos departamentas, bendradarbiaudamas su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, detalizavo statybos elementų kainų indeksų sudedamąsias dalis ir skelbia 11 medžiagų grupių mėnesinius kainų pokyčius: metalo gaminių, vamzdžių, statybinių, apdailos, elektrotechnikos, santechnikos medžiagų, taip pat langų ir durų, medžio gaminių, izoliacinių medžiagų, betono ir gelžbetonio gaminių, betono ir mišinių. Šią informaciją galima rasti čia.

Viešųjų pirkimų darbų sutartyse indeksavimas paprastai numatomas tik pagal Lietuvos statistikos departamento skelbiamą statybos sąnaudų elementų kainų indekso pokytį, tačiau ne visose sutartyse toks kainų perskaičiavimo būdas yra tinkamas. Todėl nuo šiol skelbiami išsamūs medžiagų grupių kiekvieno mėnesio duomenys, kurių pagrindu gali būti objektyviai indeksuojamos viešųjų pirkimų sutartyse nustatytos kainos.

Ministerija atkreipia dėmesį, kad Lietuvos statistikos departamento skelbiami duomenys nėra vienintelis duomenų šaltinis, kuriuo gali būti remiamasi sutartyje nustatant kainos perskaičiavimo taisykles. Kainos peržiūra gali būti atliekama atsižvelgiant į kitus objektyvius duomenis, pavyzdžiui, žaliavų kainas biržoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?