KT: servitutų kompensacijų dydžių tvarka prieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad vienkartinių kompensacijų už elektros tinklo operatorių naudojimąsi servitutais apskaičiavimo tvarka prieštarauja Konstitucijai.
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

KT šią bylą nagrinėjo pagal Vilniaus miesto apylinkės teismo prašymą. Anot pastarojo teismo, Vyriausybė 2018 metų liepą patvirtintoje metodikoje galimai privilegijavo asmenis, kuriems servitutai nustatomi sutartimi, palyginti su kita asmenų grupe, kuriems servitutai nustatyti įstatymu.

KT nutarė, kad nėra pagrindo skirtingai traktuoti asmenų, kurie nuosavybės teisę į žemę iki 2004 metų liepos 10 dienos įgijo tuo metu dar be atitinkamų žemės naudojimo apribojimų (pastarieji apribojimai nustatyti vėliau), ir tos grupės asmenų, kuriems priklausančioje žemėje nauji elektros tinklai tiesiami arba įrenginiai statomi po šios datos ir kuriems servitutai nustatomi sutartimi, o kompensacija yra kur kas didesnė.

„Taigi, pagal Konstituciją (...) abiem minėtoms asmenų grupėms, kuriems priklausančioje žemėje elektros tinklai tiesiami ir (arba) kiti įrenginiai buvo statomi po to, kai jie įgijo nuosavybės teises į tą žemę, – praradimai, patirti dėl nuosavybės teisės apribojimų tinklų operatorių naudai nustačius žemės servitutą turi būti atlyginami vienodai, o tai reiškia, kad jiems turėjo būti mokama vienodo dydžio kompensacija“, – komentuodamas KT sprendimą trečiadienį sakė Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2018 metų lapkritį sustabdė bylą, kurioje ieškovas yra fizinis asmuo, o atsakovė – elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), atmetanti ieškovo argumentus.

Pasak teismo, asmenys, kuriems servitutai nustatomi sutarties pagrindu, turi teisę gauti nuo 0,5 iki 1 karto žemės sklypo dalies, kuriai taikytina apsaugos zona, vertės kompensaciją, jie taip pat turi teisę gauti kompensaciją už iškertamą mišką. Tuo metu asmenys, kuriems servitutas nustatytas įstatymo pagrindu, už tokio paties žemės sklypo dalies suvaržymus ir medžių iškirtimą gali gauti tik 10 proc. užimamos žemės sklypo vertės kompensaciją.

Vyriausybė 2018 metų liepą patvirtino maksimalaus dydžio vienkartinės kompensacijos, mokamos už naudojimąsi įstatymu ar sutartimi tinklų operatorių naudai nustatytu žemės servitutu, apskaičiavimo ir išmokėjimo metodiką.

Už jau esamą servitutą (jeigu už jį dar nebuvo atlyginta) savininkas gauna 10 proc. sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, 2017 metais paskelbtos Registrų centro.

Už naujai nustatomus servitutus kompensacijos dydis lygus 50 proc. sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, skelbiamos Registrų centro servituto nustatymo metu.

Dėl kompensacijų už servitutus žemės savininkai turi kreiptis į ESO arba elektros perdavimo sistemos operatorę „Litgrid“ – priklausomai nuo to, kurios jų objektai stovi žemės sklype.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai