Šio produkto praktinį tinkamumą vertins trys centriniai bankai ir trys finansų rinkų priežiūros institucijos, teigiama Lietuvos banko pranešime.
„Atveriame naują Lietuvos banko inovacijų plėtros puslapį – bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje padėsime kurti priemonę, kuri savo universalumu ir panaudojimo galimybėmis peržengtų valstybių sienas. Būtent dėl šių savybių projektu susidomėjo partneriai iš skirtingų pasaulio regionų. Bandymams pasirinkome būtent tvarumo ataskaitas, kadangi jos aktualios visoms projekte dalyvaujančioms jurisdikcijoms“, − pranešime sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.
Lietuvos banko valdyba pritarė, kad Lenkijos įmonė „Business Reporting-Advisory Group“ bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje išmėgintų „ATOME: Matter“ įrankį. Bandymo tikslas – sukurti tvarumo ataskaitų teikimo šabloną, kurio pagalba galima būtų stebėti, kaip finansų rinkos dalyviai valdo su tvarumu susijusias rizikas bei atlikti su klimato kaita susijusių duomenų analizę, pavyzdžiui, finansinio turto ir portfelių tvarumo rizikos vertinimą, anglies dvideginio pėdsaką finansų rinkos dalyvių finansuojamuose projektuose, nustatyti sektorius, kurie daro reikšmingą poveikį klimato kaitai.
Projekte taip pat dalyvaus Pasauliniam finansinių inovacijų tinklui (angl. Global Financial Innovation Network, GFIN) priklausantys Jungtinių Arabų Emyratų ir Bahreino centriniai bankai, Abu Dabio (Jungtiniai Arabų Emyratai), Astanos (Kazachstano) ir Bermudų finansų rinkos priežiūros institucijos. Kartu su Lietuvos banku jie vertins šį įrankį finansinių inovacijų bandomojoje aplinkoje, kad rinka geriau pasiruoštų ateityje numatomam tvarumo ataskaitų teikimui.
Pasaulinis finansinių inovacijų tinklas, kuriam priklauso ir Lietuvos bankas, kviečia įmones iš viso pasaulio išbandyti inovatyvius finansų produktus, paslaugas, verslo modelius ar reguliavimo technologijas iškart keliose valstybėse ar jurisdikcijose. Šiandien GFIN vienija daugiau kaip 60 pasaulio finansų rinkos dalyvių priežiūros organizacijų iš skirtingų jurisdikcijų (iš Australijos, Honkongo, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų).
Lietuvos banko bandomoji finansinių inovacijų aplinka suteikia galimybę inovatyvių finansinių produktų ir verslo sprendimų kūrėjams išbandyti juos realioje aplinkoje, Lietuvos bankui prižiūrint ir teikiant konsultacinę pagalbą. Tai leidžia iš anksto įvertinti galimas rizikas, reguliavimo klausimus ir užtikrinti, kad rinką pasiektų kokybiški ir saugūs produktai bei paslaugos. Šioje aplinkoje jau išbandyta tarpusavio draudimo platforma.