„Šiuo metu esame parengę konkrečius įstatyminius siūlymus, kuriuos esame pateikę Finansų ministerijai. Mūsų manymu, kredito įstaigos turėtų pateikti vartotojams du pasiūlymus: su kintama palūkanų norma ir su protinga fiksuota palūkanų norma“, – interviu teigė G.Šimkus.
Anot jo, priėmus pakeitimus žmonės turės galimybę rinktis – šiuo metu tokia galimybė yra tik teorinė.
„Teoriškai ir dabar egzistuoja fiksuotų palūkanų normų instrumentas ir dalis klientų jį gauna, bet jis daugiau, mano galva, egzistuoja teoriškai ir norint pakeisti šitą situaciją, tas pasiūlymas turėtų atsigulti ant stalo kaip lygiavertis su kintama palūkanų norma“, – teigė G.Šimkus.
Pernai rudenį LB pristačius siūlymus skelbta, kad pateikus alternatyvas vartotojai galės lengviau įvertinti palūkanų pranašumus ir trūkumus, jie gaus daugiau informacijos apie rinkoje vyraujančias palūkanas ir galės palyginti jas su siūlomos ar jau turimos būsto paskolos sąlygomis, be to, nauja tvarka sustiprins bankų klientų galimybes tartis dėl jų pagerinimo.
Pasak G.Šimkaus, Lietuvoje tik 3 proc. būsto paskolų yra su fiksuotomis palūkanomis, tuo metu euro zonoje – vidutiniškai 80 proc., jos fiksuojamos ilgiau nei metams.
Paskolos su kintamomis palūkanomis reiškia, kad jos perskaičiuojamos bent kartą per metus, o dažniausiai – kas 6 mėnesius. Dėl to žmonės greitai pajunta didėjančių bazinių palūkanų normų įtaką ir jų paskolos įmoka padidėja.