„Aukso atsargos ne tik laikomos, bet ir investuojamos, skolinamos ir leidžia uždirbti tam tikrą grąžą, kuri paskutiniais metais yra apie 0,8 proc.“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitetui pristatydamas LB investavimo apžvalgą teigė centrinio banko vadovas Gediminas Šimkus.
LB duomenimis investuojant turimą auksą, pelningiausi buvo 2016 metai, kai palūkanos siekė 2,02 procento. 2017 metais jos smuko iki 0,91 proc., 2018 metais – iki 0,34 proc., o 2019 metais paaugo iki 0,73 procento. Auksas 2019 metais brango 21 proc., o pernai –14 procentų.
Tuo tarpu LB investicinio portfelio grąža pernai siekė 2 procentus. Iš centrinio banko investuojamų 4,6 mlrd eurų, tris ketvirtadalius sudaro būtent investicinis portfelis – 3,124 mlrd. eurų.
Rezervinio portfelio, kuriame yra 1 mlrd. JAV dolerių užsienio valiutos atsargų, investicijų grąža pernai siekė vos 0,1 procento. G. Šimkaus teigimu, tokia grąža yra viena mažiausių LB istorijoje.
Komiteto pirmininkui Mykolui Majauskui pasidomėjus, kaip investicinius ir rezervo portfelius sekasi investuoti latviams ar estams, G. Šimkus teigė, jog detalios informacijos nėra.
„Kiti centriniai bankai taip skaidriai neatskleidžia tos informacijos“, – sakė G. Šimkus.
Tačiau jis pabrėžė, kad visi bankai susiduria „su panašia aplinka ir situacija“ ir didžiulių skirtumų tikėtis negalima.