Lietuva prašo, kad šias lėšas nuo šių metų administruotų nacionalinė Centrinė projektų valdymo agentūra, o ne Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, kaip yra dabar.
Vyriausybė pasitarime pirmadienį ketina svarstyti Ignalinos programos 2012 metų Jungtinio programavimo dokumento projektą ir preliminarų programos lėšų paskirstymo planą 2007-2013 metams.
Didžioji dalis iš beveik 123 mln. eurų bus skirta IAE priežiūrai ir saugai, kol iš antrojo reaktoriaus bus iškrautas panaudotas branduolinis kuras, bei uždarymo projektams įgyvendinti.
Didžioji dalis iš beveik 123 mln. eurų bus skirta IAE priežiūrai ir saugai, kol iš antrojo reaktoriaus bus iškrautas panaudotas branduolinis kuras, bei uždarymo projektams įgyvendinti. Be to, šiemet numatoma skirti pinigų naujiems projektams – grafito (bendras jo kiekis abiejuose reaktoriuose gali siekti 3,8 tūkst. tonų) ir metalo atliekų tvarkymui, paviršinio kapinyno, kuriame bus laidojamos IAE uždarymo metu atsirandančios žemo ir vidutinio aktyvumo radioaktyvios atliekos – iki kitų metų vidurio tikimasi turėti jo techninį projektą, rašoma Energetikos ministerijos rašte Vyriausybei.
Pasak Energetikos ministerijos, pernai IAE padarė pažangą, išmontuodama nuo 2004 metais uždarytą pirmąjį reaktorių, taip pat įgyvendinant kelerius metus vėluojančius du didžiausius, šimtais milijonų litų vertinamus projektus – laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą (B1) ir kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksą (B2/3/4). Šiuos projektus įgyvendina Rusijos kapitalo Vokietijos bendrovė „Nukem“.
Anot dokumento, iš 190 konteinerių panaudoto branduolinio kuro saugyklai jau pagaminti 145, tačiau teigiama, kad jie neatitinka techninio projekto. Saugyklos pastatas jau pastatytas, šiuo metu jame montuojama įranga, keičiamos kuro tvarkymo vietos, kad jose galima būtų pakrauti naujo dizaino konteinerius, be to, IAE ir „Nukem“ derasi dėl kranų, kurie turėtų kelti daug didesnius ir sunkesnius konteinerius, greitesnio modernizavimo.
Saugyklą „Nukem“ žada įrengti iki šių metų spalio.
Tuo tarpu kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekso statyba vis labiau atsilieka nuo grafiko – dabar numatytos datos yra 2013 metų trečiasis ketvirtis (atliekų tvarkymas ir saugojimas) bei 2014 metų pirmasis ketvirtis (atliekų išėmimas).
Energetikos ministerija teigia, kad nors IAE vadovybėje pas pastaruosius metus buvo daug pokyčių, bendra strategija yra daugiau darbų atlikti savo jėgomis.
Jungtinio programavimo dokumento projektas šių metų kovą buvo pristatytas Europos Komisijai – Pagalbos uždarant branduolinius įrenginius programos komiteto posėdyje pabrėžta, kad tai yra tik preliminarus projektas, kuriam nėra pritarusi Lietuvos Vyriausybė.
2007-2013 metų finansinėje perspektyvoje Lietuva IAE uždarymui turėtų gauti iš viso 835,02 mln. eurų (2,883 mlrd. litų) europinių lėšų, iš jų šiemet numatyta 122,6 mln. eurų (423,3 mln. litų), kitąmet – 125,5 mln. eurų (433,326 mln. litų).