Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvių pinigai išplauks pas kaimynus lenkus?

Įstatymų spragomis pasinaudoję apsukruoliai tuština Privalojomo sveikatos draudimo fondą, rašo „Lietuvos žinios“.
Medikai
Medikai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) ir Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK), bijodamos, kad toks sukčiavimo būdas gali gerokai patuštinti Privalomojo sveikatos draudimo fondą, kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą.

Sukčių fantazijai ir išradingumui nėra ribų – savo veiklai jie aptiko naują nišą. „Lietuvos žinios“ teigia, kad apsukrūs  verslininkai pelnosi kaimynams lenkams perparduodami sveikatos draudimus.

Komisiniai garantuoti, jei savo įmonėje už minimalų atlyginimą, nuo kurio valstybei byrės menkučiai mokesčiai, įdarbinsite būrį lenkų, kurie dėl to savo gimtojoje šalyje įgyja teisę nemokamai naudotis sveikatos draudimo paslaugomis.

Realus garantijų kūnas Europos Sąjungos (ES) valstybėse – vadinamosios E pažymos. Pavyzdžiui, E 106 formos pažymą TLK išduoda pagal darbo sutartis Lietuvoje dirbantiems, tačiau kitose ES šalyse gyvenantiems asmenims. Toks dokumentas garantuoja, kad sveikatos priežiūros išlaidas VLK padengs ten, kur šie asmenys gyvena.

„Lietuvos žinios“ informuoja, kad nuo 2004 metų Vilniaus TLK kasmet išduodavo iki 100 tokių pažymų, tačiau  pernai jų dėl tokio dokumento kreipėsi 1 500 žmonių (daugiausia lenkų tautybės).

Būrius Lenkijos piliečių įdarbino kelios Lietuvos įmonės. Tokie darbuotojai dirba nuotoliniu būdu ir per mėnesį jiems mokamas 100 litų atlyginimas, o kartais – tik 100 litų per tris mėnesius. Nuo tokios algos sveikatos draudimo mokestis – 9 litai per mėnesį, o už tai Lenkijoje  galima pretenduoti į visas sveikatos priežiūros paslaugas, kurias finansuoja VLK.

Sausio pradžioje paaiškėjo dar vienas faktas:  Lenkijos nacionalinis sveikatos fondas informavo gavęs beveik šešiasdešimt E 106 formos Vilniaus TLK išduotų pažymų, kurios, kaip paaiškėjo, buvo  klastotės.

„Pirmoji visų šių negerovių priežastis – teisės aktų spragos, ypač sveikatos draudimo įstatymų“, – mano Vilniaus TLK direktorius Vytautas Mockus.  Jis viliasi, kad teisėsaugai pavyks išaiškinti pažymų falsifikuotojus, o įstatymų leidėjai sugebės užsukti čiaupą, pro kurį teka mūsų pinigai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?