Lietuvoje šią savaitę prasideda pajamų deklaravimas: 5 svarbiausios naujovės

Pajamų deklaravimas už 2020 metus prasidės trečiadienį – kovo 3 dieną. Jis tęsis du mėnesius ir bus galimas tik nuotoliniu būdu, nurodo Valstybinė mokesčių inspekcija.
Vyrui skauda kaklą
Vyrui skauda kaklą / 123RF.com nuotr.

VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) pateiks informaciją apie 2,3 mln. gyventojų pajamas ir išlaidas už 2020 metus.

Inspekcija sako, kad 1,74 mln. gyventojų užteks tik patvirtinti ir pateikti deklaracijas.

Deklaruoti ir sumokėti mokesčius gyventojai turės iki gegužės 3 dienos.

Pernai dėl pandemijos pajamų ir turto deklaravimas vyko vėliau – nuo balandžio 15-osios iki liepos 1 dienos. Įprastai pajamų deklaravimas prasideda apie kovo vidurį ir baigiasi gegužės pradžioje.

Pernai gyventojai pateikė daugiau nei 1,54 mln. pajamų mokesčio (GPM) ir 101 tūkst. turto deklaracijų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pinigai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pinigai

794 tūkst. žmonių grąžinta beveik 171 mln. eurų GPM permokų, tuo metu apie 315 tūkst. žmonių turėjo sumokėti beveik 178 mln. eurų mokesčio.

Gavę VMI atsakymus, 15min pateikia penkias pagrindines naujoves, susijusias su šių metų deklaravimu.

1. Pranešimo apie išlaidas pildymo vedlys

VMI šiais metais pristato naują pranešimo apie išlaidas pildymo vedlį, kuriuo gyventojai iki vasario 15 dienos teikė pranešimus apie išlaidas (PRC912) už jiems 2020 metais suteiktas būsto, automobilio remonto ar nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas.

Pranešimo apie išlaidas vedlys taip pat veikia klausimų–atsakymu principu, o pateikti duomenys bus perkelti į Pajamų mokesčio deklaracijas, todėl papildomai jų suvesti deklaruojant pajamas nebereikės.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija

2. Nauja elektroninės deklaravimo sistemos skiltis „Ataskaitos“

Patobulintas EDS funkcionalumas – sukurta papildoma skiltis „Ataskaitos“, kurioje yra galimybė naudotis žemiau nurodytomis ataskaitomis.

Mėnesinių ir metinės pajamų mokesčių deklaracijų ataskaita – tai dokumentas, skirtas atitinkamų kalendorinių metų mėnesinių pajamų mokesčių deklaracijų (GPM313) ir metinės gyventojams išmokėtų išmokų, priskiriamų A ir B klasės pajamoms, deklaracijos (GPM312) duomenims sugeneruoti.

GPM312 deklaracija automatiškai sulyginama su galiojančiomis to pačio mokestinio laikotarpio GPM313 deklaracijomis.

Esant neatitikimams, pateikiama informacija apie apmokestinamųjų pajamų ir gyventojų pajamų mokesčio neatitikimus. VMI teigia, kad šios ataskaitos pagalba buhalteriai ir įmonių vadovai galės lengviau rasti neatitikimus.

„Shutterstock“ nuotr./Darbas prie kompiuterio
„Shutterstock“ nuotr./Darbas prie kompiuterio

Pateiktų deklaracijų ir failų ataskaita – tai dokumentas, skirtas peržiūrėti pateiktų deklaracijų ir deklaracijų failų sąrašus.

Taip pat artimiausiu metu bus paskelbta Nepateiktų / nepatikslintų deklaracijų ataskaita. Tai ataskaita, skirta gyventojams peržiūrėti privalomas, bet nepateiktas ar pateiktas su klaidomis, bet nepatikslintas deklaracijas.

Gyventojų patogumui ataskaita bus pasiekiama ir iš vedliu pateiktos pajamų mokesčio deklaracijos (GPM311).

3. Pažyma EXCEL formatu

VMI, atsižvelgdama į buhalterių pageidavimus, planuoja, kad vedlyje esančią pažymos kortelę apie pajamas ir patirtas išlaidas bus galima eksportuoti į EXCEL formato failą. Tai turėtų suteikti galimybę lengviau pasitikrinti ir įsivertinti pateiktus duomenis.

4. Pavežėjų platformų teikiami duomenys

Nuo 2020 metų keleivių vežimo organizatoriai – pavežėjimo platformos, mokesčių administratoriui buvo įgalioti teikti duomenis apie jų paslaugomis besinaudojančius pavežėjus ir šių už keleivių vežimą lengvaisiais automobiliais gaunamas pajamas.

Bendrovės nuotr./„Bolt“
Bendrovės nuotr./„Bolt“

Šių duomenų pagrindu VMI pavežėjams kovo viduryje papildys preliminarias pajamų deklaracijas už 2020 metus, o iki to laiko gyventojai, vykdantys individualią veiklą, gali deklaruoti pajamas pagal savo turimus apskaitos duomenis

5. Daugiau lengvatų studijuojantiems

Panaikintas apribojimas dėl lengvatos taikymo tik už pirmąją aukštojo mokslo kvalifikaciją ar pirmąją profesinę kvalifikaciją. Mokesčio lengvata bus taikoma, neatsižvelgiant į tai, už kelintas studijas ar profesinį mokymą gyventojas sumokėjo.

„Scanpix“ nuotr./Studentai
„Scanpix“ nuotr./Studentai

Šia lengvata studijuojantys galės pasinaudoti jau nuo šių metų užpildę pajamų deklaraciją už 2020 metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis