Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvos bankas daugiau dėmesio skirs pinigų plovimui ir skaitmenizacijai

Lietuvos bankas, siekdamas stiprinti kovą su pinigų plovimu bei daugiau dėmesio skirti skaitmenizacijai ir vartotojų apsaugai, pertvarkė Priežiūros tarnybos struktūrą ir pakeitė jos pavadinimą į Finansų rinkos priežiūros tarnybą. Pakeitimus nulėmė finansų rinkos raidos tendencijos, teigiama Lietuvos banko pranešime.
Lietuvos banko pastatas Vilniuje
Lietuvos banko pastatas Vilniuje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Sparti rinkos globalizacija ir skaitmenizacija reikalauja greitesnės reakcijos į kylančias rizikas ir grėsmes kibernetinio saugumo bei pinigų plovimo prevencijos srityse, o inovatyvūs sprendimai teikiant finansines paslaugas – tokių pačių priežiūros sprendimų“, – pranešime sakė Finansų rinkos priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina.

Pasak jos, dėl sparčios technologinės pažangos vis daugiau finansinių paslaugų keliasi į skaitmeninę erdvę, atitinkamai keitėsi vartotojų lūkesčiai ir įpročiai. Lietuvos bankas kartu su kitomis institucijomis aktyviai skatino konkurenciją stiprinančias finansų inovacijas, dėl to šalies finansų rinką papildė nemažai naujų dalyvių, kurie paprastai veikia išimtinai elektroninėje erdvėje ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje.

Lietuvos banko nuotr./Jekaterina Govina
Lietuvos banko nuotr./Jekaterina Govina

Dėl to keičiasi ir finansų rinkos rizikų profilis – reikšmingesnis tampa kibernetinio saugumo, pinigų plovimo rizikos vaidmuo, tad pagal pokyčius atsirado būtinybė adaptuoti priežiūros struktūrą ir atitinkamoms sritims skiriamą dėmesį. Ateityje skaitmenizacijos poreikis tiek rinkai, tiek priežiūros institucijai tik stiprės, todėl reaguojant į naujus iššūkius reikia skirti daugiau dėmesio pažangios analitikos ir priežiūros metodams.

„Pokyčiais stipriname išmaniąją, įžvalgomis grįstą finansų rinkos priežiūrą, orientuotą į prevenciją ir inovatyvius sprendimus. Siekiame tvarios finansų rinkos plėtros ir atsakingo jos veikimo, geriau atliepti vartotojų poreikius. Tikime, kad peržiūrėti tarnybos procesai prisidės prie efektyvesnės priežiūros ir mažesnės administracinės naštos finansų rinkos dalyviams, o inovatyvūs priežiūros sprendimai mažins jiems tenkančias atitikties sąnaudas“, – teigė J.Govina.

Atnaujintą Finansų rinkos priežiūros tarnybą sudarys trys departamentai. Bankų ir draudimo įmonių priežiūros departamentas bus atsakingas už finansų sistemai reikšmingų finansų rinkos dalyvių – bankų, centrinių kredito unijų, nacionalinių plėtros įstaigų ir draudimo įmonių – veiklos priežiūrą.

Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamentas bus atsakingas už kitų finansų rinkos dalyvių, kapitalo rinkos ir investicinių paslaugų priežiūrą. Tuo metu Teisės ir licencijavimo departamentas bus atsakingas už teisės taikymo, teisėkūros koordinavimo ir finansų rinkos dalyvių licencijavimo klausimus bei efektyvų vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų nagrinėjimą.

Tikime, kad peržiūrėti tarnybos procesai prisidės prie efektyvesnės priežiūros ir mažesnės administracinės naštos finansų rinkos dalyviams.

Atsižvelgiant į prioritetus, Pinigų plovimo prevencijos skyrius, kuris iki šiol buvo Riziką ribojančios priežiūros departamento sudėtyje, tapo tiesiogiai atsakingu tarnybos direktoriui. Struktūrą papildė įsteigtas naujas ir tiesiogiai tarnybos direktoriui atskaitingas Skaitmenizacijos ir pažangios analitikos skyrius, jis sieks skaitmeninių technologijų ir inovacijų darnios plėtros finansų rinkos priežiūros procesuose.

Be to, Bankų ir draudimo įmonių priežiūros departamente įsteigtas Operacinės ir informacinių technologijų rizikos skyrius sustiprins operacinę, informacinių technologijų ir mokėjimų saugumo rizikų priežiūrą bei jų tinkamą valdymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas