„Nebūtinai bus taip, kad jeigu matysime ukrainiečių srautų padidėjimą į Ukrainą, kad automatiškai ir Lietuvos ekonomika nukentės nuo to“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitete šią savaitę teigė Lietuvos banko (LB) Ekonomikos departamento vyresnysis ekonomistas Darius Imbrasas.
„Net ir karui pasibaigus dar nereiškia, kad jie išvažiuos iš Lietuvos“, – pridūrė jis.
D.Imbraso teigimu, ukrainiečiams išvykus atsilaisvinusias darbo vietas užims kiti žmonės. Be to, pasak jo, tarptautiniai tyrimai rodo, kad pasibaigus karui pabėgėliai dažniausiai pasilieka tose šalyse: „Šiuo atveju tas poveikis galėtų būti kažkoks, bet ar jis bus tokio pačio masto, tokio pačio dydžio, sunku pasakyti“.
D.Imbrasas sako, kad ukrainiečių įsitraukimas į Lietuvos darbo rinką yra pastebimas.
„Jų įsitraukimas sukūrė apie 1 proc. visų darbo vietų, o nedarbo lygį padidino gana mažai – į bedarbių gretas įsitraukusių ukrainiečių gana nedidelis skaičius, palyginti su tuo, kiek jų įsitraukė į užimtuosius ir į darbo rinką“, – kalbėjo D. Imbrasas.
Anot LB atstovo, Lietuvoje įsidarbinę ukrainiečiai sukūrė apie 400 mln. eurų pridėtinės vertės, arba apie 1 proc. BVP darant prielaidą, kad jų darbo našumas panašus į kitų dirbančiųjų.
Pasak Užimtumo tarnybos, Lietuva yra tarp keturių Europos valstybių, kuriose darbingo amžiaus ukrainiečių užimtumo rodiklis viršija 40 procentų.
Vasarį Lietuvoje dirbo 23,3 tūkst., o darbo ieškojo 3,7 tūkst. ukrainiečių.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, Lietuvoje dirbantys ukrainiečiai per mėnesį sumoka daugiau negu 5 mln. eurų mokesčių.