Nuo šiol šis santykis susituokusiems asmenims galės siekti 40 proc., kaip ir nesusituokusiems klientams.
Susituokusiems nebus taikomis didesni ribojimai
Šis pokytis reiškia, kad susituokę klientai galės daugiau pasiskolinti net ir neįtraukdami savo antrosios pusės. Pavyzdžiui, klientas, neturintis įsipareigojimų ir gaunantis 2000 Eur mėnesines pajamas, iki šiol neįtraukiant sutuoktinio galėjo turėti daugiausiai 400 Eur per mėnesį siekiančias paskolos įmokas. Nuo šiol didžiausia mėnesinė įmoka tokiam klientui galės būti 800 Eur.
Banko „Bigbank“ santykių su klientais valdymo departamento vadovo Lietuvoje Edvardo Arnatkevič teigimu, nesusituokę klientai iki šiol turėdavo pranašumą, kadangi jiems visada buvo taikomas maksimalus 40 proc. įsiskolinimo ir pajamų santykis: „Daugeliu atveju susituokus į paskolos ėmimo procesą tekdavo įtraukti ir savo sutuoktinį, o jeigu tarp jų pajamų yra didelis skirtumas, susituokus gauti didesnę paskolą būdavo netgi sunkiau nei nesusituokusiems žmonėms.
Šis pokytis palengvins paskolų ėmimo procesą susituokusioms poroms, nedidinant rizikos finansų įstaigoms. Tai – sveikintinas ir ilgai lauktas Lietuvos banko žingsnis.“
Lietuvos bankas siekia gerinti paskolų ėmimo sąlygas ir visuomenės informuotumą
Pastaruoju metu paskolų ėmimo sąlygos ir visuomenės informavimas apie galimybes yra vienas iš Lietuvos banko prioritetų. Dar pernai buvo pristatytos taikytinos paskolų palūkanų normų fiksavimo priemonės, pradėtos didinti refinansavimo galimybės. Tiesa, didžioji dalis Lietuvos banko priemonių yra informacinės, siekiant gerinti lietuvių finansinį raštingumą ir suteikti kredito įstaigų klientams daryti informuotus sprendimus.
Pavyzdžiui, 2023-iųjų pabaigoje Lietuvos bankas, siekdamas gerinti vartotojų informuotumą apie paskolų palūkanų normų fiksavimo privalumus bei trūkumus, pradėjo skelbti daugiau duomenų apie Lietuvos kredito įstaigų paskolų palūkanų normas.