„Mūsų parduodamų unikalių numizmatinių vertybių kainą pirmą kartą nustatė pati rinka. Tai padaryta elektroniniuose aukcionuose. Šie banknotų rinkiniai yra patrauklus suvenyras, nes tai pirmieji litų banknotai – jie atspausdinti dar likus dvejiems metams iki įvedant litą, bet niekada neišleisti į apyvartą. 1 000 litų banknotas yra vienintelis, kuriame įamžintas dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius Deivis Stankevičius.
Lietuvos banko kasose ir internete siūloma nusipirkti 4 504 išskirtinius litų banknotų rinkinius, sudarytus iš 1991 m. laidos 1 000 ir 500 litų banknotų bei 1994 m. laidos 100 litų banknoto. Nuo gruodžio 12 d. iki gruodžio 14 d. vienas pirkėjas galės įsigyti ne daugiau kaip 2 rinkinius, vėliau tai nebus ribojama.
Nuo gruodžio 12 d. 8 val. litų banknotų rinkinius bus galima užsisakyti per Lietuvos banko išankstinių užsakymų sistemą https://lb.lt/uzsakymai, o nuo gruodžio 13 d. – įsigyti Lietuvos banko kasose (Žirmūnų g. 151 Vilniuje arba Maironio g. 25 Kaune).
Gruodžio 13 ir 14 d. Lietuvos banko kasos dirbs ilgiau nei paprastai – trečiadienį tiek Vilniuje (Žirmūnų g. 151), tiek Kaune (Maironio g. 25) kasos dirbs iki 17 val., ketvirtadienį Vilniuje iki 17 val., o Kaune iki 18 val.
Elektroniniuose aukcionuose buvo parduota 480 rinkinių. Juos laimėjo ir rinkinius įsigys 64 asmenys, pasiūlę didžiausią kainą. Iš viso 92 aukcionuose buvo užsiregistravę 874 dalyviai.
Perspėjimas saugotis sukčių
Visi trys apyvartoje nebuvę banknotai niekada nebuvo atsiskaitymo priemonė, todėl jie Lietuvos banke nebus priimami ir keičiami.
„Taigi, reikėtų neužkibti ant galimo sukčių kabliuko netikėtai sulaukus pasiūlymo pigiau įsigyti 100, 500 ar 1 000 litų banknotų ir vėliau juos išsikeisti Lietuvos banke“, – perspėja Lietuvos bankas.
1 000 litų banknoto niekada apyvartoje nebuvo, o 500 litų banknotas iš pažiūros pastebimai skiriasi nuo buvusio apyvartoje.
100 litų suvenyrinius (nekeičiamus) ir apyvartoje buvusius banknotus galima atpažinti iš šių pagrindinių skirtumų: 1) parašų ant banknotų. Ant suvenyrinio banknoto yra du parašai, ant apyvartinio – vienas; 2) laidos metų – suvenyrinio banknoto laidos metai 1994, apyvartinio – 1991; 3) vandens ženklo. Suvenyriniame banknote matomas ryškus vandens ženklas Vytis, apyvartiniame – tokio nėra; 4) apsauginio siūlelio. Suvenyrinis banknotas turi apsauginį siūlelį, apyvartiniame jo nėra.