Lietuvos bankas ragina kredito davėjus atidžiai vertinti klientų tapatybę

Lietuvos bankas (LB), reaguodamas į nutekintų „CityBee“ duomenų atvejį, kreipėsi į finansų rinkos dalyvius, kad jie itin atidžiai tikrintų kredito prašančiųjų tapatybes, taip užkirsdami kelią galimiems bandymams pasinaudoti nukentėjusių asmenų duomenimis.
Lietuvos banko pastatas Vilniuje
Lietuvos banko pastatas Vilniuje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Pagal šiandien turimus faktus, galimybė, kad nutekintais duomenimis gali pasinaudoti nusikaltėliai, yra labai maža, tačiau prevenciškai atkreipėme finansų rinkos dalyvių dėmesį, kad jie sustiprintų budrumą tikrindami klientų tapatybę, taip pat nepamirštų prievolės patikrinti, ar jie nėra įsirašę į nepageidaujančių gauti kreditą asmenų sąrašus“, – pranešime žiniasklaidai sakė LB Finansų rinkos priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina.

„Gyventojų, kurie apsidrausdami įsirašys į nepageidaujančių gauti kreditų asmenų sąrašus, kredito istorija neturėtų nukentėti“, – pridūrė ji.

Šiuo klausimu LB kreipsis ir į kredito biurą „Creditinfo Lietuva“.

Gyventojai, kurie nerimauja, kad jų vardu be jų žinios nepasiskolintų kiti asmenys, gali pasinaudoti paslauga „STOP vartojimo kreditams“ – įsirašyti į LB administruojamą sąrašą ir negauti vartojimo kreditų. Visos vartojimo kreditus Lietuvoje teikiančios bendrovės (bankai, kredito unijos, tarpusavio skolinimo platformų operatoriai, kitos vartojimo kreditus teikiančios bendrovės), prieš sudarydamos vartojimo kredito sutartį, privalo patikrinti, ar asmens nėra šiame sąraše. Vartojimo kredito sutartis, sudaryta su į sąrašą įrašytu asmeniu, laikoma negaliojančia.

J.Govina taip pat priminė, kad gyventojai jokiu būdu patys neatskleistų sukčiams jautrių finansinių duomenų – mokėjimo kortelių slaptažodžių, pin kodų ir panašiai.

Apie tai, kad trejų metų senumo „CityBee“ naudotojų duomenys buvo paskelbti internete, pranešta pirmadienio vakarą. Bendrovė teigia, kad nutekėjo apie 110 tūkst. klientų duomenys. Tarp programišių paskelbtų duomenų yra klientų el. pašto adresai, telefono numeriai, asmens kodai, užkoduoti slaptažodžiai.

Savo klientus, kurie bendrovės sistemoje registravosi iki 2018-ųjų vasario 22 dienos, „CityBee“ ragina pakeisti savo slaptažodžius tiek „CityBee“ sistemoje, tiek kitose sistemose, jei buvo naudotas toks pats ar panašus slaptažodis.

Tyrimą dėl duomenų vagystės pradėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Už neteistą elektroninių duomenų perėmimą ir panaudojimą gresia bauda arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

„CityBee“ veikia Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje. Bendrovės valdomą automobilių parką sudaro daugiau nei 2 tūkst. transporto priemonių, įmonė turi daugiau kaip 750 tūkst. registruotų klientų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų