Pinigų plovimo prevencijos paslaugas teikiančios įmonės „Amlyze“ bendraįkūrėja Jekaterina Govina nuo 2012 iki 2021 m. rudens dirbo Lietuvos banko priežiūros departamente.
„Lietuvos bankui ir kitoms institucijoms atliekant įmonės ir jos akcininkų patikrinimus, netrukus turėsime sulaukti žinių ir apie elektroninių pinigų įstaigos „Foxpay“ likimą, o čia labiausiai tikėtini scenarijai yra tokie:
1. Lietuvos bankui pabaigus patikrinimą ir nustačius itin grubių pažeidimų įmonės pinigų plovimo prevencijos srityje, įmonė, tikėtina, praras licenciją veiklai. Tokiu atveju paprastuoju būdu išsispręs ir akcininkų klausimas.
2. Lietuvos bankui pabaigus patikrinimą ir nenustačius itin grubių pažeidimų pinigų plovimo prevencijos srityje bei turint Nacionalinio saugumo komisijos išvadą dėl akcininkės (galimo) neatitikimo nacionalinio saugumo interesams (kaip suprantu, tokia jau yra), Lietuvos bankas licencijos įstaigai neatims, bet turės inicijuoti privalomą akcijų pardavimą“, – savo įraše „Facebook“ socialiniame tinkle rašė ekspertė.
„Ne visos tiksinčios bombos sprogsta, bet, matyt, kažkas tyčia (ar netyčia) ant vienos čia užmynė“, – savo įraše pridūrė J.Govina.
Kalbėdama su 15min ji teigė, kad, atsižvelgiant į neseniai paviešintas vyriausybinės komisijos išvadas, šie du scenarijai ir yra labiausiai tikėtini.
Lietuvos bankas šiuo metu atlieka įstaigos patikrinimą, kadangi gavo naujų duomenų apie akcininkę. Tuo tarpu I.Trinkūnaitę tikrinusi Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija nustatė, jog ji negali įsigyti savo verslo partneriui Mindaugui Navickui priklausančios bendrovės „LitLab“.
Portalo tv3.lt žurnalistės Eglės Samoškaitės duomenimis, komisija yra nustačiusi, jog I. Trinkūnaitė pamelavo atsakydama į klausimą dėl to, ar jos sutuoktinis, sugyventinis ar kiti artimų šeimos nariai yra pripažinti kaltais dėl nusikalstamos veikos. Paaiškėjo, kad verslininkės sugyventinis Vilhelmas Germanas yra net kelis kartus teistas už sukčiavimą.
„Vėlgi preziumuoju – žiniasklaida rašo, kad Ieva Trinkūnaitė neatitinka nacionalinio saugumo interesų. Kaip aš suprantu, apie tai išvadoje ir sakoma. Tokiu atveju Lietuvos bankas neturi jokio kito pasirinkimo, kaip tik įpareigoti tas akcijas parduoti“, – nurodė J.Govina.
Tiesa, kaip ir minėta, tai būtų scenarijus, jeigu Lietuvos bankas nusižengimų „Foxpay“ veikloje nerastų.
Šiuo metu 100 proc. „Foxpay“ akcijų valdo I.Trinkūnaitė, ji šią finansų įstaigą įsigijo 2022 m. rudenį.
Tiesa, pirminiuose pranešimuose buvo rašoma, kad mokėjimų platformą įsigijo jos valdoma Šveicarijoje registruota „iSun“ grupė.
Kaip 15min patvirtino pati I.Trinkūnaitė, „Foxpay“ tiekia paslaugas jos grupės plėtojamai „Swissmoney“ mokėjimų programėlei.
J.Govina 15min nurodė, kad kai kurie Lietuvos fintech rinkos dalyviai žinojo apie I.Trinkūnaitės ir už sukčiavimą teisto jos sugyventinio Vilhelmo Germano santykius ir jo įtaką kompanijos versle.
„Negaliu kalbėti už visą rinką, bet bent jau mane iš kelių šaltinių ta informacija buvo pasiekusi. Aišku, nežinau, negali pasitikrinti, ar tai tiesa, ar tai gandai. Bet faktas, kad tie gandai sklido“, – nurodė pašnekovė.