„Lietuvoje, galima sakyti, jau yra euras, nes litas susietas su šia valiuta, tačiau Europos centrinis bankas, priimdamas monetarinės politikos sprendimus, neatsižvelgia į situaciją Lietuvoje, mat formaliai nepriklausome euro zonai. Kai tapsime euro zonos šalimi, Europos centriniame banke galėtume su kitomis eurą turinčiomis šalimis dalyvauti priimant svarbiausius euro zonos sprendimus, aktualius ir Lietuvos ekonomikai“, – sakė M.Jurgilas.
Jis skeptiškai vertino Lietuvos galimybes vykdyti savarankišką ar iš dalies savarankišką monetarinę politiką – taikyti laisvą lito kurso svyravimą kitų valiutų atžvilgiu, ką šiuo metu daro Norvegija, Lenkija, Čekija, Vengrija, kai kurios kitos šalys.
„Tai padaryti Lietuvai būtų gana sunku. Turbūt geriausias sprendimas Lietuvai yra perėjimas prie euro. Tai būtų natūrali veiksmų seka po lito susiejimo su euru. Perėjimas prie tarpinio varianto, tokio, koks, pavyzdžiui., yra Lenkijoje, sukeltų neapibrėžtumą“, – tvirtino M.Jurgilas.
Jo teigimu, Lietuva sprendimą įsivesti eurą jau priėmė pasirašydama stojimo į Europos Sąjungą sutartį, nes buvo suderėta pozicija, kad šalis privalo įsivesti eurą.
„Tad yra tik klausimas, kada Lietuva tenkins Mastrichto kriterijus. Šiuo metu artėjame prie jų atitikties, ir tai teikia vilties, kad 2015 metais galėtume eurą įsivesti“, – sakė M.Jurgilas.
M.Jurgilas Lietuvos banko valdybos nariu paskirtas balandžio pabaigoje. Iki tol jis dirbusį ekonomistu Norvegijos centrinio banko Finansinio stabilumo tyrimų departamente.