„Esame pasirengę šiam iššūkiui, įskaitant ir sukauptą reikšmingą patirtį licencijuojant FinTech įstaigas. Stipriname pajėgumus ir esame pasirengę užtikrinti kokybišką ir sklandų licencijavimo procesą. To paties tikimės ir iš potencialių dalyvių“, – sako Lietuvos banko Teisės ir licencijavimo departamento direktorius Arūnas Raišutis.
Lietuvos bankas sieks užtikrinti, kad į kriptoturto rinką patektų tik brandūs šių paslaugų teikėjai. Iš pretendentų tikimasi, kad jie tinkamai atliks namų darbus: paraišką gauti licenciją teiks gerai susipažinę su teisės aktais, Lietuvos banko lūkesčiais (jie skelbiami viešai), o jų veikla atitiks aukščiausius standartus.
Kriptoturto paslaugų teikėjų veiklą reguliuoja Europos Sąjungos Reglamentas dėl kriptoturto rinkų (angl. Regulation on markets in crypto-assets, MiCA reglamentas). Jis nustato konkrečius ir aiškius nepriekaištingos akcininkų ir vadovų reputacijos, finansinio akcininkų patikimumo, vadovų kompetencijos ir patirties reikalavimus. Jų atitikčiai licencijavimo metu bus skiriamas ypatingas dėmesys.
Kalbant apie investicijas į kriptoturto paslaugų sektorių, pasakytina, kad Lietuvos bankas reikalaus atskleisti lėšų, kurios bus naudojamos įstaigos veiklai kapitalizuoti, kilmę, įskaitant finansuojančio asmens verslo istoriją ir finansavimo schemą, ją pagrįsti dokumentais. Taip pat bus reikalaujama paaiškinti sudėtingų grupių struktūrą, o trūkstant skaidrumo ar pagrįstumo, bus prašoma struktūrą supaprastinti.
Lietuvos bankas bus reiklus ir vertindamas potencialių kriptoturto paslaugų teikėjų pasirengimą užtikrinti saugią ir patikimą veiklą šioje rinkoje. Tai apima ir teisinės aplinkos išmanymą, ir praktinį veiklos, ypač rizikų valdymo, supratimą. Licencijų siekiantys kriptoturto paslaugų teikėjai turės konkrečiomis priemonėmis įrodyti, kad jų veikla bus stabili ir tvari.
Licencijos nebus išduodami fiktyvioms, realios veiklos neketinančioms vykdyti (angl. empty shell) įmonėms, taip pat pareiškėjams, kurie nepateiks prašomos informacijos arba teiks neišsamią, neteisingą, klaidinančią informaciją.
Lietuvos bankas ragina dabar savo paslaugas siūlančius kriptoturto paslaugų teikėjus dėl licencijos išdavimo kreiptis tik objektyviai įsivertinus, ar jie atitinka reikalavimus ir turi realių galimybių gauti licenciją. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad licenciją gavę rinkos dalyviai privalės vykdyti veiklos leidimo išdavimo reikalavimus visą savo veiklos laikotarpį.
Nusprendusios siekti kriptoturto paslaugų licencijos ir toliau tęsti veiklą, įmonės turėtų nedelsti ir jau nuo 2024 m. gruodžio 30 d. teikti paraiškas Lietuvos bankui. Pareiškėjai, kurie yra tinkamai pasirengę licencijavimo procesui, paraiškas išankstiniam vertinimui gali teikti ir anksčiau, nelaukdami metų pabaigos.