Per ketvirtį – pirmąjį, palyginti su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu – Lietuvos BVP smuko 2,1 proc. (pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką).
Gegužės pradžioje paskelbus pirmąjį įvertį, teigta, jog BVP per metus smuko 3,7 proc., per ketvirtį – 3 procentus.
„Pokyčiai daug geresni, ir kodėl tas skirtumas pirmo ir antro įverčio yra toks – įvertis, gautas taikant ekonometrinius modelius, pagal turimus statistinius duomenis, kurie antro įverčio skaičiavime yra daug detalesni. Turime visų trijų mėnesių PVM, paslaugų visą trumpalaikę statistinę informaciją, su pirmu įverčiu tokios detalios informacijos nėra“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė agentūros vadovė Jūratė Petrauskienė.
Statistikų teigimu, didžiausios neigiamos įtakos BVP pokyčiui turėjo apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos, transporto ir saugojimo bei nekilnojamo turto įmonių rezultatai.
„Kitos, paslaugų veiklos, susijusios su informacinėmis technologijomis, finansiniu tarpininkavimu, profesinė, mokslinė veikla, švietimas, turėjo teigiamos įtakos ir pats padidėjimas traukė mūsų visą BVP“, – sakė J.Petrauskienė.
Teigiama, jog per ketvirtį namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos padidėjo 2,2 proc., o bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas 5 proc. Valdžios sektoriaus galutinio vartojimo išlaidos sumažėjo 1,1 proc., o prekių ir paslaugų eksportas ir importas mažėjo atitinkamai 2 ir 7,4 procento.
Pirmojo ketvirčio patikslintą, trečiąjį BVP įvertį Valstybės duomenų agentūra skelbs liepos 3 dieną.