„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

​Lietuvos finansų įstaigos nuo kitų metų bus priverstos dirbti pagal Europos Sąjungos standartus

Lietuvos finansų įstaigoms bus taikomi nauji bendri Europos Sąjungoje (ES) kapitalo pakankamumo reikalavimai, tačiau numatomos ir nacionalinės išimtys.
Bankomatas Berlyne
​Lietuvos finansų įstaigos nuo kitų metų bus priverstos dirbti pagal Europos Sąjungos standartus / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Lietuvos banko valdyba patvirtino nacionalines išimtis, kurios bus taikomos nuo kitų metų pradžios įsigaliojus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentui dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms.

Taikydamas nacionalines išimtis, be kita ko, Lietuvos bankas turės teisę nustatyti didesnius rizikos koeficientus arba griežtesnius kriterijus, nei standartiškai yra numatyta vertinant nekilnojamojo turto hipoteka užtikrintas pozicijas, jei tai reikalinga šalies finansiniam stabilumui užtikrinti. 

Pasirinkta teisė neriboti pozicijų tiek laikomų patronuojančiojoje institucijoje, tiek patronuojančiosios institucijos patronuojamosiose įmonėse, jeigu vykdoma Europos Parlamento ir Tarybos reglamente numatyta grupės konsoliduota priežiūra.

Nuo 2015 m. sausio 1 d. Lietuvos bankas reikalaus iš kredito įstaigų taikyti 100 proc. padengimo likvidžiuoju turtu reikalavimo dydį.

Atsižvelgdamas į naujus ES reikalavimus, Lietuvos bankas nusprendė, kad kredito įstaigos, skaičiuodamos padengimo likvidžiuoju turtu rodiklį, į likvidųjį turtą galės įskaityti visas Lietuvos banke laikomas privalomąsias atsargas. Tokią nuomonę išsakė ir dauguma šalies komercinių bankų.

Lietuvos bankas naudosis teise atleisti finansų maklerio įmones nuo Reglamente nustatytų likvidumo reikalavimų (padengimo likvidžiuoju turtu ir grynojo pastovaus finansavimo rodiklių skaičiavimo) iki 2015 m. gruodžio 31 d., kol Europos Komisija atliks tyrimą dėl finansų maklerio įmonėms taikytinų likvidumo reikalavimų. Kaip numatyta Reglamente, Lietuvos bankas turi nustatyti ir paskelbti bendro nuosavo kapitalo ir pirmojo lygio kapitalo reikalavimų rodiklių dydžius. Atsižvelgiant į tai, kad šalies bankai yra gerai kapitalizuoti, o jų kapitalo pagrindinę dalį sudaro aukštos kokybės kapitalo priemonės, nuspręsta, kad minimalūs bankų kapitalo reikalavimai turėtų būti taikomi be pereinamojo laikotarpio. Taigi nuo 2014 m. sausio 1 d. bankai turėtų vykdyti bendro nuosavo kapitalo reikalavimą – 4,5 proc., pirmojo lygio kapitalo – 6 proc. Tikimasi, kad pasirinkti dydžiai leis ir toliau palaikyti aukštą šalies bankų kapitalizacijos lygį. 

Lietuvos banko valdyba pakeitė Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisykles, panaikindama šiuo metu galiojančius nuosavų lėšų reikalavimus ir nurodydama, kad valdymo įmonės privalo taikyti atitinkamas Reglamento nuostatas. 

Finansų maklerio įmonių pradinio kapitalo reikalavimus numatyta išdėstyti Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatyme, o iki minėto įstatymo priėmimo finansų maklerio įmonės privalės vadovautis minėtų taisyklių punktais, reglamentuojančiais pradinį kapitalą.

Numatoma iki 2014 m. trečiojo ketvirčio pabaigos iš esmės peržiūrėti valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimus ir ataskaitų formas, siekiant jas pritaikyti minėtų įmonių veiklos specifikai, todėl kitų taisyklių nuostatų dėl kapitalo pakankamumo rodiklio apskaičiavimo tvarkos šiuo metu nuspręsta nekeisti.

Atsižvelgiant į tai, kad Reglamentas yra tiesioginio taikymo ES valstybėse narėse teisės aktas, nutarta panaikinti Lietuvos banko nutarimus, kurių nuostatos patenka į šio Reglamento taikymo sritį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų