Lietuvos statybininkų asociacija kreipėsi į Vyriausybę, ministerijas su prašymu daryti tvarką šiame sektoriuje, ketvirtadienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.
Valdžia raginama „suvienodinti statybų verslo sąlygas ir užtikrinti darbų saugumą bei skaidrumą, iš individualios veiklos, vykdomos pagal verslo liudijimus, sąrašo išbraukti bet kurias didelio pelningumo, priartinas prie pastovaus ilgalaikio darbo veiklas (statybų, santechnikos, projektavimo ir kitas), išskyrus tradicinius amatus, akivaizdžiai menko pajamingumo veiklas, vienkartines veiklas“.
„Verslo liudijimais prisidengdamos veikia nelegalios statybos verslo įmonės, jos teikia įvairias kompleksines statybos paslaugas, stato pastatus “nuo projekto iki rakto„, bet valstybei nemoka mokesčių (pelno, pridėtinės vertės mokesčio, socialinio draudimo). Šios tariamos įmonės, piktnaudžiaudamos savo padėtimi, minėtų mokesčių sąskaita gali teikti paslaugas daug pigiau už teisėtai veikiančias įmones“, – dėsto Lietuvos statybininkų asociacija ir valstybės institucijoms pateikia 15 pavyzdžių, kai patentininkai veikia kaip įmonės.
Lietuvos statybininkų asociacija suskaičiavo, jog pagal Statistikos departamento duomenis statybų sektoriuje 2008 metais su verslo liudijimais dirbo daugiau kaip 15,58 tūkst. žmonių, jų pajamos sudarė daugiau kaip 443 mln. litų, o sumokėti mokesčiai – tik 6,2 mln. litų.
„Jei patentininkų kainos 40 proc. mažesnės negu bendrovių, vadinasi, tiek netenka legaliai dirbantys statybininkai. Kita vertus, vertėtų suskaičiuoti, kiek mokesčių netenka ir valstybė“, – piktinasi asociacijos vadovas Adakras Šeštakauskas.
Jis tikina, kad stambieji nesuinteresuoti išstumti smulkiųjų iš rinkos. Tačiau leidžia suprasti, jog pastarieji turėtų atlikti tik smulkius remonto darbus, o ne imtis statybų „nuo projekto iki rakto“.