„Nors kai kurie darbdaviai laikosi įstatymuose nustatytų reikalavimų ir sąžiningai moka darbuotojams už viršvalandžius, nemažai dirbančiųjų ir toliau už papildomas darbo valandas jokio atlygio nesulaukia, – sako CVMarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė, – net 35,3 proc. dirbančiųjų teigė, kad darbo užduotis pastoviai atlieka ir po oficialių darbo valandų, tačiau už tai jiems nesumokama.
Kad šios papildomos valandos tinkamai neapiforminamos, o, reiškia, ir neapmokamos, netiesiogiai patvirtina ir 2023 m. Eurostat duomenys. Pagal juos Lietuvoje tik 1,1 proc. visų dirbančiųjų per savaitę dirbo 49 ar daugiau valandų. Nors, vertinant mūsų atliktos apklausos duomenis, lietuviai tikrai būtų arčiau Prancūzijos, kur, anot Eurostat, tiek ilgai dirbančių yra net 10,1 proc.“
Dar 17,5 proc. apklaustųjų minėjo, kad po darbo valandų dirbantys retkarčiais, tačiau taipogi nėra gavę už tai jokios kompensacijos. Ir tik 22,7 proc. visų apklaustųjų pasidalino, kad jie reguliariai dirba viršvalandžius ir už juos jiems tinkamai sumokama. 12,1 proc. respondentų nurodė viršvalandžius dirbantys retai, bet apmokėjimo už juos problemos taip pat neturintys.
Likę 12,5 proc. apklausos dalyvių informavo, kad viršvalandžių nėra dirbę. Tikėtina, kad daugiausiai nemokamo papildomo darbo atvejų dažniausiai pasitaiko tose ūkio šakose, kur stipresnės darbdavio pozicijos, mažesnis darbuotojų deficitas, o taip pat darbuotojai yra žemesnės kvalifikacijos ar vyresnio amžiaus.
„Neretai darbuotojai stumiami dirbti viršvalandžius nemokamai teigiant, kad jie turi būti įmonės patriotai, kad laiku neatlikus užsakymo, įmonė patirs nuostolių ar susidurs su finansinėmis problemomis, – sako CVMarket.lt atstovė, – tačiau viršvalandžius aiškiai reglamentuoja Darbo kodeksas, o sąžiningas elgesys su darbuotojais – tai rimtas strateginis pranašumas bet kuriai įmonei.
Juk šiais laikais, informacija, kad vienas ar kitas darbdavys netinkamai elgiasi ir atsiskaito su darbuotojais, sklinda greitai, o prasta darbdavio reputacija gali gerokai apsunkinti reikiamų specialistų paiešką.“