15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

LLRI: Lietuvos „Doing business“ reitingas geras, nes į jį neįtraukti darbo santykiai

Lietuvos pakilimas bendrame „Doing Business“ indekse rodo, kad, kai norime, tikrai galime pasiekti gerų rezultatų, 15min.lt rašė Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas Vytautas Žukauskas.
Dokumentai.
LLRI: Lietuvos „Doing business“ reitingas geras, nes į jį neįtraukti darbo santykiai

Naujausiame Pasaulio banko reitinge „Doing Business 2016“ Lietuvai šiemet atiteko 20 vieta (iš 189) – viena pozicija aukščiau nei praėjusių metų reitinge.

„Džiugu, kad kai kurios valdžios institucijos galvoja apie verslo sąlygas ir stengiasi jas gerinti, šis tikslas numatytas Vyriausybės programoje. Tai rodo, kad į mūsų šalies progresą žiūrima realistiškai ir atsakingai. Kryptis lyg ir teisinga, tačiau ji neambicinga. Galėtume būti dar aukščiau, jei tik turėtume didesnę ambiciją ir rimčiau žiūrėtume į šį tikslą“, – aiškino V.Žukauskas.

Pasak jo, Lietuvos vertinimas pagerėjo dėl kelių priežasčių – verslo pradžios palengvinimo ir dėl prisijungimo prie elektros procedūrų supaprastinimo.

„Vis dėlto elektros sritis tebėra neišravėtas daržas: Nors rodikliai šiek tiek gerėja – Lietuva oficialiai sutrumpino maksimalų prijungimo prie elektros tinklų darbų atlikimo laiką – verslininkai vis dar susiduria su perteklinėmis inspekcijomis, žemės panaudojimo perdėtais suvaržymais – kol priimami sprendimai ir išduodami leidimai, sugaišta labai daug laiko, dėl  to verslas patiria daug nuostolių, o „Doing business” reitinge šioje srityje Lietuva atrodo nekaip – užima vos 54 vietą (tiesa, pernai šis rodiklis apskritai buvo apgailėtinas – 105)“, – aiškino V.Žukauskas.

Pasak jo, toliau kilti reitinge reikėtų bandyti tobulinant mokesčių sritį.

2016 m. „Doing Business“ indekso mokesčių dalyje Lietuva užima 49 vietą ir per metus nukrito 5 pozicijomis. Artimiausi Lietuvos kaimynai vertinami kur kas geriau – Latvija užima 27 vietą, Estija – 30.

Nors Lietuvoje 4 valandomis sutrumpėjo laikas, reikalingas užpildyti ir pateikti mokesčių deklaracijas, kitos šalys gerokai aktyviau pertvarkė mokesčių sistemas. 

„Mokesčių sistemos pertvarkymas valdžiai – misija neįmanoma. Pirmiausia koją kiša aukštas darbo jėgos Lietuvoje apmokestinimas, siekiantis net iki 42 proc. Taip pat Pasaulio bankas vertina, kad sumokėti mokesčius Lietuvoje trunka ilgai – 171 valandą per metus. Tai sufleruoja apie pakankamai painią jų sistemą Lietuvoje. Gerinti Lietuvos įvertinimą šioje srityje būtų galima įvedant Sodros įmokų lubas bei mažinant darbo jėgos apmokestinimą Lietuvoje. Pokyčių mokesčių srityje Lietuvoje labai reikėtų mat paskutiniai Pasaulio Banko vertinti pokyčiai šalies mokesčių sistemoje buvo atlikti prieš penkerius metus“, – rašo V.Žukauskas.

Jei darbo santykiai būtų įtraukiami į šį indeksą, Lietuva greičiausiai nukristų bent per 10 vietų žemiau, - sakė V.Žukauskas.

Darbo santykiai, nors nėra įtraukiami į šį reitingą, LLRI analitiko teigimu, yra vienas iš pagrindinių galvos skausmų Lietuvoje.

„Jei jie būtų įtraukiami į šį indeksą, Lietuva greičiausiai nukristų bent per 10 vietų žemiau. Tai yra viena opiausių Lietuvos investicinės aplinkos problemų ir ją reikia nedelsiant spręsti. Tai nebėra diskusija apie tai, kam tai naudingiau – darbuotojui ar darbdaviui. Toks darbo santykių reguliavimas, koks jis yra šiandien,  Lietuvoje žalingas visiems“, – kalbėjo analitikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais