Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lombardas – plėšikų aukso kasykla?

Seimo nario siūlymas apriboti visą parą dirbančių lombardų darbo laiką sukėlė tikrą sumaištį. Šiauliečių lombardų savininkų nuomonės skiriasi. Vieni teigia, kad naktinis lombardas reikalingas tik vagims, kiti – kad tai išsigelbėjimas žmogui, kurį prispyrė bėda.
Į lombardus dažniausiai užsuka finansinių bėdų ištikti arba nuo svaigalų priklausomi žmonės.
Visą parą dirbančiuose lombarduose 0 nemažai vogtų daiktų / Jorės Janavičiūtės nuotr.

„Visparinis“ lombardas tik vagims?

Šiaulių mieste lombardų veikla užsiima keliolika įmonių. Dauguma jų dirba tik dienomis. Pastarųjų lombardų savininkai palaiko siūlymą reglamentuoti lombardų darbo laiką teigdami, kad patikimų klientų pakanka ir dieną. 

„Aš palaikau šį siūlymą. Normalus žmogus į lombardą naktį neis. Nebent labai retais atvejais. O štai nusikaltėliams, kurie naktimis apiplėšinėja žmones, lombardas – tikra aukso kasykla. Apvogei ir bėgi į lombardą priduoti prekes. Nors pagal įstatymus visus brangakmenius, auksus, žiedus, grandinėles galima užstatyti iki 19 valandos vakaro, vėliau – nebegalima“, – sakė vieno lombardo savininkas Artūras Paukštys.

Jam antrino kito dienomis veikiančio lombardo savininkas teigdamas, kad didžioji dalis klientų apsilanko dienomis. Ir tai būna žmonės, kuriems papildomos pajamos būtinai reikalingos. Naktį, jo teigimu, užsuka „sunkaus“ gyvenimo žmonės, kuriems pinigų reikia be rimtų priežasčių.

Neutralios pozicijos laikosi lombardo savininkas Vidmantas Stankūnas: „Net nežinau, kaip vertinti tokius Seimo nario pasiūlymus. Nežinau ir to, kiek vertinga naktinė prekyba. Štai mūsų lombardas dirba nuo 9 iki 17 valandos. Klientų sulaukiame pakankamai. Tačiau būna atvejų, kai tarp užstatytų daiktų randama vogtų. Todėl kategoriškai teigti, kad paros laikas lemia supirktų vogtų daiktų skaičių, būtų neteisinga.“

Nauja tvarka problemų neišspręs

Priešingos pozicijos laikosi vos kelių Šiauliuose visą parą dirbančių lombardų savininkai teigdami, kad politikai neturėtų kištis į jų verslą. „Manau, kad neverta uždrausti prekiauti naktį. Nors didžioji dalis klientų lankosi dieną, tačiau ateina ir naktimis. Šiuo metu daug diskutuojama, kad naktį į lombardus atnešami tik vogti daiktai. Tai netiesa. Naktimis ateina žmonės, kuriuos ištinka nelaimės ir jiems reikia greitų pinigėlių“, – sakė vieno Šiauliuose visą parą veikiančio lombardo savininkas.

Visą parą dirbančių lombardų savininkų nuomone, siūlymas riboti lombardų darbo laiką – ne išsigelbėjimas.

Tačiau išvengti vogtų daiktų supirkimo, jo teigimu, nepavyksta: „Negalima sakyti, kad naktį netenka priimti vogtų daiktų. Būna visokių klientų. Tačiau pagal teisės aktus mes prisiimame atsakomybę už vogtus daiktus. Ir šioje situacijoje nukenčiame tik mes. Atvykusi policija konfiskuoja tokias prekes, o mums be patirtų nuostolių dar tenka dalyvauti teismuose ir liudyti.“

Visą parą dirbančių lombardų savininkų nuomone, siūlymas riboti lombardų darbo laiką – ne išsigelbėjimas. „Nusikaltėliai atras būdų, kaip priduoti prekes. Juk naktį pavogtus daiktus jie galės atnešti ir dieną. Situacija gali pasidaryti tik dar keblesnė, nes vagys ieškos asmenų, kurie užsiima nelegaliu supirkinėjimu. Tuomet apsunks ir policijos darbas. Juk lengviau ateiti į lombardą ir patikrinti negu ieškoti neaiškaus pirkėjo“, – sakė vienas iš jų.

Reikalingas griežtesnis teisės aktas

Šiaulių miesto policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Pavelas Šegurovas teigė, kad Šiaulių miesto lombarduose rastų vogtų daiktų statistika nėra vedama. „Tačiau galiu patikinti, kad Šiauliuose nėra nė vieno lombardo, kuriame nebūtų buvę rasta vogtų daiktų. Per mėnesį lombardai patikrinami 2-3 kartus. Apie trečdalis patikrinimų būna rezultatyvūs, t. y. randama vogtų daiktų“, – sakė jis. Skyriaus viršininko teigimu, lombarduose dažniausiai randami mobilieji telefonai, fotoaparatai, juvelyriniai dirbiniai, nešiojamieji kompiuteriai, automagnetolos. Jie paimami iš lombardų ir grąžinami savininkams, kurie apiplėšimų metu jų neteko.

P. Šegurovas tikino, kad policijos pareigūnai palaiko lombardų darbo laiko ribojimą nakties metu. „Lombardai palengvina nusikaltėliams vogtų daiktų realizavimą. Taip pat naktinis lombardų darbas sąlygoja ir alkoholio vartojimą – pritrūkę pinigų žmonės čiumpa namuose pirmą pasitaikiusį daiktą, neša jį į lombardą ir taip prasimanę pinigų lėbauja toliau. Po to, dėl girtų žmonių nekontroliuojamo elgesio, kyla daug incidentų šeimose, viešosiose vietose, vykdomi plėšimai, žalojami žmonės. Taigi, lombardų darbo laiko ribojimas nakties metu turėtų įtakos ne tik vagysčių, bet ir viso nusikalstamumo mažinimui“, – sakė jis.

Paklaustas, kaip reikėtų gerinti situaciją, kad vagys nepiktnaudžiautų lombardais, viršininkas teigė, kad reikalingas griežtesnis teisės aktas, reglamentuojantis lombardų veiklą. Jame turėtų būti numatyta atsakomybė už lombarde rastus vogtus daiktus, asmenų, perkančių lombarduose, registracija, kokybiškų vaizdo kamerų įrengimas, kad vaizdo medžiaga padėtų nustatyti vogtų daiktų tiekėjus.

Politikų siūlymai

Reglamentuoti lombardų darbo laiką pasiūlė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis jau įregistravęs tai numatančio Civilinio kodekso papildymo projektą. Jei siūlymas bus patvirtintas, lombardo paslaugas teikiantys ūkio subjektai savo veiklą privalės vykdyti nuo 8 iki 19 valandos.

Seimo nario teigimu, projekto rengimą paskatino Lietuvoje išaugęs nusikalstamumas – itin daug vagysčių ir plėšimų yra įvykdoma tamsiuoju paros metu. Tuo tarpu visą parą veikiantys lombardai, R. Žemaitaičio nuomone, tampa itin patogia priemone nusikalstamu būdu įgyto turto realizavimui. Pasak parlamentaro, neribojamas lombardų darbo laikas skatina nusikalstamumą visuomenėje, nusikaltimų aukomis tampa žmonės gatvėse, pasikėsinama į jų materialines vertybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos