„Sveikiname Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyvą pradėti užimtumo rėmimo pokyčius, apie kurių poreikį ne kartą esame pasisakę. Tačiau tuo pačiu pasigendame reformų ambicijos, nes pasirinktos priemonės atrodo paviršutiniškos ir neišdiskutuotos”,– sako LVK prezidentas Andrius Romanovskis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra linkusi mažinti nedarbo statistiką įvesdama naują sąvoką – „nedirbantis darbo rinkai nepasirengęs asmuo“. Minimi asmenys bus neįtraukiami į oficialių bedarbių sąrašus, tačiau ir toliau sėkmingai galės naudotis sveikatos draudimu valstybinėmis lėšomis ir kitomis garantijomis. LVK nuomone yra svarbu, jog nenorintys dirbti asmenys būtų tikslingai nukreipiami tiesiai į savivaldybes ir jose gautų reikiamas paslaugas, o ne taptų Užimtumo tarnybos klientais. Verslo atstovų nuomone, sąvokos pakeitimas užimtumo sistemoje nieko nepakeis, todėl ragina vykdyti ambicingesnius pokyčius.
Anot LVK, Siūloma reforma turi ir daugiau diskutuotinų siūlymų – norima asmenį, kuris per 6 mėnesius atsisakė dviejų darbo pasiūlymų, išbraukti iš bedarbių sąrašų.
LVK pastebi, jog ir dabartinis įstatymas leidžia panaikinti bedarbio statusą tiems, kurie atsisako tinkamo darbo. Trūksta informacijos, kodėl sistema neveikia, ir kas pasikeis, kai sąvoka bus patikslinta. Įvedus pajamų kriterijų, darbo pasiūlymas būtų laikomas tinkamu, jeigu siūlomas darbo užmokestis nebūtų mažesnis nei 60 procentų buvusių gaunamų pajamų per pastaruosius tris mėnesius. Tai reiškia, jog siūlomas beveik per pus mažesnis atlyginimas turės būti priimtinas darbo ieškančiam žmogui, rašoma LVK pranešime.
Verslas abejoja, jog tai skatinis kvalifikuotus darbuotojus naudotis Užimtumo tarnybos paslaugomis ar prisidės prie socialinio draudimo sistemos patrauklumo. LVK atkreipia dėmesį, jog sąžiningai mokantis įmokas žmogus turi teisę gauti nedarbo socialinio draudimo išmokas net 9 mėnesius, o ne būti išbrauktas iš bedarbių sąrašų vien dėl to, jog po pusės metų nesutinka dirbti už mažesnę algą.
„Pritariame savo partneriams - profesinėms sąjungoms, jog neturime skatinti mažesnio darbo užmokesčio mokėjimo, o turime siekti rasti tinkamiausią darbą nedirbančiam žmogui“, - rašoma pranešime.
Verslas pasisako už mokymosi galimybių plėtrą, tačiau pastebi, jog nėra, aišku kiek tiksliai žmonių norėtų ir galėtų persikvalifikuoti, ar bus skiriamas reikiamas ir adekvatus finansavimas. Anot LVK, aktyvios darbo rinkos priemonės orientuotos į pridėtinės vertės darbą bei aukštąjį išsilavinimą turinčius asmenis taip pat kelia abejonių dėl nepateikto finansavimo ir nepaaiškinto aukštųjų mokyklų siūlomo mokymo modelio.
Verslo atstovai siūlo LR Socialinei apsaugos ir darbo ministerijai persvarstyti siūlomus užimtumo įstatymo pakeitimus, konsultuojantis su socialiniais partneriais, kurie tiesiogiai susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu. Taip pat siūloma kartu su socialiniais partneriais atlikti įgyvendinimo stebėseną bei rezultatų vertinimą.