LVŽS frakcija siūlo už tabako ir alkoholio licencijas gautus pinigus skirti priklausomybių problemų sprendimui

Seimo narys, LVŽS frakcijos seniūnės pavaduotojas Aurelijus Veryga inicijavo Alkoholio kontrolės įstatymo, Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas, kuriomis būtų keičiama licencijavimo bei už licencijas gautų lėšų naudojimo tvarka, rašoma frakcijos pranešime žiniasklaidai.
Alkoholizmas
Alkoholizmas / 123RF.com nuotr.

Siūloma nustatyti, kad alkoholio, tabako ir su jais susijusių produktų gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos licencijos, kurios išduodamos neterminuotam laikui, kasmet turėtų būti perregistruojamos, o neperregistravus jų – negaliotų.

Lietuvoje egzistuoja keli pagalbos priklausomiems asmenis teikimo lygiai. Dalis paslaugų, teikiamų psichikos sveikatos centruose, ligoninėse esančiuose psichiatrijos padaliniuose bei priklausomybių ligų centruose yra finansuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto. Tačiau egzistuoja ir tokios pagalbos formos, kurios dažnu atveju yra susijusios ne tik su sveikatos, bet ir su socialinių bei kitų problemų sprendimu.

Dalis pagalbos yra teikiama reabilitacijos bendruomenėse ir centruose, o nuo 2018 metų Lietuvoje pradėjo veikti ir žemo slenksčio paslauga – priklausomybių ligų konsultantai. Šios pagalbos formos šiuo metu neturi aiškaus ir tvaraus finansavimo. Dalis veiklų yra finansuojama iš valstybės biudžeto ar Europos Sąjungos fondų. Toks finansavimas nėra pakankamas ir neužtikrina ilgalaikio paslaugų planavimo galimybės. Egzistuojanti sistema neleidžia tinkamai planuoti pagalbą teikiančių specialistų poreikio, paslaugos yra nutolusios nuo gyventojų. Dalis paslaugų, tokia kaip pvz. socialinė mentorystė priklausomybę turinčioms besilaukiančioms moterims, iš viso neteikiamos.

A.Veryga pažymi, kad alkoholinių gėrimų vartojimas išlieka viena opiausių visuomenės sveikatos problemų. Nors diegiamos alkoholio kontrolės politikos priemonės leido reikšmingai sumažinti alkoholinių gėrimų vartojimą (2011-2020 metais vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui tenkantis absoliutaus alkoholio kiekis sumažėjo nuo 14,7 iki 11,4 litro), su tuo susijusių ligų ir mirčių skaičių, padidinti visiškai alkoholinių gėrimų nevartojančių nepilnamečių dalį visuomenėje (2011 metais visiškai alkoholio nevartojančių nepilnamečių dalis siekė iki 5 proc., o 2019 tokių jau buvo iki 21 proc.), tačiau vis dar išliekame viena intensyviausiai alkoholį vartojančių šalių Europoje. Ne mažesne problema išlieka ir tabako gaminių bei nelegalių psichoaktyvių medžiagų vartojimas.

„Privalome ieškoti naujų priemonių ir galimybių ne tik mažinant alkoholinių gėrimų ar tabako gaminių prieinamumą, bet ir teikiant pagalbą probleminiams ar priklausomybę turintiems asmenims. Registruotu įstatymo projektu siekiama rinkliavas už mažmeninės prekybos alkoholio ir tabako, bei su jais susijusių produktų licencijų išdavimą ir perregistravimą panaudoti savivaldybių alkoholio prevencinių priemonių įgyvendinimui“, – sako A.Veryga.

Panaši sistema jau daugelį metų veikia kaimyninėje Lenkijoje, kurios praktikos pavyzdžiu Lietuva sukūrė priklausomybių konsultantų modelį.

A.Verygos inicijuotas įstatymo pataisas kartu teikia 33 Seimo nariai, priklausantys beveik visoms frakcijoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų