Premjeras pasiūlė mažinti PVM tarifą, tačiau neatsakė, kiek šis tarifas galėtų būti mažinamas.
„Negaliu šiandien pasakyti, kiek aš siūlau...“, – žurnalistams Seime po Vyriausybės valandos sakė A.Butkevičius.
Prasidėjus finansų krizei, PVM tarifas per kelis kartus buvo padidintas trimis procentais iki 21 proc. Tuomet buvo deklaruojama, kad PVM yra didinamas laikinai – biudžetui reikėjo pinigų krizei išgyventi.
Taigi kiek Lietuvai kainuotų grįžimas prie 18 proc. tarifo?
Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) skaičiavimais, 1 proc. punkto PVM sumažinimas kainuoja apie 133 mln. eurų.
Taigi PVM sumažinimas 3 proc. punktais kainuotų apie 400 mln. eurų.
Su kuo būtų galima palyginti 400 milijonų eurų biudžete? Tai, pavyzdžiui, yra kiek daugiau nei trečdalis viso šių metų Lietuvos sveikatos biudžeto. Arba ketvirtis išlaidų švietimui.
Žinoma, tai yra tik buhalterinis skaičiavimas.
LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas yra įsitikinęs, kad tie pinigai sugrįžtų į vartotojų kišenes, jie galėtų daugiau išlaidauti ir taip vėl papildyti biudžetą.
„Realybėje būtų mažiau, nes jei žmonėms daugiau liktų kišenėse, tai daugiau ir išleistų. Be to, dėl darbo užmokesčio augimo auga ir žmonių pajamos – išleidžiama daugiau, daugiau PVM surenkama“, – 15min sakė Ž.Šilėnas.
Jo teigimu, reikėtų grąžinti tokį PVM tarifą, koks galiojo iki krizės – 18 proc.
„Tie pinigai pasiliktų žmonių kišenėse. Jie yra daug geriau nei pinigai biudžete. Nepamirškime, kad žmonės tuos pinigus vis tiek išleis“, – sakė jis.
Ar tikrai, sumažinus PVM, parduotuvėse pigtų prekės? Ž.Šilėno įsitikinimu, mažmeninė prekyba yra konkurencinga, todėl tikėtina, kad prekių kainos tikrai sumažėtų.
„Kai buvo 2009 metais sumažintas akcizas dyzelinui, jo kaina tiek ir krito. Ten, kur yra konkurencija, ten yra visos prielaidos kainas spausti žemyn“, – aiškino jis.
Ž.Šilėno nuomone, nereikėtų vertinti PVM tarifo sumažinimo kainos kaip biudžeto skylės.
„Juk kiekvienais metais PVM mokesčio valdžia surenka daugiau. Štai 2015 PVM buvo surinkta 114 mln. eurų daugiau nei 2014 m. Kodėl tada nesumažinus PVM tarifo?“ – kalbėjo analitikas.
"Nordea" banko ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad jeigu jau svarstomas mokesčių mažinimas, pirmiausia reiktų naikinti lengvatas.
"Centralizuoti šildymo lengvata gyventojams tebeliko, o ji tikrai nereikalinga. Panaikinus ją jau galima sutaupyti", - dėstė Ž.Mauricas.
O išskirti tik kai kurias prekes, kurioms PVM būtų mažinamas, apskritai yra nelogiška, mano jis. "Darbo apmokestinimą reikia mažinti, "Sodros" mokesčius. Tai būtų geriau", - svarstė ekonomistas.
Pasak premjero, standartinio PVM mažinimas priklausytų nuo mokesčių surinkimo ir šešėlinės ekonomikos lygio.
„Jeigu matysime, kad mokesčių surinkimas toliau gerėja, kad šešėlinė ekonomika mažėja, mano būtų pasiūlymas visoms prekėms ir paslaugoms sumažinti PVM tarifą, bet negaliu šiandien pasakyti, kokiu procentiniu dydžiu“, – teigė premjeras.
15min skaičiavimu, jei 1,5 procentais būtų sumažintas gyventojų pajamų mokestis, biudžete praradimai būtų tokie patys. Tačiau gyventojai realiai pajustų to naudą, nes sumažinus PVM produktų kaina iš tiesų gali nekisti.