M.Barnier įspėja: derybų dėl ES ir JK partnerystės išvengti nepavyks

Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier trečiadienį perspėjo, kad Didžiajai Britanijai gali tekti smarkiai pažaboti savo apetitą plačios apimties prekybos susitarimui su Europa po „Brexit“, atsižvelgiant į ministro pirmininko Boriso Johnsono reikalavimus.
Michelis Barnier
Michelis Barnier / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Sakydamas kalbą Europos Parlamente, M.Barnier apgailestavo, kad naujoji B.Johnsono vyriausybė pareiškė ketinanti „pakeisti įsipareigojimus“ dėl prekybos, kuriuos prisiėmė jo pirmtakė Theresa May.

Šie įsipareigojimai sudarė dalį neprivalomos „politinės deklaracijos“ dėl būsimų ES ir JK santykių, skirtos papildyti labai ginčytiną privalomą pasitraukimo susitarimą, kuris niekaip nesulaukia JK parlamento pritarimo.

Be to, kad atmetė skyrybų sąlygas, B.Johnsono derybininkai paprašė, kad Jungtinei Karalystei būtų leista smarkiai nukrypti nuo ES taisyklių po „Brexit“, tuo pačiu užtikrinant itin didelės apimties prekybos susitarimą su Europa.

„Scanpix“/AP nuotr./Borisas Johnsonas
„Scanpix“/AP nuotr./Borisas Johnsonas

Europos Parlamento „Brexit“ koordinatorius, europarlamentaras ir buvęs Belgijos ministras pirmininkas Guy Verhofstadtas atmetė šią poziciją.

„Nesame kvaili ir nenaikinsime savo įmonių. Ginsime savo ekonomiką ir niekada nesutiksime su „Singapūru prie Šiaurės jūros“, – pareiškė G.Verhofstadtas, sulaukęs daug europarlamentarų sveikinimų ir pritarimų.

„Pasitraukimas be susitarimo nėra galutinė paskirties vieta“

ES pareigūnas paaiškino naujienų agentūrai AFP, kad įtariamas B. Johnsono siekis paversti Jungtinę karalystę Europos „Singapūru“ reiškia mėginimą paversti ją šalimi, kurioje tarptautinės bendrovės galės nepaisyti ES taisyklių ir kartu gauti prieigą prie 500 mln. vartotojų turinčios Europos rinkos.

ES griežtai atmetė JK prašymus, pažymėjo pareigūnas.

Jei Jungtinė Karalystė pasitrauks be susitarimo, norėčiau jums priminti, kad visos šios problemos neišnyks, – pažymėjo M.Barnier.

M.Barnier viešai „atvėsino“ šią britų poziciją pareikšdamas, kad visapusis prekybos susitarimas gali būti pasiektas tik griežtai laikantis ES taisyklių.

„Būsimo laisvosios prekybos susitarimo, dėl kurio turėsime derėtis, apimties lygis... aiškiai priklausys nuo garantijų, dėl kurių bus susitarta socialinėje, aplinkos, konkurencijos ar valstybės pagalbos srityse“, – Strasbūre pažymėjo M. Barnier.

„Šie ekonominiai santykiai, be abejo, turi būti papildyti lygiaverčių sąlygų garantijomis“, – pridūrė jis, nurodydamas prekybos partnerių įsipareigojimą laikytis tų pačių normų.

Mėginimai atrasti pusiausvyrą vyksta Londonui ir Briuseliui stengiantis susitarti dėl pasitraukimo susitarimo pakeitimų, o JK ketina palikti ES spalio 31 dieną.

„Jei Jungtinė Karalystė pasitrauks be susitarimo, norėčiau jums priminti, kad visos šios problemos neišnyks“, – pažymėjo M.Barnier.

„Pasitraukimas be susitarimo – tai ne galutinė paskirties vieta, o tik tarpinė stotelė. O tada vėl reikės grįžti prie diskusijų apie partnerystės kūrimą“, – pridūrė M.Barnier.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis