Nors anksčiau kalbėta, kad rudenį infliacija lėtins savo apsukas, kol kas to nematyti – spalį išankstinė infliacija siekė 22 proc., kai rugsėjį buvo 22,5 proc.
Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų, transporto prekių ir paslaugų kainų padidėjimas.
Rugpjūtį 15min sudarytame labiausiai pabrangusių produktų sąraše atsidūrė nemažai populiarių prekių – žymiai brango pieno produktai, vištiena. „Lyderių“ sąraše atsidūrė ir juoda duona.
Nors pagrindinė kainų augimo priežastis – smarkiai pabrangę energetiniai ištekliai ir kitos žaliavos, 15min panagrinėjo, kaip atrodo populiariausių maisto produktų kainų struktūra ir kas uždirba daugiausiai – ūkininkai, perdirbėjai, prekybininkai ar valstybė?
Duona: didesnę dalį atsiriekė beveik visi grandinės dalyviai
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC) jau daugelį metų atlieka kai kurių populiariausių maisto produktų kainų struktūros analizę.
Pavyzdžiui, nagrinėjant kilogramo tamsios duonos kainos struktūrą, matyti, kad 2022 m. rugsėjį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu, išaugo beveik visų grandinės dalyvių – grūdų augintojų, duonos kepėjų, prekybininkų ir valstybės per pridėtinės vertės mokestį (PVM) gaunama dalis.