J.Oleko nuomone, PVM lengvata turėtų būti taikoma ne vien daugiabučiuose gyvenantiems ir centralizuotai besišildantiems gyventojams, bet ir tiems, kas šilumą gamina savarankiškai. Juolab, jau kurį laiką malkinės medienos kainos auga ir yra didesnės nei, pavyzdžiui, Latvijoje.
Energijos išteklių biržos „Baltpool“ skelbiamais duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį, lyginant su praėjusiais metais, įvairių rūšių malkinės medienos kaina augo 15–25 proc.
„Valdantieji kalbėjo, kad štai keliais eurais padidės pensijos, vienam kitam žmogui išaugs atlyginimas. Didėjančios malkų kainos tas žmonių pajamas, kurias jie gauna (ar gaus), praryja. Latviai vykdė miškų sektoriaus reformą anksčiau, bet kainos Lietuvoje dabar aukštesnės nei Latvijoje. Auga ne vien malkų, bet ir kitos medienos, kurią perdirba mūsų pramonė, kainos“, – sako J. Olekas.
Taigi, anot socialdemokrato, vertinant susiklosčiusią situaciją, derėtų pasirūpinti ne vien didmiesčiuose, bet ir rajonuose gyvenančiais žmonėmis. Lengvatiniu PVM tarifu centralizuotai tiekiama šilumai naudojasi miestų gyventojai, o rajonuose šilumą dažniausiai gyventojai gaminasi patys.
„Lengvatinis PVM tarifas augančių malkinės medienos kainų nesumažintų tiek, kiek jos pabrango, tačiau bent jau amortizuotų situaciją. Ji negali kelti nerimo: žadėta, kad įgyvendinus miškų reformą, žmonės regionuose galės įsigyti produkciją pigiau, tačiau taip nėra. Visa tai – aplinkos ministro atsakomybė“, – pažymi J. Olekas.
Socialdemokratas siūlo papildyti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnį ir jį įrašyti, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas, kai šilumos energijai ir karštam vandeniui gauti gyventojų gyvenamoms patalpoms naudojamoms medienos pjuvenos, kitos smulkintos biomedžiagos.