Dabar siuntos iš trečiųjų šalių, tokių kaip Kinija ar Rusija, iki 22 eurų apskritai nėra apmokestinamos PVM.
Vis dėlto vykstant nuotolinei prekybai pačios Europos Sąjungos viduje tokios nustatytos ribos nėra, o tai lemia nepalankią ES esančių asmenų konkurencinę padėtį, teigia projektą teikusi Finansų ministerija.
„Jie parduodami prekes ES vartotojams PVM turi mokėti, neatsižvelgdami į prekės vertę. Todėl siūloma ES mastu suvienodinti šias taisykles“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.
Pataisomis taip pat siekta užkamšyti landas, per koronaviruso krizę leidusias piktnaudžiauti gyventojams nurodant reikšmingai mažesnes vertes, negu iš tikrųjų užsakomos prekės.
Viešosios politikos analizės ir konsultacijų bendrovės ESTEP tyrimas parodė, kad pernai dėl elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių Lietuvos prekybos sektorius negavo 142 mln. eurų pajamų, iš jų apie 18 mln. eurų – mažos vertės siuntos. Tai sudaro maždaug 1 proc. visos Lietuvos mažmeninės prekybos apyvartos.
Europos Komisija nustatė, kad dėl mokestinių lengvatų bei neteisingo deklaravimo į valstybių narių biudžetus nesurenkama apie 7 mlrd. eurų per metus.
„Lengvata, kuri galiojo metai iš metų, iš esmės tapo piktnaudžiavimo šaltiniu ir instrumentu tiems, kurie siuntėsi prekes iš trečiųjų šalių didesnės vertės, tačiau deklaruodavo mažesnę vertę tam, kad išvengtų PVM“, – per įstatymo priėmimą sakė Seimo narys Mykolas Majauskas.
„Dar iki šiandienos tokių atvejų pakankamai daug“, – pridūrė jis.
Premjeras Saulius Skvernelis sakė palaikantis lengvatos panaikinimą, nes ji Lietuvai nenaudinga.
„Tokio tipo prekyba su Kinija neduoda mums didelės naudos. Tikrai prarandame, lengvatos galėtų nebelikti“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį teigė premjeras.
Už įstatymo projektą balsuota vienbalsiai, jį parėmė 76 parlamentarai.
Įstatyme numatyta, kad mažų siuntų PVM bus taikomas internetinėms prekyvietėms, nepriklausomai nuo jos, gauna jos fiziškai siuntą, ar ši iš karto keliauja daikto pirkėjui.