Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Meilės dieną nepraraskime budrumo: kaip atpažinti romantinius sukčius

Šventiniai laikotarpiai yra laikas, kai suaktyvėja ir finansiniai sukčiai. Artėjančios Valentino dienos proga britų finansų programėlės „Revolut“ finansinių nusikaltimų prevencijos ekspertai pataria, kaip identifikuoti galimą romantinį sukčiavimą ar pastebėti į apgavikų pinkles pakliuvusį artimą žmogų, rašoma „Revolut“ pranešime spaudai.
Telefono skambutis
Telefono skambutis / Shutterstock nuotr.

Pinigų plovimo prevencijos centro duomenimis, pernai finansiniai sukčiai didino savo apsukas – per metus finansų įstaigos fiksavo daugiau nei 10 tūkst. sukčiavimo atvejų, 33 proc. daugiau nei užpernai. Daugiausia pernai augo investicinio bei romantinio sukčiavimo atvejų. Romantiniai sukčiai savo aukas randa internetinėse pažinčių platformose, naudoja psichologinius triukus ir taip aukas įtikina, kad jų santykiai yra tikri, tad nekaltas pinigų prašymas dažniausiai nesukelia įtarimo.

Pinigų prašymas dažniausiai būna susijęs su kuo nors skubaus ir emocingo, pavyzdžiui, nusikaltėliui prireikia pinigų skubiai operacijai, medicininei priežiūrai arba bilietui, kelionės dokumentams, kad jie galėtų aplankyti auką. Dažnas prisipažįsta turintis skolų, kurias reikia skubiai grąžinti. Pastaruoju metu vis dažnesni sukčių pasiūlymai kurti bendrą gyvenimą, kartu investuojant investavimo platformose, kurios, kaip vėliau paaiškėja, tėra sukčių pinklės.

Esminiai romantinės aferos ženklai yra labai stiprios emocijos, įsipareigojimas ką tik sutiktam žmogui, dažnas elementas yra ir slaptumas. Sukčiai dažnai apsimeta dirbantys užsienyje: kariuomenėje, žvalgybos pareigūnu, tarptautinės misijos darbuotoju.

Esminiai dalykai, padedantys identifikuoti galimą sukčiavimo atvejį:

  • Stiprūs ir greiti jausmai. Romantiniai išreiškia stiprius jausmus savo naujai aukai labai greitai.
  • Meilė yra akla. Jie beveik niekada negali susitikti asmeniškai ir pakviesti jus į tikrą pasimatymą, dėl to dažnai kaltina savo darbą, gyvenimą, buvimą užsienyje ir pan. Jie dažnai vengia video pokalbio.
  • Paslapties šydas. Socialiniuose tinkluose ar paieškos sistemose apie juos ir jų gyvenimą galima rasti tik labai ribotą informaciją. Skirkite daugiau laiko informacijos paieškai, viešojoje informacijoje kartais galima rasti kitų aukų įspėjimų.
  • Saldus kaip medus. Jie savo aukas dažniausiai vadina mažybiniu, arba augintinio vardu, kuris padeda nesusipainioti vienu metu kalbant su daugybe žmonių.
  • Problema veja problemą. Atrodo, kad jų gyvenime kyla tiek daug problemų, kurias galima išspręsti tik pinigais. Ir galiausiai jie jų paprašys.
  • Pabendraukime kur nors kitur. Jie dažniausiai nori kalbėtis ne pažinčių svetainėje ar programėlėje, o SMS žinutėmis, WhatsApp arba el. paštu.
  • Nebūkite mulas. Atminkite, jei kas nors paprašys jūsų palaikyti ar pervesti ne jums priklausančius pinigus ir jūs sutiksite, jūs galite tapti nusikaltimo bendrininku.
  • Nesidrovėkite. Jei turite įtarimų dėl savo naujosios simpatijos, pasikalbėkite apie tai su draugais ar šeimos nariais, paklauskite jų nuomonės. Deja, jei tai atrodo per gerai, kad būtų tiesa, kartais taip gali būti, tad nuomonė iš šalies gali išsklaidyti sukčių burtus.
  • Neleiskite niekam jumis pasinaudoti. Širdies reikaluose piniginiai reikalai neturėtų tapti prioritetu. Jei santykiai greitai vystosi link finansinės paramos ir priklausomybės, saugokitės.

„Revolut“ sukūrė dirbtiniu intelektu paremtą saugumo įrankį, kuris padeda klientus apsaugoti nuo APP (angl. authorised push payment) sukčiavimo, kai auka įtikinama pervesti pinigų nusikaltėliams. Šį pinigų išviliojimo metodą dažniausiai ir naudoja romantiniai sukčiai, jis taip pat taikomas pirkinių sukčiavime, kai internete įsigyjamos netikros prekės.

Finansinių nusikaltimų prevencijos sukurtas instrumentas sustabdo įtartiną operaciją ir klientui programėlėje pateikia papildomų klausimų arba nukreipia į klientų aptarnavimo specialistą. Tokiu būdu žmogui padedama pasitikrinti, ar jis nėra pakliuvęs į sukčių pinkles. Programėlėje taip pat rodomos mokomosios istorijos apie sukčiavimo atvejus, skatinančios prieš atliekant mokėjimą gerai pagalvoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?